Čakali sme dlhých 15 rokov: Slováci, toto je dôvod na široký úsmev

Trojica Slovákov draftovaných v prvom kole - zľava Filip Mešár, Juraj Slafkovský a Šimon NemecTrojica Slovákov draftovaných v prvom kole - zľava Filip Mešár, Juraj Slafkovský a Šimon Nemec Zdroj: Profimedia

NASHVILLE - Pred rokom o takomto čase vrcholili prípravy na draft, ktorý sa navždy zapísal do histórie slovenského hokeja. Naše mladé pušky sa chystali na doteraz najväčšiu udalosť hokejových kariér a všetci fanúšikovia netrpezlivo čakali, ako to celé dopadne.

Draft, ako všetci vieme, sa nakoniec mimoriadne vydaril. Juraj Slafkovský smeroval do Montrealu z celkového prvého miesta a New Jersey si vybralo Šimona Nemca hneď z druhého. Túto dvojicu doplnil v prvom kole Filip Mešár, v druhom kole si skauti vybrali Adama Sýkoru a na záver prišli na rad aj Servác Petrovský a Adam Žlnka. 

Aj keď na blížiacom sa drafte v Nashville vyhliadky na prvé dve miesta nemáme, môžeme očakávať najsilnejší výber slovenských mladíkov za posledné roky. 

Klasickou časťou pred samotným výberom je NHL Scouting Combine - udalosť, na ktorej pozvaní hráči absolvujú pohovory, lekárske prehliadky a kondičné testy. Počas štyroch dní budú zástupcovia všetkých NHL klubov sledovať počínanie mladých prospektov, s cieľom pritiahnuť si k sebe tých najlepších.

Minulý rok sa tejto udalosti zúčastnili štyria naši hokejisti, a to tri prvokolové výbery Juraj Slafkovský, Šimon Nemec, Filip Mešár a Servác Petrovský, ktorého si zobrala Minnesota Wild v šiestom kole.

Tento rok môže pripomenúť veľké momenty

Už 4.6. sa začína tento ročník Scouting Combine a pozvánku na neho dostala až šestica Slovákov - brankár Adam Gajan, obranca Maxim Štrbák, a útočníci Alex Čiernik, Dalibor Dvorský, Samuel Honzek a Martin Mišiak.

Takýto počet hráčov spod Tatier na preddraftovom sústredení nebol dlhých 15 rokov. Aj toto je jedno zo znamení, že slovenský hokej napreduje a čaká nás naozaj svetlá budúcnosť.

Ak by sa naplnili preddraftové rebríčky, tento rok sa môže malé Slovensko dočkať až 11 vybraných hráčov. Týmto zápisom by sme napodobnili už historické momenty, ktoré sme zažívali na začiatku milénia, keď si kluby do NHL vyberali najmenej desiatku hráčov pravidelne každý rok.

Slováci, ktorí sa za posledných 8 rokov zúčastnili NHL Scouting Combine:

Rok Hráči
2023 Alex Čiernik, Dalibor Dvorský, Samuel Honzek, Martin Mišiak, Adam Gajan, Maxim Štrbák
2022 Juraj Slafkovský, Šimon Nemec, Filip Mešár, Servác Petrovský
2021, 2020 udalosť sa nekonala pre pandémiu
2019 nikto
2018 Martin Fehérváry, Miloš Roman
2017 Adam Ružička
2016 nikto
2015 Erik Černák, Matej Tomek
2014 nikto
2013 Marko Daňo
2012 nikto
2011 Tomáš Jurčo
2010 Martin Marinčin
2009 Richard Pánik, Tomáš Tatar
2008 nikto
Viac o téme: Slovensko Draft Dalibor Dvorský Maxim Štrbák Alex Čiernik Samuel Honzek Martin Mišiak Adam Gajan NHL Scouting Combine
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy