Federer nemal tušenie, čo sa deje: Nevídaný moment pred zápasom... Myslel som si, že ide o vtip!

Švajčiarsky tenista Roger FedererŠvajčiarsky tenista Roger Federer Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

BRATISLAVA - Sú rovesníci, v kariére odohrali spolu štyri vzájomné zápasy a vo všetkých z nich sa tešil ten lepší a slávnejší.

Reč je o Rogerovi Federerovi, brilantnom a ladnom švajčiarskom maestrovi, a Francúzovi Nicolasovi Mahutovi, známy aj pre vynikajúce schopnosti v debli s dvojičkou Pierre-Huguesom Herbertom, svojím krajanom a parťákom.

Kým Roger chýba všetkým fanúšikom a najradšej by ho boli videli hrať až do smrti, môžeme byť pokojní. Švajčiarsky kráľ si užíva plnohodnotný tenisový dôchodok a hoci ho vídame na verejnosti len veľmi málo, keď sa objaví, vyzerá usmiato, šťastne a plný potrebnej satisfakcie. Veď má aj dôvod - krásna manželka, nehovoriac o štyroch deťoch, k tomu obdiv a láska celého sveta.

V roku 2012 však bol v plnej permanencii a honbe za tenisovými primátmi. Nicolas Mahut si zaspomínal na ich spoločný zápas na Roland Garros toho roku, pred ktorým bol nervózny, že až no. Aby toho nebolo málo, nervozita a adrenalín stúpli po tom, čo mu bolo povedané, že bývalý prezident Francúzska Nicolas Sarkozy s ním chcel hovoriť. Pred zápasom s najväčším hráčom všetkých čias. O čom, preboha?

Nicolas Mahut (vpravo) so Galéria fotiek (2) Nicolas Mahut (vpravo) so svojím partnerom v debli Pierrem-Huguesom Herbertom Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Mahut spočiatku neveril, prečo by sa s ním chcel Sarkozy rozprávať zrovna pred zápasom s Federerom, ktorý v tom čase stál iba mesiac a pol od toho, aby sa stal znova svetovou jednotkou (stal sa ňou po triumfe nad Andym Murraym vo finále Wimbledonu 2012). Až po pár minútach pochopil, že nejde o žiaden žart.

"V ten deň som bol skutočne nervózny z toho, že hrám proti Rogerovi. A potom niekto z Francúzskej tenisovej federácie prišiel za mnou a povedal, že bývalý prezident Sarkozy, ktorý prehral voľby v tom roku, chce so mnou hovoriť. Myslel som, že ide o vtip, oni mi povedali, že hovoria pravdu," zaspomínal si Mahut v knižke The Roger Federer Effect.

"Tak som išiel do jednej z kancelárii, rozprával som sa s prezidentom a bol som naozaj nervózny. Skutočne. A potom som na chvíľu zabudol na zápas. Sarkozymu som povedal, no, teraz sa cítim pred zápasom s Rogerom uvoľnenejší," dodal 41-ročný rodák z Angers.

Dá sa povedať, a to bez väčších pochýb, že išlo o najlepší Mahutov zápas proti Federerovi. Jediný raz mu vzal set (možno domáce publikum zahralo veľkú rolu, prípadne samotný rozhovor so Sarkozym). V súboji jednoručných backhandov zvíťazil Švajčiar po setoch 6:3, 4:6, 6:2, 7:5. 

I sám Mahut, držiteľ 37 titulov v debli, priznal, že išlo o najlepší súboj, ktorý kedy odohral proti švajčiarskemu elegánovi. Dodal, že bol očarený pohybom a eleganciou dlhoročnej svetovej jednotky. "Vyzerá jednoducho. Hovoril som s niekým o tom, čo robí Roger na kurte, a zakaždým som povedal to isté - Je chyba, ak robíte to, čo robí Roger."

Nečudo, Federerov osobitný, jedinečný a nenapodobiteľný štýl sa nedá nijako okopírovať, vziať, replikovať. Najbližšie sa k nemu priblížil Bulhar Grigor Dimitrov, ktorý si vďaka tomu vyslúžil aj príznačnú prezývku - Baby Federer. Niekedy bolo až šialené, ako veľmi sa ich štýly podobali. Avšak s menším dodatkom - Dimitrov nedosiahol na presnosť úderov, akými nás Roger Federer bavil celé dve desaťročia.

Viac o téme: Roland Garros Roger Federer French Open Nicolas Mahut Nicolas Sarkozy
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky, tennisworldusa.org

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy