Ste olympijské medailistky? No a čo! Tieto pravidlá platia pre každého, súťažiť nebudete

Ruská dráhová cyklistka Anastasija VojnovováRuská dráhová cyklistka Anastasija Vojnovová Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

AIGLE - Medzinárodná cyklistická únia zakázala dvom ruským dráhovým cyklistkám štartovať na vrcholných podujatiach, pretože porušili pravidlá monitorujúce ich neutralitu počas vojny na Ukrajine.

Anastasija Vojnovová a Marija Novolodská, ktoré získali bronzové medaily na OH 2020 v Tokiu, tak od štvrtka nemôžu štartovať na súťažiach UCI. Platí to aj pre majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v auguste v Glasgowe.

UCI môže odoprieť neutrálny štatút pretekárom alebo funkcionárom, ktorí spolupracovali s ruskými alebo bieloruskými ozbrojenými zložkami, alebo vyjadrili podporu vojne. Potrestať ich môže, aj keď sa zúčastnili na demonštráciách na podporu vojny, či nosili symbol "Z", ktorý sa spája s inváziou na Ukrajinu. UCI nešpecifikovala, ktoré pravidlo obe dráharky porušili.

Vojnovová získala na OH 2020 bronz v tímovom šprinte, na predchádzajúcich hrách v Riu vybojovala v rovnakej disciplíne striebro a na konte má aj niekoľko titulov majsterky sveta.

Novolodská získala v Tokiu bronz v madisone, v zbierke má aj striebro z ME a viacero medailí z juniorských šampionátov. Neutrálny status naopak získali Gleb Syrica, ktorý preteká na ceste za stajňu Astana, a biker Aleksej Medvedev.

Viac o téme: Rusko UCI Anastasija Vojnovová Marija Novolodská
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá