Súperi sa mu smejú, že kokce: Dojemné VIDEO známeho tenistu, reaguje aj bývalá jednotka

Mexicko-americký tenista Ernesto EscobedoMexicko-americký tenista Ernesto Escobedo Zdroj: Reprofoto - Twitter/Ernesto Escobedo

BRATISLAVA – Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že úcta a empatia by v 21. storočí mali byť samozrejmosťou a povinnou výbavou každého slušného človeka, ešte stále sa nájdu jedinci, ktorí majú potrebu urážať a ponižovať druhých.

Obzvlášť ľudí inej rasy, náboženského presvedčenia či sexuálnej orientácie, no obeťami šikanovania sú často aj ženy alebo hendikepovaní.

Terčom absurdných, ba priam poľutovaniahodných posmeškov, dokonca z radov vlastných kolegov, sa stal aj známy mexicko-americký tenista Ernesto Escobedo.

Prečo? Pretože trpí rečovou poruchou – koktaním, ktoré ho sprevádza už od útleho detstva.

Escobedo otvoril svoju trinástu komnatu, keď na Twitteri zverejnil úprimný videoodkaz s príznačným názvom "Nikto nie je dokonalý", v ktorom podrobne opísal, ako tento rečový hendikep ovplyvnil jeho osobný život i profesionálnu športovú kariéru.

"Za normálnych okolností nikdy nerobím podobné videá, ale existuje niečo, o čom by som chcel hovoriť. Chcem o tom hovoriť prvýkrát. Ako väčšina z vás vie, trpím poruchou reči. Najmä, keď som na verejnosti, keď som vo veľkých skupinách, keď musím hovoriť pred mnohými ľuďmi," priznal rodák z Los Angeles, ktorý od januára 2023 reprezentuje susedné Mexiko.

Koktavosť je definovaná ako závažná porucha reči, ktorá sa vyznačuje častým opakovaním jednotlivých hlások, predlžovaním zvuku, slabík, či slov, ale i váhaním s prestávkami v komunikácii.

K prvým príznakom zväčša dochádza už u detí vo veku 3 – 5 rokov. Neprejavuje sa však len u malých človiečikov, niekedy ňou môžu trpieť aj dospelí ľudia. Podľa organizácie The Stuttering Foundation koktá asi jedno percento svetovej populácie, pričom porucha reči postihuje štyrikrát viac mužov ako žien.

Posmievali sa mi

V prípade bývalého 67. hráča sveta, ktorý získal svoju prvú tohtoročnú trofej minulý týždeň na podujatí ITF v mexickom Xalape, dokonca strach zašiel tak ďaleko, že radšej vypustil niektoré zápasy, aby nemusel nič hovoriť.

"Posmievali sa mi, hanbil som sa za to. Zopár mojich kolegov na Tour ma priviedlo k pocitu trápnosti. Aby som bol úprimný, v minulosti som prehral veľké zápasy, pretože som po stretnutí jednoducho nechcel rozprávať. Len som chcel ísť domov a mať pokoj, to je všetko," vyhlásil sympatický Severoameričan pre tennis.com.

Ernesto Escobedo Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Asanka Brendon Ratnayake

Diskusiu pod spomínaným videoodkazom okamžite zaplavili desiatky komentárov podporujúcich Escobeda a odsudzujúcich všetkých neprajníkov, ktorí sa neštítia urážať a posmievať sa zajakávajúcim sa ľudom.

"Ernesto, braček, ďakujem, že si mal odvahu o tom hovoriť a pomôcť druhým ľudom."

"Som človek, ktorý sa zajakáva. Úprimne si vážim a ďakujem vám, že ste to zdieľali. Aj ja s tým bojujem celý život. Držte sa!"

"Si správny muž, Ernesto. Všetko dobré. Pamätaj, že štekajúci psi málokedy uhryznú. Hanba tým, ktorí sa uchyľujú k podobným žartom."

Odkaz od bývalej svetovej jednotky

Štvornásobného účastníka druhého kola na grandslamových turnajoch sa na sociálnej sieti zastali aj mnohé známe osobnosti, napríklad bývalá svetová jednotka Andy Roddick či úspešný tenisový tréner Brad Gilbert.

Šampión US Open 2003 Escobedovi poradil, aby si nevšímal "hejterov" a sústredil sa hlavne na seba a tiež na ľudí, ktorí sú pre neho prínosom.

"Ach, jaj. Nepočúvaj idiotov, ktorí absolútne nerozumejú tomu, čím si prechádzaš. Len tak ďalej. Venuj sa tenisu a investuj čas do ľudí, ktorí sú prospešní pre teba a tvoje záujmy. Ostatných ignoruj. Máš vo mne fanúšika, braček."

"Ďakujem, Andy. Tvoja správa pre mňa veľa znamená. Si môj idol, odkedy som začal hrať tenis. Budem bojovať ďalej," reagoval Escobedo.

Nie ste sami

Dvadsaťšesťročný tenista sa netají tým, že pozápasové rozhovory i tlačové konferencie v ňom vyvolávali pocit úzkosti a dokonca ovplyvnili jeho výkony na dvorci. V podcaste Behind The Racquet sa nechal počuť, že absolvoval špeciálne kurzy a robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby vyriešil svoj rečový hendikep.

Najvyššie postavený Mexičan v rebríčku ATP sa rozhodol podeliť o svoje skúsenosti, aby inšpiroval svet a pomohol ľudom, ktorých kvária rovnaké problémy. Zároveň cíti, že ide o tému, ktorá by nemala byť tabu.

"Chcem využiť túto platformu. Ak môžem pomôcť čo i len jednej osobe, znamenalo by to pre mňa celý svet... Ak je tu niekto, kto prechádza rovnakým problémom, pokojne sa ozvite. Rád by som sa s vami o tom porozprával. Nie ste sami," dodal majiteľ štyroch titulov na challengerovej úrovni.

Príbeh Ernesta Escobeda vyzerá možno obyčajne, no je smutným príkladom toho, ako zlomyseľní ľudia môžu naštrbiť psychiku citlivého človeka. Nebojme sa hovoriť o zásadných veciach otvorene a bez akýchkoľvek zábran. Pamätajme však, že pomáhať iným sa dá len vtedy, keď pomôžeme sebe samému.

Viac o téme: Andy Roddick Ernesto Escobedo
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • VIDEO: Twitter/Ernesto Escobedo; Twitter/andyroddick
  • Zdroj: Športky
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy