Zbohom, plakať budeme úplne všetci: Česko prišlo o svoju reprezentačnú legendu

Alena Mills (Česko) a Kendall Coyne Schofield (USA) počas ZOH v PekinguAlena Mills (Česko) a Kendall Coyne Schofield (USA) počas ZOH v Pekingu Zdroj: Profimedia

PRAHA - Kapitánka českej hokejovej reprezentácie Alena Mills sa rozhodla ukončiť svoju kariéru v národnom tíme.

Tridsaťdvaročná útočníčka doviedla s "céčkom" na drese Česko k historickým bronzovým medailám na vlaňajších a tohtoročných majstrovstvách sveta i k premiérovej účasti na olympijských hrách v Pekingu 2022. V reprezentácii nastúpila od sezóny 2004/05 a od roku 2009 bol kapitánkou. Svoje rozhodnutie Mills oznámila na instagrame.

"Rozhodnutá som bola už pri posledných majstrovstvách sveta. Cítila som, že už reprezentácii nemôžem odovzdať o nič naviac. Je tu veľa šikovných mladých hráčok, ktoré si miesto v tíme zaslúžia a práve tie by teraz mali dostávať priestor," uviedla Mills, ktorá v národnom tíme debutovala ako 14-ročná.

O päť rokov neskôr sa prvýkrát stala kapitánkou reprezentácie. S národným tímom zažila pád do druhej divízie, tretej najvyššej úrovne, aj následný postup do najvyššej kategórie. Medzi elitou hrajú Češky od sezóny 2015/16. Pred dvoma rokmi prvýkrát postúpili na olympijské hry, vlani získali premiérové medaily na MS a tento rok bronz obhájili.

Svoj sen som si splnila

"Najsilnejším momentom mojej kariéry je rozhodne účasť na olympijských hrách. Pre ženské hokejistky je to ako pre mužov finále Stanleyho pohára. Šestnásť rokov sme sa o to snažili, a keď sa to potom podarilo, bol to sen. Ešte umocnený tým, že som mohla byť vlajkonosičkou celého českého olympijského tímu. Mám husiu kožu, len si na to spomeniem. Bol to krásny zážitok," povedala Mills.

V reprezentácii odohrala rodáčka z Kutnej Hory 260 zápasov, v ktorých zaznamenala 102 gólov a 133 asistencií. Pätnásťkrát si zahrala na majstrovstvách sveta. Mills pôsobila v zámorí, kam odišla už ako 15-ročná, v Rusku, vo Fínsku a uplynulú sezónu vo Švédsku.

Hokej chce hrať aj naďalej. O novom angažmáne teraz rokuje. Postupne sa však chystá venovať trénovaniu. "Cítim, že mladú generáciu českých hokejistiek môžem najviac ovplyvniť. S projektom Through Generations pracujeme na hokejovej akadémii a otvárajú sa mi aj trénerské možnosti na amerických univerzitách.

Chcela by som odovzdávať to, čo som sa za devätnásť rokov pri reprezentácii ako hokejistka naučila, inšpirovať mladé hráčky v tom, že sa dá uspieť v tomto športe aj v našej malej krajine," uviedla deň pred svojimi 33. narodeninami.

Naše hokejistky si siahnu na úspechy, ktoré sú pred nami

Český ženský hokej prežíva najúspešnejšie obdobie v histórii, Mills ale myslí, že to môže byť ešte lepšie. "Verím, že cesta českého ženského hokeja sa stále len začína a že nová generácia dokáže dosiahnuť to, čo sa nám pred rokmi zdalo nemožné. Že dokáže v našej krajine ešte viac rozšíriť a posilniť ženský hokej. A že si siahnu na úspechy, ktoré sú stále ešte pred nami," napísala Mills.

Viac o téme: Česko Alena Mills
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Instagram/alena__mills
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy