VIDEO Je rozhodnuté! Primož Roglič sa premiérovo v kariére stane víťazom Giro d'Italia

Slovinský cyklista Primož Roglič sa premiérovo v kariére stane víťazom Giro d'Italia Slovinský cyklista Primož Roglič sa premiérovo v kariére stane víťazom Giro d'Italia Zdroj: SITA/AP/Fabio Ferrari/LaPresse

MONTE LUSSARI - Slovinský cyklista Primož Roglič sa premiérovo v kariére stane víťazom Giro d'Italia.

Stačí mu na to prísť v nedeľu do cieľa 106. ročníka prestížneho podujatia v Ríme. Jazdec stajne Jumbo-Visma triumfoval v sobotňajšej časovke z Tarvisia do Monte Lussari dlhej 18,6 km časom 44:23 min.

Zdolal tak svojho najväčšieho súpera v boji o ružový dres Brita Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers). Ten na neho stratil v celkovom poradí 14 sekúnd. Tretí je Portugalčan Joao Almeida (UAE Team Emirates).

Thomas vstupoval do predposlednej 20. etapy s náskokom 29 sekúnd pre Rogličom. Prvých necelých 12 kilometrov bolo len v miernom sklone smerom hore, následne prišlo veľmi náročné stúpanie Monte Lussari (dĺžka 7,3 km; sklon 12,1 %).

Brit však na druhom medzičase (polovica etapy) strácal na svojho rivala už šestnásť sekúnd. Slovinec mal však potom veľkú smolu, keď mu spadla reťaz a zdalo sa, že stratil šancu na celkový triumf. Nakoniec však prišiel do cieľa na prvom mieste a čakal v cieli na výsledný čas Thomasa. Ten sa trápil a zaostal o 40 sekúnd, teda o štrnásť viac ako potreboval.

"Je to neskutočný pocit. Nie je to len o víťazstve, ale aj o ľuďoch, ktorí ma povzbudzovali. Na tento moment nikdy nezabudnem. Spadla mi reťaz, čo je však súčasť hry. Nahodil som ju a išiel som ďalej. Samozrejme, nechcete, aby sa vám to stalo, no dnes som išiel naozaj dobre. Ešte máme pred sebou jeden deň a musíme zostať koncentrovaní," povedal Slovinec do mikrofónu Giro d'Italia.

Roglič si tak vynahradil svoje zlyhanie na La Planche des Belles Filles z roku 2020 na Tour de France. Portugalčan Almeida napokon v celkovom poradí stratil 1:15 min. Domáci Damiano Caruso (Bahrain Victorious) si prišiel po štvrtú priečku a v Top 5 celkového poradia figuruje aj Francúz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).

výsledky 20. etapy (Tarvisio - Monte Lussari, 18,6 km): 1. Primož Roglič (Slov./Jumbo-Visma) 44:23 min, 2. Geraint Thomas (V. Brit./Ineos Grenadiers) +40 s, 3. Joao Almeida (Port./UAE Team Emirates) +42, 4. Damiano Caruso (Tal./Bahrain Victorious) +55, 5. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ) +59, 6. Sepp Kuss (USA/Jumbo-Visma) +1:05, 7. Brandon McNulty (USA/SAE Team Emirates) +1:07, 8. Thymen Arensman (Hol./Ineos Grenadiers) +1:18, 9. Andreas Leknessund (Nór./Team DSM) +1:49, 10. Jay Vine (Aus./SAE Team Emirates) +1:53

celkové poradie: 1. Roglič 82:40:36 h, 2. Thomas +14, 3. Almeida +1:15, 4. Caruso +4:40, 5. Pinot +5:43, 6. Arensman +6:05, 7. Edward Dunbar (Ír./Team Jayco-AlUla) +7:30, 8. Leknessund 7:31, 9. Lennard Kämna (Nem./Bora-hansgrohe) +7:46, 10. Laurens De Plus (Bel./Ineos Grenadiers) +9:08

Viac o téme: Giro d'Italia Primož Roglič
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Giro d'Italia
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá