Médiá sa rozplývajú nad Prahou: Úžasné finále, ale... Tento okamih pokazil nádherný večer

Víťazné oslavy futbalistov West Ham UnitedVíťazné oslavy futbalistov West Ham United Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Podľa talianskej a britskej tlače ponúklo stredajšie finále Európskej konferenčnej ligy medzi futbalistami West Hamu a Fiorentiny (2:1) vypätý zápas, ktorému prospela aj vynikajúca atmosféra na tribúnach pražského štadióna v Edene.

Pokazil ju iba incident z 33. minúty, keď anglickí priaznivci zranili plastovým téglikom kapitána "Fialiek" Cristiana Biraghiho. Fanúšikovia oboch tímov si vyslúžili kritiku aj za správanie pred a po stretnutí kvôli potýčkam v centre Prahy.

Skóre finále druhého ročníka súťaže otvoril v 62. minúte z penalty Saíd Benrahma, za päť minút vyrovnal záložník Fiorentiny Giacomo Bonaventura. V 90. min rozhodol Jarrod Bowen. Víťazstvo West Hamu oslávili aj českí reprezentanti Tomáš Souček s Vladimírom Coufalom, ktorí odohrali celý zápas. Medzi porazenými je Antonín Barák, ktorý sa dostal do hry z lavičky až v nastavenom čase. "Kladivári" si víťazstvom zabezpečili účasť v budúcom ročníku Európskej ligy.

"Sklamanie je obrovské, prehrať finále gólom v 90. minúte bolí. Fiorentina prišla o trofej aj ďalšiu šancu na európske poháre," pripomenul list Gazzetta dello Sport porážku "Fialiek" vo finále Talianskeho pohára a ôsme miesto v Serii A. Aj to by ale napokon mohlo na pohárovú účasť stačiť, ak by siedmy Juventus bol kvôli nezrovnalostiam v účtovníctve potrestaný zákazom štartu.

Finále s dramatickým podtónom

Médiá vyzdvihujú náboj duelu, ku ktorému prispel aj benevolentný meter hlavného rozhodcu Carlosa del Cerra Grandeho zo Španielska. "V Prahe sme videli vypätý duel, niekedy až za hranicou. Rozuzlenie finále prebehlo tiež tým najdramatickejším spôsobom," uviedol web BBC.

"Oba tábory fanúšikov vytvorili v Edene fantastickú atmosféru, ktorá strhla aj hráčov," pridala Gazzetta dello Sport.

Hráči pózujú pred začiatkom Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Talianska aj britská tlač sa zhodujú, že vyhral efektívnejší tím. West Ham sa dočkal európskej trofeje po 58 rokoch, v sezóne 1964/65 ovládol Pohár víťazov pohárov. Celok z Florencie čaká ešte dlhšie, rovnakú súťaž vyhral v ročníku 1960/61.

"Sen Fiorentiny o veľkej trofeji sa v Edene rozplynul v samom závere. Taliansky tím odohral minimálne rovnocennú partiu, možno bol v priebehu zápasu dokonca lepší. Veľmi horká porážka," zhodnotil denník Corriere dello Sport.

"Na triumf West Hamu to dlho nevyzeralo, prvý polčas sa hral na jednu bránu. "Kladivári" sa zdvihli až po prestávke," napísal Sky Sports, ktorý odsúdil správanie anglických fanúšikov.

Prípravy na veľké finále skazilo násilie v uliciach

Tí počas úvodného dejstva zasypávali hráčov súpera plastovými téglikmi a jeden z nich zasiahol kapitána Biraghiho do hlavy. Kvôli ošetreniu tržnej rany sa niekoľko minút nehralo.

Cristiano Biraghi skončil s Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

"Biraghiho zranenia a potýčky v centre mesta boli škvrnou na inak búrlivej atmosfére počas samotného zápasu," pripomenul Sky Sports strety fanúšikov oboch tímov pred zápasom i konflikty s políciou počas osláv po dueli. V stredu popoludní polícia zadržala 16 ľudí.

"Prípravy na veľké finále skazilo násilie v uliciach," poznamenal denník The Independent.

"Incidenty budú mať zaiste dohru. UEFA musí tvrdo potrestať správanie fanúšikov West Hamu počas prvého polčasu," napísal web BBC. Londýnsky klub po stretnutí vo vyhlásení ubezpečil, že udalosti vyšetrí a vinníkov potrestá.

Viac o téme: ACF Fiorentina West Ham United Európska konferenčná liga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy