Celé Lotyšsko na nohách: Nečakané rozhodnutie politikov a pompézne oslavy! Aha, čo sa tam deje

Na snímke hráči Lotyšska oslavujú bronzové medaily na 86. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji Na snímke hráči Lotyšska oslavujú bronzové medaily na 86. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji Zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

RIGA - Lotyšský parlament v nedeľu večer narýchlo na dnes vyhlásil štátny sviatok po tom, čo hokejový tím na majstrovstvách sveta vybojoval bronzovú medailu.

V predĺžení Lotyši porazili Spojené štáty americké 4:3 a získali prvú medailu zo šampionátov od obnovy nezávislosti tejto baltskej republiky v roku 1991.

Návrh, aby bol dnešok na počesť víťazstva vyhlásený za štátny sviatok, na mimoriadnej schôdzi parlamentu podporilo 52 poslancov, nikto nebol proti a traja sa zdržali hlasovania, píše verejnoprávny portál lsm.lv.

V odôvodnení zákona sa pripomína, že "od obnovy lotyšskej nezávislosti je hokej jedným z najobľúbenejších a najviac podporovaných športov a účasť lotyšských hokejových profesionálov je vždy pre lotyšskú spoločnosť veľkou udalosťou". Poslanci tiež uviedli, že dnešná spoločná oslava podporí národné sebavedomie a jednotu lotyšskej spoločnosti.

Približne štvrtinu z necelých dvoch miliónov obyvateľov Lotyšska tvoria Rusi. Mnoho ľudí preto východného suseda vníma ako zásadnú bezpečnostnú hrozbu, a to najmä po ruskej invázii na Ukrajinu.

Vítajte našich chlapcov

Lsm.lv uvádza, že jedným z dôvodov pre vyhlásenie dnešného mimoriadneho štátneho sviatku bolo to, aby ľudia mohli reprezentáciu prísť privítať v Rige po návrate z MS v Tampere. Ich rozhodnutie spôsobilo zmätky medzi majiteľmi rôznych prevádzok ohľadom toho, ako môžu otvoriť, aj medzi zamestnávateľmi, ktorí nemajú jasno, ako zaplatiť ľuďom, ktorí dnes dorazia do práce.

Na snímke hráči Lotyšska Galéria fotiek (2) Lotyšskí hokejisti po zisku historickej medaily Zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

Podľa plánu sa uskutočnia skúšky v školách, inak bolo ale vyučovanie zrušené, zatvorené sú aj štátne škôlky. Naopak, niektoré zdravotnícke zariadenia informovali, že budú fungovať ako vo všedné dni.

Hokejisti sa na letisku pozdravia s novinármi a potom sa presunú do centra Rigy k Pomníku slobody, kde sa hlavné oslavy začnú okolo 13.00 h.

Viac o téme: MS v hokeji Lotyšsko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Facebook/Baltic to Black Sea Communion
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy