VIDEO Šialený finálový zápas NHL, aký sa len tak nevidí: Diváci iba čumeli, čo sa dialo

Na snímke hráči Vegas Golden Knights oslavujú víťazstvo v druhom zápase finále play-off hokejovej NHL Vegas Golden Knights - Florida Panthers Na snímke hráči Vegas Golden Knights oslavujú víťazstvo v druhom zápase finále play-off hokejovej NHL Vegas Golden Knights - Florida Panthers Zdroj: TASR/AP/John Locher

LAS VEGAS - Hokejisti Vegas Golden Knights vedú vo finále play off NHL už 2:0 na zápasy. V noci na utorok zvíťazili v druhom domácom stretnutí nad Floridou Panthers hladko 7:2, keď už do 28. minúty si vypracovali náskok 4:0.

Rozhodcovia udelili v nervóznom zápase 12 vyšších trestov a celkovo 148 trestných minút. Hráči Floridy síce prestrieľali súpera 31:28, no ani to im nepomohlo k vyrovnaniu série.

Tromi kanadskými bodmi zažiaril útočník Vegas Jonathan Marchessault, keď k dvom gólom pridal aj asistenciu. V oboch finálových zápasoch strelil prvý gól. Dvakrát skóroval aj Brett Howden. Po dva kanadské body si pripísali aj ich spoluhráči William Carrier, Jack Eichel (obaja 0+2), a Chandler Stephenson (1+1).

Sergej Bobrovskij vydržal v bránke "panterov" do 28. minúty, keď ho po štvrtom inkasovanom góle z 13 striel vystriedal Alex Lyon. Ten dostal potom tri góly z 15 striel. Ich náprotivok Adin Hill mal 93,5-percentnú úspešnosť zákrokov, keď zneškodnil 29 z 31 striel. Útočník Floridy Matthew Tkachuk dostal v úvodných dvoch finálových zápasoch až tri vyššie tresty.

Na snímke dole hráč Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/John Locher

V druhom stretnutí najskôr inkasoval 10 minútový za hrubosť a neskôr ďalší za nešportové správanie sa. Prezentoval sa gólom na priebežných 2:6 z pohľadu Panthers, ako aj tvrdým hitom na Jacka Eichela. Český obranca Floridy Radko Gudas odstúpil zo zápasu už v prvej tretine pre bližšie nešpecifikované zranenie.

Tréner víťazného tímu Bruce Cassidy vyzdvihol hĺbku kádra, v ktorom dlhodobo chýba niekoľko zvučných mien, no napriek tomu sú Golden Knights blízko k celkovému triumfu: "Široká zostava bol jeden z dôvodov našich víťazstiev nad Winnipegom, Edmontonom a Dallasom. Mám pocit, že sme najlepší tím, čo sa týka vyrovnanosti kádra od prvého hráča po dvadsiateho."

Tretí finálový zápas je na programe v noci na piatok o 2.00 SELČ na Floride.

finále play off NHL - druhý zápas /na 4 víťazstvá/:

Vegas Golden Knights - Florida Panthers 7:2 (2:0, 2:0, 3:2)
Góly: 8. Marchessault (Stephenson, Eichel), 18. Martinez (Barbašov, Marchessault), 23. Roy (Carrier, Whitecloud), 28. Howden (Stone, Stephenson), 43. Marchessault (Eichel), 51. Amadio (Karlsson), 58. Howden (Amadio, Carrier) - 41. Lundell (Duclair), 53. Tkachuk (Bennett, Mahura).

Rozhodovali: Kozari, Rooney – Murchison, Kovachik, vylúčení: 7:7 na 2 min., navyše: Barbašov - Tkachuk obaja 10 min. osobný trest za hrubosť, Kolesar, Whitecloud, Smith, Howden - Tkachuk, Fitzgerald, Duclair, Cousins, Reinhart všetci 10 min. os. trest za nešportové správanie sa, E. Staal (Flor.) 10 min. os. trest za útok na rozhodcov, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, brankári: Hill - Bobrovskij (28. Lyon), strely na bránku: 28:31, 18.561 divákov.

Vegas: Hill - Pietrangelo, Martinez, Theodore, McNabb, Whitecloud, Hague - Marchessault, Eichel, Barbašov - Stone, Stephenson, Howden - Amadio, Karlsson, Smith - Kolesar, Roy, Carrier

Florida: Bobrovskij - Ekblad, Forsling, Montour, M. Staal, Gudas, Mahura - Duclair, Barkov, Verhaeghe - Tkachuk, Bennett, Cousins - Reinhart, Lundell, Lomberg - Fitzgerald, E. Staal, White

Hráči Vegas nastúpili do druhého zápasu bez zmien v zostave, vo štvrtej formácii Panthers nastúpil Casey Fitzgerald namiesto Zaca Dalpeho. Za bezgólového stavu sa do úniku dostal útočník Floridy Verhaeghe, no brankára Hilla neprekonal. V 8. minúte sa Golden Knights dostali k prvej presilovke v zápase, v ktorej Marchessault potrestal vylúčenie Lomberga - 1:0. Domáci sa od 16. minúty ubránili oslabeniu, po ktorom z protiútoku skóroval obranca Martinez - 2:0.

Dôležitý gól, ktorý sa napokon ukázal ako víťazný, strelil v 23. minúte Roy, keď zakončil ofenzívny výpad. O päť minút neskôr viedli domáci už 4:0 po ďalšej rýchlej akcii, ktorú Howden zakončil blafákom do bekhendu. "Panteri" zareagovali vystriedaním brankárov, Bobrovského nahradil Lyon. Skóre vyznievalo v prospech Vegas, no aj hostia mali viacero sľubných príležitostí, veľkou prekážkou bol pre nich brankár Hill.

Ten prvýkrát inkasoval po 14 sekundách tretej tretiny. Hráči Vegas spravili chybu v rozohrávke, ktorú potrestal Lundell - 4:1. To však rozbehnutých "zlatých rytierov" nepribrzdilo a Marchessault im už o dve minúty vrátil štvorgólový náskok. Pri svojom druhom góle v zápase vyťažil z práce Eichela, ktorý ho po vyhratom súboji uvoľnil v predbránkovom priestore.

V 51. minúte sa schyľovalo k presilovke Vegas, no počas signalizovaného trestu Amadio zužitkoval prihrávku Karlssona - 6:1. Tkachuk v 53. minúte znížil, keď dorazil odrazený puk za Hilla. Následne sa na ľade viackrát iskrilo, nervy na uzde si neudržali najmä hráči Floridy. Skóre uzavrel v 58. minúte Howden po zakončení jedného z viacerých prečíslení domácich.

Viac o téme: NHL Florida Panthers Sergej Bobrovskij Radko Gudas Jack Eichel Matthew Tkachuk Jonathan Marchessault William Carrier Brett Howden Alex Lyon Vegas Golden Knight Chandler Stephenson Adin Hill