FOTO Československý šport prišiel o veľkú legendu: Olympijský víťaz navždy opustil tento svet

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - Zomrel olympijský víťaz z Mníchova 1972 a dvojnásobný majster sveta v zápasení Vítězslav Mácha, ktorý v apríli oslávil 75. narodeniny.

O dnešnom úmrtí dvojnásobného najlepšieho československého športovca roka a člena Siene slávy svetového zápasenia informoval na webe Český olympijský výbor.

Popri triumfe v Mníchove vybojoval Mácha v grécko-rímskom štýle v kategórii do 74 kg aj striebro na OH v Montreale 1976, pričom pod piatimi kruhmi štartoval celkom štyrikrát.

V roku 1974 v Katoviciach sa radoval z titulu majstra sveta a zlato získal aj o tri roky neskôr v Göteborgu. V rovnakom roku zvíťazil aj na kontinentálnom šampionáte, na ME skončil ešte dvakrát druhý a dvakrát tretí.

"Informácia o úmrtí Vítězslava Máchu ma hlboko zasiahla. Vítězslav bol jediný československý zápasník, ktorý stál na olympijských stupňoch víťazov so zlatou medailou na krku, neskôr k nej dokázal pridať ešte striebornú medailu. Stal sa dvojnásobným majstrom sveta, z majstrovstiev Európy priviezol zlato, striebro i bronz," vyjadril svoj zármutok predseda Zväzu zápasenia Robert Mazouch.

"Vedeli sme o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave a pevne dúfali v jeho zlepšenie. To sa však nestalo a dnes odišiel do športového neba vzor, ku ktorému sa všetci zápasníci chcú priblížiť. Dnes odišla legenda zápasenia, v našich srdciach však bude žiť navždy," doplnil vo vyjadrení Mazouch.

Legenda zápasenia

Zápaseniu sa rodák z Krmelína na Frýdecko-Místecku začal pretekársky venovať v štrnástich rokoch vo Vítkoviciach. Pôvodne skúšal národnú hádzanú, obdivoval Emila Zátopka či Gustava Frištenského, no keď sa z jednej knihy naučil Mácha dva zápasnícke chvaty, bolo definitívne rozhodnuté, akému športu sa bude venovať.

Na medzinárodnej scéne debutoval na ME 1967 v Minsku. Máchovu sľubnú kariéru brzdili rôzne zranenia. Na OH 1968 v Mexiku ho oslabila infekcia, pred MS 1971 si zlomil rebro a to isté ho stretlo aj na ME 1972, kde napokon vďaka tretiemu miestu vybojoval prvú veľkú medailu, avšak boj o finále musel vzdať.

Zdravotné problémy ho prenasledovali aj pred olympiádou v Mníchove, do ktorej vstúpil prehrou od Bulhara Ivana Koleva. Nasledujúce štyri duely ale vyhral, ​​hoci si v súboji s Francúzom Danielom Robinom poranil rameno. Mácha zvažoval, že k finále nenastúpi, nakoniec ale zdolal favorizovaného Gréka Petrosa Galaktopulosa a získal prvé a doteraz jediné české zápasnícke zlato na olympijských hrách.

"Snažil som sa pripraviť čo najlepšie na každý zápas, či už to bolo na okrese alebo na olympiáde. Vždy som chodil úplne nadoraz," povedal Mácha v nedávnom rozhovore pre časopis Bojové umenia.

Cesta k víťazstvu vedie cez porážky

Vyznával filozofiu, že cesta k víťazstvu vedie cez porážky. Aj druhé miesto ale vnímal ako neúspech. A jedno neúspešné finále si neodpustil po zvyšok života. Nie ale kvôli prehre na žinenke, ale za svoje správanie.

"Tých neúspechov bolo tiež dosť. Ale prvý, ktorý ma mrzel a mrzí dodnes, bol, keď som bol ako bažant v Poľsku na medzinárodnom turnaji. Vo finále som nastúpil s vtedajším majstrom Európy, borcom z NDR, v stretnutí som viedol, ale záver som podcenil," spomínal Mácha.

"Vedel som, čo asi bude robiť, mal som ho načítaného, ale ja som to podcenil a nezvládol a stretnutie som prehral. Vtedy tam bola so mnou moja budúca manželka, v tom čase sme ešte neboli svoji a len sme spolu chodili. Ja som dostal za striebornú medailu takú krásnu brúsenú vázu a ako som bol na seba nahnevaný, tak som s tou vázou praštil o zem. To, ako som sa zachoval, ma naozaj mrzelo," opísal Mácha.

So žinenkou sa Mácha rozlúčil šiestym miestom na olympiáde v Moskve 1980. Pri zápasení ale zostal aj naďalej, najskôr ako tréner, neskôr v rokoch 1993-1996 ako predseda domáceho zväzu. Do Siene slávy svetového zápasu bol uvedený v roku 2019.

Viac o téme: Slovensko Česko Vítězslav Mácha
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Twitter/Český olympijský tým
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy