VIDEO Djokovič sa na postup poriadne nadrel, prvotriedny obrat Sonega na úkor ruského favorita

Novak Djokovič a jeho víťazné oslavyNovak Djokovič a jeho víťazné oslavy Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

PARÍŽ - Srbský tenista Novak Djokovič sa prebojoval do osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V 3. kole si v pozícii nasadenej trojky poradil na parížskej antuke so Španielom Alejandrom Davidovichom Fokinom za tri hodiny a 36 minút 7:6 (4), 7:6 (5), 6:2.

Ďalej ide bez problémov aj najvyššie nasadený Carlos Alcaraz zo Španielska, ktorý zdolal Kanaďana Denisa Shapovalova hladko 6:1, 6:4 a 6:2. V osemfinále narazí na sedemnásteho nasadeného Taliana Lorenza Musettiho.

Dvadsaťročný Alcaraz v úvodnom sete zmietol Shapovalova za 36 minút. V druhom sa hra vyrovnala a úradujúci šampión US Open dokonca prehrával 1:4, ale potom opäť prevzal taktovku. Získal sedem hier v rade a koncovku si ustrážil. "Myslím si, že som celý zápas hral na dobrej úrovni. V druhom sete som začal kopiť chyby. Vedel som však, že moje šance prídu a podarí sa mi to otočiť, čo sa aj stalo," povedal Alcaraz podľa DPA.

Djokovič sa musel na víťazstvo nadrieť, prvé dva sety rozhodol vo svoj prospech až v tajbrejkoch, pričom v tom otáčal z 1:3. Odpor súpera zlomil až v treťom sete, keď v druhom geme zobral Španielovi servis a vytvoril si rozhodujúci náskok 3:0.

"Každé víťazstvo sa počíta. Cením si ho, aj keď možno prvé dva sety trvali príliš dlho. Vedel som, že to bude ťažký a fyzicky náročný zápas. Prvé dva sety sme hrali tri hodiny, ak by som druhý prehral, hrali by sme možno dnes aj päť hodín. Alejandro ukázal, že je úžasný bojovník a v jeho hre nie je veľa slabých stránok. Som hrdý na svoj výkon," povedal v prvom interview Djokovič, ktorý sa usiluje o zisk rekordného 23. grandslamového titulu, čím by sa odpútal na čele historických tabuliek od Španiela Rafaela Nadala. V osemfinále narazí na víťaza duelu medzi Juanom Pablom Varillasom z Peru a Poliakom Hubertom Hurkaczom.

Novak Djokovič a Alejandro Galéria fotiek (5) Pozápasové prehodenie slov Djokovića a Davidovicha Fokinu Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

Do osemfinále postúpil aj Rus Karen Chačanov, ktorý ako nasadená jedenástka zdolal Austrálčana Thanasiho Kokkinakisa 6:4, 6:1, 3:6 a 7:6 (5).

Jeho ďalším súperom bude Talian Lorenzo Sonego, ktorý vyradil siedmeho nasadeného Andreja Rubľova. S Rusom prehral prvé dva sety, ale napokon dokázal zvíťaziť 5:7, 0:6, 6:3, 7:6 (5) a 6:3. Duel trval tri hodiny a 42 minút.

"Neuveriteľný comeback. Od polovice stretnutia som začal hrať agresívnejšie ako v prvom a druhom sete. Ak on hrá agresívne, tak je proti nemu ťažké hrať. Mal som správny prístup a všetko som zmenil," vyjadril sa Sonego podľa agentúry AFP.

V 3. kole si úspešne počínal aj sedemnásty nasadený Talian Lorenzo Musetti, ktorý si poradil so štrnástkou "pavúka" Britom Cameronom Norriem 6:1, 6:2, 6:4.

muži - dvojhra - 3. kolo:

Carlos Alcaraz (Šp.-1) - Denis Shapovalov (Kan.-26) 6:1, 6:4, 6:2

Stefanos Tsitsipas (Gr.-5) - Diego Schwartzman (Arg.) 6:2, 6:2, 6:3

Lorenzo Musetti (Tal.-17) - Cameron Norrie (V.Brit.-14) 6:1, 6:2, 6:4

Novak Djokovič (Srb.-3) - Alejandro Davidovich Fokina (Šp.-29) 7:6 (4), 7:6 (5), 6:2

Sebastian Ofner (Rak.) - Fabio Fognini (Tal.) 5:7, 6:3, 7:5, 1:6, 6:4

Lorenzo Sonego (Tal.) - Andrej Rubľov (Rus.-7) 5:7, 0:6, 6:3, 7:6 (5), 6:3

Karen Chačanov (Rus.-11) - Thanasi Kokkinakis (Austr.) 6:4, 6:1, 3:6, 7:6 (5)

Viac o téme: Thanasi Kokkinakis Andrej Rubľov Karen Chačanov Lorenzo Sonego French Open 2023 Roland Garros 2023