Žiadna diskriminácia na základe pasu: Rusi a Bielorusi dostali zelenú

Zdroj: Getty Images

LAUSANNE - Medzinárodná veslárska federácia sa rozhodla umožniť športovcom s ruským a bieloruským pasom štartovať pod neutrálnym statusom na septembrových majstrovstvách sveta v Belehrade, ktoré budú hlavnou kvalifikáciou na olympijské hry. Informovala o tom na svojom webe po zasadnutí výkonného výboru.

Od ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári platili pre obe krajiny sankcie na športovom poli, ale Medzinárodný olympijský výbor tento rok na konci marca umožnil svetovým federáciám ich pri splnení konkrétnych podmienok zrušiť. Športovci napríklad nesmú vojnu podporovať, byť členmi armády a tiež musia spĺňať antidopingové pravidlá.

Športová federácia sa zachovala rôzne. Tá veslárska (FISA) sa dnes pridala napríklad k cyklistike, kanoistike, judu či šermu a Rusom a Bielorusom štart povolila. Avšak len obmedzene a v troch disciplínach: v skife a dvojke bez kormidelníka, ktoré patrí do programu olympiády, a tiež v skife ľahkých váh.

"Nikto by nemal byť diskriminovaný kvôli svojmu pasu. Svetové veslovanie verí v dôležitosť športu ako mechanizmu na budovanie mostov medzi ľuďmi, aj keď sú ich vlády v konflikte," uviedol predseda FISA Jean-christophe Rolland.

Veslári budú mať svetový šampionát v Belehrade od 3. do 10. septembra. Rozhodnutie platí aj pre MS do 23 a do 19 rokov.

Viac o téme: Bielorusko Rusko FISA
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy