VIDEO Veľa vecí obetovali a teraz zbierajú ovocie: Kto ovládol anketu Hádzanár roka?

Slovenskí hádzanári sa držia okolo pliec počas hymny pred zápasom 2. skupiny druhej fázy kvalifikácie ME 2024 v hádzanej mužov Slovensko -  Fínsko v HlohovciSlovenskí hádzanári sa držia okolo pliec počas hymny pred zápasom 2. skupiny druhej fázy kvalifikácie ME 2024 v hádzanej mužov Slovensko - Fínsko v Hlohovci Zdroj: TASR/Henerich Mišovič

BRATISLAVA - Tomáš Urban a Réka Bíziková sa stali najlepšími hádzanármi Slovenska za rok 2022.

Tridsaťtriročný Urban zvíťazil v tradičnej ankete Slovenského zväzu hádzanej (SZH) po tretí raz v kariére, predtým v roku 2016 a vlani. Tridsaťjedenročná Bíziková sa z ocenenia teší premiérovo. Na tróne vystriedala Simonu Szarkovú.

Pravý krídelník Tomáš Urban, ktorý alternuje aj na pozícii pravej spojky, bol v uplynulom období výraznou oporou a streleckým lídrom slovenskej reprezentácie. Pred štartom sezóny 2021/2022 prestúpil do nemeckého bundesligového klubu TSV GWD Minden, s ním však nedávno vypadol z najvyššej súťaže.

 

 

Veľká česť

S národným tímom vlani odštartoval kvalifikáciu na ME, v ktorej však Slováci napokon neuspeli. "Ďakujem všetkým za hlasy, stať sa najlepším hádzanárom na Slovensku je veľká česť. Veľa vecí som obetoval a teraz zbieram ovocie. Túto cenu si naozaj veľmi vážim," uviedol víťaz ankety vo videu.

Ľavá krídelníčka Bíziková na klubovej scéne pôsobila v Dunajskej Strede, v MOL ligy získala s tímom striebro. DAC nestačil vo finále na Michalovce. S účinkovaním v Európskom pohári EHF sa Dunajskostredčanky rozlúčili v 2. kole, v dvojzápase s Valurom Reykjavík vypadli po triumfe 29:26 a prehre 24:31. "Som rada, že som zvíťazila, je to pre mňa veľmi vzácna cena," uviedla Bíziková.

Na snímke Réka Bíziková Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Tomáš Urban i Bíziková figurujú na svojich postoch aj v najlepšej Sedmičke roka 2022, obaja v nej obhájili pozíciu z predchádzajúcej ankety. V ideálnej mužskej zostave minulého roka sú okrem T. Urbana ešte Marián Žernovič, Lukáš Péchy, Lukáš Urban, Marek Hniďák, Tomáš Smetánka a Martin Slaninka.

Do najlepšej sedmičky žien sa popri Bízikovej dostali Oguntoyová, Nikoleta Trúnková, Vladimíra Bajčiová, Barbora Lanczová, Adriana Holejová a Katarína Pócsíková.

Najlepšími hráčmi najvyšších domácich súťaží sú Ľubomír Ďuriš z Považskej Bystrice a Kata Juhosová z HC DAC Dunajská Streda. "Rok 2022 bol pre mňa ako z rozprávky. Zažil som úžasné veci a som rád, že to všetko takto dopadlo," povedal Ďuriš.

Na piatkovej slávnosti v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu v Bratislave okrem víťazov jednotlivých kategórií ankety prijali aj dvoch nových laureátov do Siene slávy slovenskej hádzanej. Sú nimi Júlia Kolečániová a Marta Pernišová Pösová. Sieň slávy tak rozšírili na 61 členov.
    
Výsledky ankety o najlepších hádzanárov SR za rok 2022:
Najlepší hádzanár SR: Tomáš Urban
Najlepšia hádzanárka SR: Réka Bíziková
Najlepší hráč v NHE: Ľubomír Ďuriš
Najlepšia hráčka v MOL Lige: Kata Juhosová
Talent roka: Erik Fenár, Radka Šalátová
            
Sedmička roka 2022:

Muži:
Najlepšie ľavé krídlo: Lukáš Péchy
Najlepšia ľavá spojka: Lukáš Urban
Najlepšia stredná spojka: Tomáš Smetánka
Najlepšia pravá spojka: Marek Hniďák
Najlepšie pravé krídlo: Tomáš Urban
Najlepší pivot: Martin Slaninka
Najlepší brankár: Marián Žernovič
          
Ženy:
Najlepšie ľavé krídlo: Réka Bíziková
Najlepšia ľavá spojka: Adriana Holejová
Najlepšia stredná spojka: Vladimíra Bajčiová
Najlepšia pravá spojka: Barbora Lanczová
Najlepšie pravé krídlo: Katarína Pócsíková
Najlepšia pivotka: Nikoleta Trúnková
Najlepšia brankárka: Viktória Oguntoyová

Viac o téme: Tomáš Urban Réka Bízikova Hádzanár roka
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Jakub Popelka
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy