Požili futbalový jed a skonali: Nemilosrdná hra opäť raz ubližovala i spôsobila záplavu radosti

Bolesť a žiaľ v tvárach futbalistov LeicestruBolesť a žiaľ v tvárach futbalistov Leicestru Zdroj: SITA/AP/PA/Joe Giddens

BRATISLAVA – Niektoré futbalové súťaže v Európe sa po víkende s definitívnou platnosťou uložili na letný spánok. Bude síce omnoho kratší než medvedia hibernácia a iba naoko tvrdý. Futbal totiž nikdy nespí. Dohodnime sa teda, že vravíme len o spánku menom súťažné zápasy.

Uplynulý víkend priniesol mnoho pozitívnych, negatívnych i celkom úsmevných udalostí, ktoré vám mohli ujsť z rôznych príčin, avšak spätne sa k nim môžete ešte vrátiť prostredníctvom nášho súhrnu. Dosť bolo zbytočných rečí, poďme teda rovno k veci.

Miesto, kde sa plnili sny, sa zmenilo na nočnú moru

Pamätáte si, keď v roku 2016 všetci neprestajne a jednostaj opakovali, že Leicester je ako typický Arsenal z vtedajšieho obdobia. Slon na strome, ktorý nevie, ako sa naň dostal, no viete, že určite spadne. Nik neveril, že partia Claudia Ranieriho dotiahne svoju rozprávkovú jazdu až na samotný vrchol. Stalo sa. Pred dvomi rokmi prišiel i triumfálny večer na Wembley a trofej pre víťaza FA Cupu. Všetko je preč.

O sedem rokov neskôr? Leicester sa lúči s elitnou spoločnosťou Premier League, nezachránilo ho ani víťazstvo 2:1 na domácom ihrisku proti West Hamu. Vypadnutie The Foxes po priebehu sezóny nie je šokom, lenže kto by ich bol tipoval na takýto pád pred začiatkom sezóny? Navyše, ak dlhodobo deklarovali, že chcú vybudovať mužstvo, ktoré bude mať reálnu šancu na ohrozenie „BIG 6“, a teda veľkej šestky klubov.

Zostrih z nedeľného zápasu proti West Hamu

Leicester sa stal druhým niekdajším šampiónom od čias Blackburnu Rovers (1998/99), ktorý zostúpil o poschodie nižšie. Zdroje novinárov, ktorí pracujú dennodenne okolo klubu, hovoria, že v Leicestri panovalo presvedčenie „Too big to go down“ (a teda príliš veľký klub na to, aby zostúpil) a nik si tak celkom nepripúšťal šedú realitu. Kde sa teda stala chyba?

"Mali solídny štart, ale myslím si, že nenahradili brankára Kaspera Schmeichela (pred sezónou odišiel do Nice, pozn.), to bol prvý problém. Ďalším určite veľa hráčov, ktorým sa končil kontrakt. Do toho najlepší hráč Maddison, ktorému vyprší zmluva o rok. Nemyslím si, že to je zdravá situácia. Často sme počúvali, že sú príliš veľkí na to, aby zostúpili," povedal Alan Shearer, najlepší strelec dejín Premier League, v populárnej relácii Match Of The Day na BBC.

Situácii nepomohla ani neskorá výmena manažérov, Dean Smith vystriedal Brendana Rodgersa na začiatku mája, keď bol Leicester v nezávideniahodnej situácii, plus liga trielila priam raketovým tempom a prakticky stále sme boli svedkami tzv. anglického týždňa, čiže dvomi zápasmi v priebehu siedmich dní.

Smith a jeho trénerský tím tak nedostal dostatočne dlhý čas na implementáciu svojho herného štýlu, postupnú zmenu mentality hráčov v kádri a navrátenie viery v záchranu. Leicester už nepripomínal starú dobrú partiu, práve naopak. Hráči boli rozdelení, pretože mnohí vedeli, že ich čas v klube sa chýli ku koncu.

Mnohí odborníci v Anglicku sa zhodujú, že ide o jeden z najlepších kádrov, ktorý kedy zostúpil do Championship. Čo nastane v lete? Bez zmluvy sa ocitne osem hráčov - Youri Tielemans, Ayoze Perez, Caglar Soyuncu, Nampalys Mendy, Daniel Amartey, Jonny Evans, Ryan Bertrand, Tete – v lete bez zmluvy.

Do tohto zoznamu síce nepatrí James Maddison, ale fiaska posledných dvoch prestupových liet ho predurčujú k odchodu. Anglický tvorca hry bol dlhodobo najlepším hráčom v mužstve a je prakticky isté, že tentoraz si už zbalí kufre a od leta ho uvidíme v novom drese.

Kam zamieri v lete Galéria fotiek (2) Aká budúcnosť čaká Jamesa Maddisona? Zdroj: SITA/AP/PA/Zach Goodwin

Aby ste nezostali ukrátení o zvyšných zostupujúcich, tak jednu z najťažších líg sveta si zahrajú aj Leeds United a Southampton FC. Záchrana sa v poslednom kole podarila Evertonu, doma zdolal Bournemouth po úžasnej strele Abdoulayea Doucoureho spoza pokutového územia.

V modrej časti Liverpoolu by však tiež mali vziať za nitky a konečne sa vydať správnym smerom, pretože zostupovú kobru dráždili už druhý rok po sebe. Šťastie a zhoda okolností hrala v ich prospech, ale ako sa hovorí i v rozprávkach – do tretice všetko dobré...

...V tomto prípade zlé, jedovatý had nebude otáľať a ak si Everton neprestane koledovať o masívne problémy, tak sa veľmi ľahko môže stať, že o rok utrpí smrteľné uhryznutie a bude presne v pozícii Leicestru City.

Nehovor hop, kým nepreskočíš... alebo nepostúpiš?

Mimoriadne pútavý boj sa uskutočnil aj v druhej Bundeslige, kde sa o priamy postup bili dva celky – SV Darmstadt a Hamburger SV. Heidenheimu patrila pred posledným kolom istota postupu a nič na tom nezmenila ani prehra 0:4 na ihrisku Greuter Fürth.

Čo sa však dialo na štadiónoch v Sandhausene a Regensburgu (hrali na nich Hamburg a Heidenheim), bolo čosi nevídané a spracovania hodné. Hamburg viedol celý zápas 1:0 a takýmto výsledkom sa aj tešil po záverečnom hvizde hlavného arbitra. V čase, keď rozhodca fúkol do píšťalky, Heidenheim prehrával 2:1 a plynula 90. minúta, čo znamenalo, že na postup potreboval dva góly v nadstavenom čase.

Zázraky sa dejú, ale fanúšikovia Hamburgu si nič také nepripúšťali a kompletne ovládli hraciu plochu klubu, založeného v roku 1916. Ten naopak nemal dôvod na radosť, pretože spadol do tretej najvyššej súťaže. Čo však čerti nechceli, Heidenheim najskôr vyrovnal v 93. minúte z penaty a v 99. spečatil úžasný obrat Tim Kleindienst.

Hamburská invázia v Sandhausene

Heidenheim sa vďaka famóznemu nadstavenému času dostal nielen pred Hamburg, ale i Darmstadt, a medzi ligovú smotánku putuje ako víťaz 2. Bundesligy. Z tohto všetkého plynie jedno sakramentské ponaučenie – nehovor hop, kým si nepreskočil, alebo vo futbalovej terminológii – nezmeň trávnik na postupovú párty, kým sa na druhom štadióne stále hrá.

Hamburg však ešte nemusí smútiť, klub z prístavného mesta čaká dvojzápasová baráž proti Wfl Stuttgart, duely sa odohrajú 1., resp. 5. júna.

Mentálny kolaps v Signal Iduna Parku

Vzhliadala k nim celá futbalová Európa, všetci vkladali nádej do ich rúk i nôh, že po 11 rokoch bude Bundesliga znova vidieť iného šampióna, než Bayern Mníchov. Bavori hodili Dortmundu rukavicu predminulý týždeň domácou prehrou 1:3 s Lipskom. Dortmund sa dostal na prvé miesto a stačilo mu poraziť Mainz.

Natrieskaný Signal Iduna Park s 81 365 platiacimi divákmi však videl mentálnu katastrofu v podaní svojich miláčikov. Najskôr inkasovali v 15. minúte od Hanche-Olsena, o štyri minúty fatálne zlyhal Sebastien Haller pri pokutovom kope a chybu Emreho Cana pri centri využil Karim Onisiwo. Po 24. minútach stav 0:2 a titulové sny kdesi zabalené v kufri.

Lenže táto snová batožina stále žila a keď Dortmund prehrával 1:2, Bayern inkasoval od Kolínčanov na 1:1 a v tom momente išiel titul žlto-čiernym. Nie nadlho, hrdina Bavorov má meno Jamal Musiala, 20-ročný záložník sa presadil umiestnenou strelou k žrdi v 89. minúte.

Neúspešný boj Dortmundu proti Mainzu

Dortmund sa zatiaľ márne snažil o ôsmy div sveta a zápis do futbalových kroník. Už sa mu podarilo iba vyrovnať, čo v konečnom účtovaní nestačilo. O skóre. Ballspielverein Borussia tak zahodila kardinálnu šancu na ukončenie mníchovskej nadvlády. Futbal vie byť krutý a zase ukázal, že sa vyhráva/prehráva predovšetkým v hlave. Dá sa predpokladať, že ak by došlo k stretu BVB a Mainzu napríklad v polovici februára, tak Dortmund by zvíťazil.

Bayern sa teda teší z 11. majstrovského primátu v jednom slede, čo na tom, že okamžite po zápase skončili v klube generálny riaditeľ Oliver Kahn a športový manažér Hasan Salihamidžić. Mimochodom, dve ikony bavorského veľkoklubu. Áno, správny krok, Bayern síce vyhral titul, ale iba o skóre, môžeme teda pokojne vyhlásiť, že išlo o najmenej presvedčivý Bayern od začiatku mníchovskej bundesligovej ríše. Preto potrebuje zmeny na viacerých miestach.

Netopiere nemajú hotovo, ale...

Kým mnohí na britskej futbalovej pažiti nevedeli ustáliť svoje myšlienky a dlhodobo popierali možnosť leicesterského zostupu, v Španielsku sa akiste našli takíto jedinci aj pri Valencii. Na rozdiel od Leicestru, Valencia zabrala akosi v pravý čas a pred posledným kolom La Ligy sa nachádza v omnoho lepšej pozícii, i keď stále nemá vyhraté.

Los Che síce z ostatných dvoch zápolení vydolovali iba chudobný bod (najskôr prehra 0:1 na Mallorce a včera vydretá remíza 2:2 v nadstavenom čase proti Espanyolu, i s uzavretým fanúšikovským sektorom), ale sedia na 15. priečke, dva body od 18. Valladolidu.

V poslednom kole, ktoré sa odohrá budúci víkend, tak naozaj pôjde o ďalší nervydrásajúci vrchol futbalovej sezóny. Valencia cestuje na pôdu Betisu Sevilla, ktorá už za žiadnych okolností nedokáže pohnúť svojím šiestym miestom.

ZOSTRIH ZO ZÁPASU NÁJDETE NA TOMTO ODKAZE

Espanyol, už bez šance na záchranu ligy, sa opäť „zapletie“ do zápasov s „namočencami“, tentoraz doma privíta 16. Almeriu. Celta Vigo, mužstvo na 17. mieste, bude doma čeliť majstrovi FC Barcelona, Valladolid sa stretne doma so 14. Getafe. Zarobené na poriadny triler, nie?

Ak by sa mal Rubén Baraja, tréner Valencie a dlhoročná ikona klubu od španielskeho pobrežia, spoliehať na podporu fanúšikov mimo mesta, nepochybne by sa mu jej dostalo naozaj mnoho. Šesťnásobný majster La Ligy a obľúbenec vo futbalových kruhoch najmä vďaka primátom z rokov 2002 a 2004 tak nejako historicky patrí medzi ligovú elitu a len málokto si želá vypadnutie tradičného klubu z 50-tisícového štadióna Mestalla.

Predzvesť Champions League v Lens

Asi len málokto s výnimkou Marcela Merčiaka, slovenskej futbalovej encyklopédie, si spomenie na zloženie skupín Ligy majstrov v sezóne 2002/03. V nej sa objavil v „géčku“ aj Racing Lens, spoločnosť mu robili Deportivo La Coruňa (och, cítite tú nostalgiu?), AC Miláno a Bayern Mníchov.

Lens sa vtedy spoliehal na zakončovateľské schopnosti Francúza Daniela Moreiru, autora štyroch presných zásahov, v kádri by ste našli aj mená ako John Utaka, Seydou Keita, bohužiaľ, dnes už zosnulý Senegalčan Papa Bouba Diop, kamerunský brankár Charles Itandje i jeho ikonický spoluhráč a krajan Rigobert Song či Poliak Jacek Bak.

Dnes sa história opakuje a Lens síce nevyhral celú ligu, no očarujúcim herným štýlom a streleckou fazónou vzrastom malého, výkonmi veľkého Loisa Opendu (20 gólov) sa prebojovali priamo do Ligy majstrov. Lens aktuálne ťahá v lige sedemzápasovú šnúru bez prehry a na domácom ihrisku kraľuje na prvom mieste s 52 bodmi z 19 zápasov. Tu sa teda plne tíska na jazyk označenie môj dom – môj hrad.

Po sobotňajšom víťaznom zápase (3:0) proti AC Ajaccio sa štadiónom Bollaert-Delelis rozoznela zvučka Ligy majstrov na znak spečatenia účasti v budúcoročnej edícii. Je teraz úplne zbytočné polemizovať, koľko a čo v nej Lens uhrá, toto je ozajstný sviatok. Mužstvo, ktoré sa len v lete 2020 radovalo z postupu medzi francúzsku futbalovú elitu, urobilo milión správnych krokov a tu je zdarný výsledok.

 

 

Ak teda ešte nemáte dosť futbalu, budúci víkend si vychutnajte finále FA Cupu medzi Manchestrom City a United, a v nedeľu vyvrcholenie La Ligy. Pozor, všetky zápasy sa začínajú v rovnaký čas, a to 19:00. Chystajte preto popcorn, priatelia!

Viac o téme:
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • VIDEO: YouTube/Leicester City FC, Bundesliga, LaLiga Santander, Stadion Atmosphäre; Twitter/Massadio Haidara
  • Zdroj: Športky
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy