Dortmund zlyhal a prišiel o titul v záverečnom zápase! Bayern je opäť majstrom Nemecka

Futbalisti Bayernu Mníchov s trofejou pre víťaza BundesligyFutbalisti Bayernu Mníchov s trofejou pre víťaza Bundesligy Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

DORTMUND - Futbalisti Bayernu Mníchov získali jedenásty bundesligový titul v sérii. V dueli záverečného 38. kola vyhrali v sobotu na ihrisku 1.

FC Kolín 2:1 a využili zaváhanie rivala v súboji o prvenstvo Borussie Dortmund, ktorá doma remizovala s Mainzom 2:2. Majstrovský gól Bayernu dal v 89. minúte stridajúci Jamal Musiala a jeho tím sa vďaka tomu dostal v tabuľke o skóre pred Borussiu. Bavori majú na konte rekordných 33 titulov (32 od založenia Bundesligy v roku 1963).

Bayern potvrdil v Kolíne úlohu favorita, hoci napokon rozhodol až v úplnom závere. Zverencov Thomasa Tuchela poslal už vo 8. minúte do vedenia Kingsley Coman, no Kolín vyrovnal v 81. minúte zásluhou Dejana Ljubičiča z penalty. Obhajca titulu sa z víťazstva tešil v 89. minúte po zásahu Musialu, ktorý bol na ihrisku iba štyri minúty.

Bayern sa však musel spoliehať aj na zlyhanie Dortmundu. "Žlto-čierni" viedli tabuľku pred posledným kolom o dva body a výhra by im zaručovala titul, ale domáci súboj s Mainzom nezvládli. Už vo 24. minúte prehrávali o dva góly, za stavu 0:1 v 19. minúte navyše nepremenil v drese Borussie pokutový kop Sebastien Haller. Dortmund mal prevahu, v 69. minúte Raphael Guerreiro znížil na 1:2, no vyrovnanie Niklasa Süleho v 96. minúte už prišlo neskoro.

Sklamaní fanúšikovia Borussie Dortmundu Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Michael Probst

Domáci sa tak nedočkali svojho deviateho titulu nemeckého šampióna v histórii, šiesteho od založenia celoštátnej Bundesligy v roku 1963.

Bayern pridal do zbierky ďalšiu trofej, v lete minulého roka vybojoval aj domáci Superpohár. V tabuľke mal skóre 92:38, Dortmund výrazne horšie 83:44. Dortmund naposledy získal titul v roku 2012, odvtedy trvá hegmónia Bayernu.

"Bláznivé. Toto si budeme navždy pamätať, je to niečo neuveriteľné," povedal o dramatickom bundesligovom finiši ofenzívny univerzál Bayernu Thomas Müller. "Myslím si, že každý, kto sa zaujíma o futbal, povie, že sme si to nezaslúžili. Chápem, pretože naša druhá polovica sezóny bola chaotická, na ihrisku aj mimo ihriska. Ale napokon sme to zvládli."

Bayern pridal do zbierky ďalšiu trofej, v lete minulého roka vybojoval aj domáci Superpohár. Okrem Bayernu, Dortmundu a tretieho Lipska si Ligu majstrov zahrá v budúcej sezóne premiérovo aj Union Berlín. Tím z hlavného mesta zvládol súboj na diaľku s Freiburgom, keď doma zdolal Werder Brémy 1:0. Freiburg dvoma gólmi v závere podľahol na pôde Frankfurtu 1:2 a skončil piaty s miestenkou do EL.

Leverkusen skončil šiesty o skóre pred Frankfurtom a zahrá si v EKL. Okrem Herthy Berlín sa s najvyššou súťažou lúči aj Schalke po prehre 2:4 na ihrisku Lipska, baráži s druholigistom sa nevyhne v tabuľke šestnásty Stuttgart.

Bundesliga - záverečné 38. kolo:
VfL Bochum – Bayer Leverkusen 3:0 (2:0)
Góly: 19. Förster, 34. Asano, 86. Stöger

Borussia Dortmund – 1. FSV Mainz 2:2 (0:2)
Góly: 69. Guerreiro, 90.+6 Süle – 15. Hanche-Olsen, 24. Onisiwo

Eintracht Frankfurt – SC Freiburg 2:1 (0:1)
Góly: 83. Kolo Muani, 90.+2 Dina Ebimbe – 45. Grifo

1. FC Kolín - Bayern Mníchov 1:2 (0:1)
Góly: 81. Ljubičič (z 11m) – 8. Coman, 89. Musiala

Borussia Mönchengladbach – FC Augsburg 2:0 (2:0)
Góly: 3. Netz, 40. Hofmann

RB Lipsko – FC Schalke 04 4:2 (2:1)
Góly: 19. a 90.+4 Nkunku, 10. Laimer, 82. Poulsen – 28. M. Kamiňski, 49. Orbán (vlastný)

VfB Stuttgart – TSG 1899 Hoffenheim 1:1 (0:0)
Góly: 80. Tomas – 75. Bebou

1. FC Union Berlín – Werder Brémy 1:0 (0:0)
Gól: 81. Khedira

VfL Wolfsburg – Hertha Berlín 1:2 (1:0)
Góly: 2. J. Kamiňski – 56. Maza, 68. Richter

Viac o téme: Bayern Mníchov Borussia Dortmund Bundesliga