VIDEO Partia okolo Roba Švehlu vyšla naprázdno: Historická výhra hladných mužov z Floridy

Útočník Floridy Matthew Tkachuk oslavuje víťazný gól v predĺženíÚtočník Floridy Matthew Tkachuk oslavuje víťazný gól v predĺžení Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

SUNRISE - Hokejisti Floridy Panthers dosiahli svoje historicky prvé víťazstvo vo finále play off NHL, keď v treťom zápase série s Vegas Golden Knights triumfovali 3:2 po predĺžení.

V súčte s prvým finále v histórii klubu, ktorým bola prehra 0:4 s Coloradom v roku 1996, sa im podarilo zvíťaziť na siedmy pokus. Po zápase rezonoval najmä výkon útočníka "panterov" Mathewa Tkachuka, ktorý mal podiel na všetkých troch góloch, pričom časť zápasu vynechal po tvrdom hite Keegana Kolesara.

Tkachuk v 5. minúte asistoval pri góle obrancu Brandona Montoura, no v ďalšom striedaní ho pri spracúvaní puku atakoval Kolesar. Následne zamieril na lekársku kontrolu s podozrením na otras mozgu. Na striedačku sa vrátil v úvode druhej tretiny. Napokon práve on v 58. minúte gólom počas hry bez brankára vyrovnal na 2:2, keď na hranici bránkoviska predviedol typický dôraz a dorazil puk za brankára Hilla.

Aj víťazný gól Cartera Verhaegeho padol s prispením Tkachuka, ktorý bol pripravený tečovať strelu spoluhráča a na okamih zmiatol Hilla. "Teraz sa cítim skvele a aj v zápase to tak bolo. Som pripravený hrať ďalej. Všetci z tímu sme nadšení, že sme zvíťazili v tomto zápase," povedal Tkachuk.

On sa vráti, nech sa deje čokoľvek

Jeho lekárske vyšetrenie po hite Kolesara nariadil protokol NHL a počas jeho absencie tréner Paul Maurice netušil, či sa vráti do zápasu. "Vôbec o tom nemáte informácie. Nikdy neviete, či a kedy sa ten hráč vráti," poznamenal Maurice, no kapitán tímu Aleksander Barkov nepochyboval o tom, že Tkachuk bude v zápase pokračovať.

"On sa vráti, nech sa deje čokoľvek. On je naozaj tvrdý chlapík a dostane sa zo všetkého." Tkachuk strelil v prebiehajúcej play off už 11 gólov, čím vytvoril nový klubový rekord. Doterajší držal Dave Lowry s desiatimi presnými zásahmi v roku 1996.

Tkachuk nazbieral v play off 2023 už 24 bodov. Viac ich vo svojej prvej sezóne v novom tíme nazbierali iba Frank Mahovlich v drese Montrealu v roku 1971 (27), Marián Hossa v Pittsburghu v roku 2008 a Cory Stillman v drese Caroliny v play off 2006 - obaja po 26.

Víťazná radosť hráčov Floridy Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

Pre "panterov" znamenalo víťazstvo v treťom zápase už siedme víťazné predĺženie vo vyraďovacej časti. Viac ich v jednej vyraďovacej časti dosiahli iba hráči Montrealu Canadiens (10) v roku 1993.

Na priebežných 2:1 pre Vegas upravil útočník Jonathan Marchessault, ktorý v zápase dosiahol viacero míľnikov. Už asistenciou na gól Stonea zo 17. minúty predĺžil svoju sériu s bodom na osem zápasov, čím dosiahol klubovú rekord Vegas v play off. Zároveň sa stal iba tretím hráčom za uplynulých 35 rokov, ktorý skóroval v úvodných troch finálových zápasoch.

Pred ním sa to podarilo Jakeovi Guentzelovi v roku 2017 a Steveovi Yzermanovi v 1997. Marchessault nazbieral v doterajšom priebehu play off 23 bodov (13+10) a spoločne s Jackom Eichelom (6+17) vytvorili nový klubový rekord v počte bodov vo vyraďovacej časti. Doterajšie maximum vytvoril  Reilly Smith (5+17) v nováčikovskej sezóne klubu 2017/2018.

Marchessault strelil vo finále s Floridou už tri presilovkové góly a v jednej sérii o Stanleyho pohár ich viac dosiahli iba štvorgóloví Mike Bossy, Denis Potvin (obaja 1980) a Jean Beliveau (1965).

Viac o téme: NHL Florida Panthers Jonathan Marchessault Vegas Golden Knights Mathew Tkachuk