Djokovič sfúkol na Roland Garros ďalšieho súpera, Alcaraz stratil v Paríži prvý set

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Jean-Francois Badias

PARÍŽ - Srbský tenista Novak Djokovič postúpil do 3. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky si poradil s Maďarom Mártonom Fucsovicsom v troch setoch 7:6 (2), 6:0 a 6:3.

O osemfinále zabojuje proti Španielovi Alejandrovi Davidovichovi Fokinovi, ktorý vyhral nad Francúzom Lucom Van Asschem v troch setoch 6:4, 6:3, 7:6 (6).

Prvý set trval takmer hodinu a pol, Djokovič síce brejkol súpera hneď v druhom geme, no Fucsovics si servis vzal naspäť za stavu 3:5. V tajbrejku mal však jasne navrch favorit a dobrú formu si preniesol aj do prostredného dejstva. Súperovi uštedril "kanára" a využil každý brejkbal, Fucsovics mal len jeden v záverečnom geme.

Novak Djokovič oslavuje triumf Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Jean-Francois Badias

Záverečný set sa taktiež javil ako jasná záležitosť v prospech šampióna z rokov 2016 a 2021. Za stavu 2:5 však zachránil Fucsovics fiftín, po ktorom sa takmer vrátil do zápasu – svoj servis následne neudržal. "Nole" tak zaknihoval 343. grandslamové víťazstvo v kariére.

Do ďalšej fázy postúpil aj Poliak Hubert Hurkacz, ktorý si v pozícii nasadenej trinástky poradil s Holanďanom Tallonom Griekspoorom až po piatich setoch 6:3, 5:7, 6:7 (13), 7:6 (5), 6:4. V ďalšom dueli ho čaká Peruánec Juan Pablo Varillas, ktorý zdolal devätnásteho nasadeného Španiela Roberta Bautistu Aguta 1:6, 4:6, 6:3, 6:1 a 6:1.

Hurkacz prehrával po troch setoch 1:2, keď nevyužil šesť setbalov v tajbrejku. Jeho nadchádzajúci súper ťahal za kratší koniec v oboch úvodných dejstvách a po necelých deväťdesiatich minútach to vyzeralo na postup Bautistu Aguta. Po druhej strate podania však Španielovi ušiel set a aj zvyšok zápasu. V stretnutí s domácim Corentinom Moutetom nezaváhal Rus Andrej Rubľov – vyhral 6:4, 6:2, 3:6 a 6:3.

Alcaraz stratil prvý set na turnaji

Svetová jednotka Carlos Alcaraz si poradil s Japoncom Tarom Danielom 6:1, 3:6, 6:1 a 6:2. Daniel stratil v úvodnom dejstve podanie v druhom a šiestom geme a Alcaraz využil prvý setbal. V druhom sete prišlo len k jednému brejkbalu, bol v prospech Japonca, ktorý využil prvý setbal za stavu 5:3. Zvyšok zápasu si už postrážil víťaz vlaňajšieho US Open.

Španielsky tenista Carlos Alcaraz Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

"Taro je skvelý hráč a náročný súper, podmienky neboli optimálne a zápas bol ťažký. Všetci však musíme bojovať a tvrdo pracovať. Myslím si, že som sa dosť sústredil, musel som sa vyrovnať aj so silným vetrom," povedal Alcaraz bezprostredne po zápase.

V ďalšej fáze nastúpi proti Kanaďanovi Denisovi Shapovalovovi, dvadsiatemu šiestemu hráčovi turnaja ušiel proti Matteovi Arnaldimu z Talianska len jeden set, vyhral 6:2, 3:6, 6:3 a 6:3. O osemfinále zabojuje aj Austrálčan Thanasi Kokkinakis, ktorý si poradil so šampiónom z roku 2015 Stanom Wawrinkom, Švajčiara zdolal v päťsetovej bitke 3:6, 7:5, 6:3, 6:7 (4) a 6:3. Najbližšie sa stretne s Rusom Karenom Chačanovom, ktorý zdolal Radua Albota z Moldavska jasne 6:3, 6:4 a 6:2.

Suverénny Tsitsipas

Do ďalšej fázy postúpil suverénne Grék Stefanos Tsitsipas, finalista spred dvoch rokov zdolal v pozícii nasadenej päťky Španiela Roberta Carballesa Baenu 6:3, 7:6 (4), 6:2. O prekvapenie sa postaral Rakúšan Sebastian Ofner, ktorý vyradil turnajovú dvadsaťštvorku Američana Sebastiana Kordu 6:3, 7:6 (1), 6:4. Semifinalista z roku 2020 Argentínčan Diego Sebastian Schwartzman si poradil s Portugalčanom Nunom Borgesom 7:6 (1), 6:4, 6:3.

muži - dvojhra - 2. kolo:

Novak Djokovič (Srb.-3) - Márton Fucsovics (Maď.) 7:6 (2), 6:0, 6:3

Andrej Rubľov (Rus.-7) - Corentin Moutet (Fr.) 6:4, 6:2, 3:6, 6:3

Lorenzo Musetti (Tal.-17) - Alexander Ševčenko 6:1, 6:1, 6:2

Juan Pablo Varillas (Peru) - Roberto Bautista Agut (Šp.-19) 1:6, 4:6, 6:3, 6:1 a 6:1

Hubert Hurkacz (Poľ.-13) - Tallon Griekspoor (Hol.) 6:3, 5:7, 6:7 (13), 7:6 (5), 6:4

Alejandro Davidovich Fokina (Šp.-29) - Luca van Assche (Fr.) 6:4, 6:3, 7:6 (6)

Cameron Norrie (V. Brit.-14) - Lucas Pouille (Fr.) 6:1, 6:3, 6:3

Carlos Alcaraz (Šp.-1) - Taro Daniel (Jap.) 6:1, 3:6, 6:1, 6:2

Karen Chačanov (Rus.-11) - Radu Albot (Mold.) 6:3, 6:4, 6:2

Denis Shapovalov (Kan.-26) - Matteo Arnaldi (Tal.) 6:2, 3:6, 6:3, 6:3

Thanasi Kokkinakis (Aus.) – Stan Wawrinka (Švaj.) 3:6, 7:5, 6:3, 6:7 (4), 6:3

Stefanos Tsitsipas (Gr.-5) - Roberto Carballes Baena (Šp.) 6:3, 7:6 (4), 6:2

Fabio Fognini (Tal.) - Jason Kubler (Austr.) 6:4, 7:6 (5), 6:2