Úsmevná historka, česká hviezda zablúdila na divokej vode: Čo robíš, tu teraz nemáš byť?

Český vodný slalomár Jiří PrskavecČeský vodný slalomár Jiří Prskavec Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

PRAHA - Olympijský šampión vo vodnom slalome Jiří Prskavec sa učí, ako rýchlo prepnúť z kajakára na kanoistu a späť. Zatiaľ v tom má rezervy.

Na Svetovom pohári v Augsburgu minulý týždeň dokonca poplietol na kajaku nájazd do jednej z bránok, keď zvolil stopu vhodnú pre kanoistov.

Stalo sa mu to v piatok počas semifinále kajakárov, pred ktorým dopoludnia absolvoval kvalifikáciu na kanoe. Protivodnú bránu číslo osemnásť mal na každom type lode iný optimálny prejazd. "Na singli bola určite istejšia možnosť ísť ju dookola, to znamená zľava doľava. Zatiaľ čo na tom kajaku bolo jednoznačné, že je to na to esíčko. To znamená, že sa to prejde sprava a vyjde sa vľavo," priblížil Prskavec novinárom.

Malý skrat

Na kanoe stopu trafil, na kajaku to potom bolo horšie. "Keď som išiel kajakové semifinále, z nejakého nepochopiteľného dôvodu som sa zrazu ocitol v tom ľavom nájazde a hovoril som si: 'Čo robíš, tu teraz nemáš byť?' Našťastie to nič neznamenalo, bola to strata nejakej polsekundy. Ale samotného ma prekvapilo, že som urobil takú chybu. Bol to trošičku skrat," rozprával.

Aj táto historka je dôkazom, že zatiaľ kombinovanie dvoch kategórií nezvláda optimálne. "Človek na tom musí zapracovať a musí dokázať hneď po skončení jednej kategórie okamžite prepnúť hlavu, hodiť za hlavu tie prvé preteky a sústrediť sa na tie ďalšie.

Na tom budem musieť zapracovať a možno si vziať inšpiráciu aj od dievčat, ktoré s tým majú ďaleko väčšie skúsenosti. Dopytovať sa ich na to, ako to robia ony," premýšľal Prskavec.

Český vodný slalomár Jiří Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Mrzí ho, že zatiaľ nedokázal na kajaku predať formu, ale rozhodnutie vrhnúť sa aj na kanoe neľutuje. "Keby som po olympiáde v Tokiu nezačal jazdiť na singli, tak už by som tu možno nesedel," poznamenal medzi reprezentačnými kolegami.

Vďaka novej lodi neprestal intenzívne trénovať. "Singel mi priniesol novú radosť a tréning som išiel rovnako ako pred tými veľkými úspechmi. Bez neho by ma to už možno tak nebavilo, je ťažké sa namotivovať," doplnil úradujúci majster Európy.

Fanynka Jessica Foxová

Kanoisti ho medzi seba prijali dobre. A jeho veľkou fanynkou je teraz austrálska hviezda Jessica Foxová, ktorá patrí k najlepším ženám v oboch kategóriách.

"Myslím, že všeobecne rodina Foxovcov sú moji možno aktuálne najväčší fanúšikovia. Tí naozaj majú veľkú radosť, že niekto z chlapcov kajakárov začal jazdiť na singli. Oni celý čas hovorili, že to ide a že to ten chlapec môže dokázať, a ja som toho trochu dôkazom. Veľmi mi fandia. Keď som šiel na stupne, tak Jessica práve odchádzala zo stupňov a úplne na mňa skočila," povedal Prskavec.

V tridsiatich rokoch patrí medzi kajakármi k tým starším, medzi kanoistami je situácia iná. "V kanoe je tá svetová špička dosť stará, pomaly všetci sú starší ako ja. V tom kajaku pomaly odchádza a nastupujú tam noví mladí," priblížil.

Aktuálne je pre neho kajak prioritou, ale do budúcna nevylučuje, že sa to môže zmeniť. "Myslím, že vek kajakára je kratší ako kanoistu, ten môže byť na vrchole dlhšiu dobu. Môžem byť starší a stále byť jeden z najlepších na svete. Verím, že raz sa to môže stať tak, že si poviem, že už na to na tom kajaku nemám, tak budem robiť iba kanoe," dodal.

Viac o téme: Jíří Prskavec
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy