Cestoval domov, do cieľa však nikdy nedošiel: Svet šokovala smrť basketbalového Mozarta

Dražen Petrovič zahynul pri automobilovej nehode na diaľniciDražen Petrovič zahynul pri automobilovej nehode na diaľnici Zdroj: Profimedia

INGOLSTADT - Pri automobilovej nehode na diaľnici neďaleko nemeckého Ingolstadtu zahynul pred 30 rokmi, 7. júna 1993, jeden z najlepších európskych basketbalistov, vtedy 28-ročný Chorvát Dražen Petrovič.

Hráč, ktorý predznamenal vlnu Európanov v zámorskej NBA, bol povestný najmä svojou presnou streľbou zo strednej a väčšej vzdialenosti. Už v dvadsiatich nastrieľal v juhoslovanskej lige v jedinom zápase nevídaných 112 bodov - zo šesťdesiatich pokusov z poľa sa trafil štyridsaťkrát.

S basketbalom začínal v rodnom prímorskom Šibeniku, keď sa motal okolo staršieho brata Aleksandra. Od roku 1984 exceloval skvelý strelec aj rozohrávač štyri sezóny v drese Cibony Záhreb, ktorému dvakrát pomohol doviesť na európsky trón, podobne ako neskôr Real Madrid, kam prestúpil v roku 1988. 

Po roku zo španielskeho veľkoklubu odišiel do zámorskej NBA, kde sa čoskoro v drese Portland Trail Blazers a neskôr New Jersey Nets stal jednou z najväčších hviezd.

Celú svoju kariéru bol vedúcou osobnosťou národného tímu - najprv Juhoslávie, v farbách ktorej vybojoval tituly majstra sveta a Európy a bronzovú a striebornú olympijskú medailu. Zo striebornej olympijskej medaily sa radoval aj v roku 1992 v Barcelone v drese Chorvátska.

Na "basketbalového Mozarta" sa nezabúda ani po jeho smrti. V roku 2002 bol v Springfielde uvedený do Siene slávy NBA a v rodnom Chorvátsku má vlastné múzeum aj niekoľko sôch.

Viac o téme: Dražen Petrovič
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Kenny Anderson
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy