Najlepšia reakcia na vyrovnanie, aká mohla byť: Žilina si vybojovala účasť v pohárovej Európe!

Na snímke gólová radosť hráčov ŽilinyNa snímke gólová radosť hráčov Žiliny Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

ŽILINA - Futbalisti MŠK Žilina si v novej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži.

V piatkovom finálovom stretnutí play off o Európsku konferenčnú ligu zvíťazili doma nad MFK Ružomberok 3:1 a pridali sa k dvojici FC DAC 1904 Dunajská Streda a FC Spartak Trnava, ktorá si miestenku v EKL zaistila v rámci riadnej sezóny Fortuna ligy.

Žilina a DAC začnú v 1. predkole, Trnava ako víťaz Slovnaft Cupu v druhom. Majster ŠK Slovan Bratislava sa predstaví v 1. predkole Ligy majstrov. Mená súperov sa všetky štyri slovenské kluby dozvedia 20., resp. 21. júna na žrebovaní prvého a druhého predkola v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Žilina sa do play off o EKL dostala zo šiesteho miesta tabuľky FL po skončení jej nadstavbovej časti. V utorňajšom semifinále vyradila MFK Dukla Banská Bystrica výsledkom 3:1, ktorý zopakovala o tri dni neskôr pod Dubňom proti Ružomberku.

Do boja o účasť v Európe vstúpili v krajskom derby lepšie Žilinčania, ktorí boli presnejší a zaslúžene išli v prvom polčase do vedenia zásluhou Galčíka. V úvode druhého polčasu hostia po chybe obrany Žiliny vyrovnali, no to bolo z ich strany všetko. Kaprálik dostal v 62. minúte Žilinu znovu do vedenia a Ďuriš o osem minút neskôr spečatil výsledok.

finále play off o EKL:
MŠK Žilina - MFK Ružomberok 3:1 (1:0)
Góly: 39. Galčík, 62. Kaprálik, 70. Ďuriš - 53. Madleňák. ŽK: Gidi (Žilina). Rozhodovali: Smolák - Poláček, Jekkel, 2072 divákov.

Žilina: Belko - Minárik, Stojčevski, Nemčík - Rusnák (77. Javorček), Gidi (89. Anang), Adang (61. Addo), Bari - Kaprálik, Ďuriš, Galčík (61. Kopas)

Ružomberok: Krajčírik - Fabiš, Malý, Mojžiš, Selecký - Šefčík (68. Luterán), Zsigmund (68. Tučný), Chrien (89. Kelemen), Domonkos, Madleňák (89. Úradník) - Gerec (56. Boďa)

hlasy po zápase:
Jaroslav Hynek, tréner Žiliny: "Ďakujem za prianie od trénera hostí. Prvý polčas v našom podaní nebol dostatočne rýchly, boli sme opatrní, nedostávali sme súpera do bloku. Myslím si, že hosťom sa darila obranná hra, boli v dobrých pozíciách. Gól nám pomohol, mohli sme začať hrať svoju hru.

Do druhého polčasu sme chceli súpera viac otvoriť, využívať línie, súperovi sa však darilo ich získavať a prípadne kontrovať. Ružomberok má kontry veľmi silné a nebezpečné. Mohli sme dať na 2:0 a súperovi odskočiť, ale nepremenili sme veľkú šancu a dostali sme na 1:1. Dobrými striedaniami sme hru oživili, Addo prakticky hneď prihrával na gól na 2:1.

Potom sme dali tretí gól, zmenili sme rozostavenie a súpera sme už nepustili do ničoho zásadného. Dnes to bol výborný, koncentrovaný výkon, sme radi, že sa nám podarilo postúpiť do EKL."

Peter Struhár, tréner Ružomberka: "Dnešný zápas nám nevyšiel tak ako sme chceli. Po prvom polčase sme chceli vyjsť z hlbšieho bloku a vyrážať do protiútokov. Ak sme aj získali loptu, tak sme však boli nepresní, druhú, tretiu prihrávku sme strácali. Myslím si, že preto sme si nevytvorili dostatočný počet šancí a súper nás potom trestal po zbytočnom faule a nešťastnom góle, ktorému sa dalo zabrániť.

Teší ma reakcia tímu v druhom polčase, niečo sme si povedali v kabíne a bolo to o dosť lepšie. Mali sme silnú desaťminútovku, v ktorej sme dali aj gól, domácich sme zneistili, ale chýbala nám energia v závere. Po dvoch našich chybách išla Žilina do vedenia a zápas si ukontrolovala. Žiline musím pogratulovať a zaželať veľa úspechov v Európe."

Viac o téme: MŠK Žilina MFK Ružomberok