Trvalo im vyše 30 rokov, kým sa vrátili: O postupujúcom do Premier League rozhodli penalty

Fanúšikovia Lutonu Town vtrhli na ihrisko a oslavujú postupFanúšikovia Lutonu Town vtrhli na ihrisko a oslavujú postup Zdroj: SITA/AP/Zac Goodwin/PA

LONDÝN - Futbalisti Lutonu Town sa prvýkrát od roku 1992 predstavia v najvyššej anglickej súťaži.

Postup do Premier League si vybojovali triumfom vo finále play off Championship v londýnskom Wembley nad Coventry City 6:5 v jedenástkovom rozstrele, keď sa duel v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1:1. Luton v menoslove nováčikov PL doplnil dvojicu Burnley a Sheffield United, ktorá si postup vybojovala priamo.

Kapitán Lutonu Tom Lockyer musel opustiť predčasne ihrisko už po desiatich minútach, keď skolaboval bez cudzieho zavinenia a museli ho previezť do nemocnice. Podľa funkcionárov klubu bol však pri prevoze pri vedomí a komunikoval.

Jeho spoluhráči sa ujali vedenia v 23. minúte zásluhou Jordana Clarka, no v druhom polčase vyrovnal holandský stredopoliar Gustavo Hamer a vynútil si predĺženie. Keďže gól už nepadol, prišiel na rad rozstrel z bieleho bodu. V ňom premenil Luton všetkých šesť pokusov, jediný neúspešný exekútor bol v šiestej sérii obranca Fankaty Dabo z Coventry. Rozhodujúci zásah Lutonu dal Dan Potts.

Luton vypadol do druhej ligy v roku 1992, v poslednej sezóne pred založením Premier League. Ešte pred piatimi rokmi pôsobil spolu s Coventry až vo štvrtej najvyššej súťaži, ale teraz sa môže tešiť z jedného z najlukratívnejších postupov vo svete futbalu. V tejto sezóne obsadil v tabuľke Championship (druhá liga) tretiu priečku a v semifinále play off potom vyradil v dvojzápase Sunderland (1:2 vonku a 2:0 doma).

Finále play off Championship o postup do Premier League:
Coventry City - Luton Town 1:1 po predĺžení (1:1, 0:1), 5:6 v rozstrele z 11 m
Góly: 66. Hamer - 23. Clark

Viac o téme: Premier League Luton Town
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy