Djokovič má na dosah rekordný titul! Semifinále s Alcarazom rozhodol veľmi nešťastný moment

Srbský tenista Novak Djokovič (vpravo) si pri sieti podáva ruku s porazeným Španielom Carlosom Alcarazom po jeho výhre v semifinále dvojhry mužov na grandslamovom tenisovom turnaji Roland GarrosSrbský tenista Novak Djokovič (vpravo) si pri sieti podáva ruku s porazeným Španielom Carlosom Alcarazom po jeho výhre v semifinále dvojhry mužov na grandslamovom tenisovom turnaji Roland Garros Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

PARÍŽ - Srbský tenista Novak Djokovič sa siedmykrát v kariére prebojoval do finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros.

V piatkovom semifinále zdolal v pozícii turnajovej trojky najvyššie nasadeného Španiela Carlosa Alcaraza za tri hodiny a 15 minút 6:3, 5:7, 6:1 a 6:1. V boji o titul narazí na víťaza duelu medzi štvrtým nasadeným Nórom Casperom Ruudom a dvadsaťdvojkou "pavúka" Nemcom Alexandrom Zverevom.

Djokoviča delí už iba jedno víťazstvo od zisku rekordného 23. grandslamového titulu, ktorým by sa na čele historických tabuliek odpútal od Španiela Rafaela Nadala. Srb útočí na tretiu trofej z parížskej antuky. Ak sa mu podarí uspieť vo finále, vráti sa v pondelok na čelo svetového rebríčka, na ktorom vystrieda práve Alcaraza.

Tridsaťšesťročný Djokovič profitoval zo zdravotných problémov o 16 rokov mladšieho Alcaraza, ktorého trápili kŕče. "Carlos mal smolu. Posledná vec, ktorú si želáte v závere grandslamového turnaja, sú kŕče alebo iné zdravotné problémy. Súcitím s ním, je mi ho ľúto. Verím, že sa dá dokopy a rýchlo sa vráti do súťažného diania," povedal Srb v prvom pozápasovom rozhovore na kurte.

Djokovičovi vyšiel vstup do zápasu. Od úvodu predvádzal výborný celoplošný tenis, držal si svoj podanie a vo štvrtom geme zlomil Španielov servis. Zvládol aj maratónsku siedmu hru s dlhými výmenami, v ktorej odvrátil tri brejkbaly súpera, a prvý set získal pre seba v pomere 6:3. V druhom Alcaraz zlepšil presnosť úderov, skvelými forhendmi si pripravoval pozície pre útok.

Srbský tenista Novak Djokovič Galéria fotiek (38) Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

Djokoviča trápilo zápästie a v ôsmom geme si vyžiadal ošetrenie. Alcaraza nevyviedla pauza z tempa a prvýkrát v zápase prelomil súperovo podanie. Brejk však nedokázal potvrdiť a tak set rozhodol až dvanásty gem, v ktorom ukázal väčšiu trpezlivosť líder svetového rebríčka.

V treťom sete museli tentoraz ošetriť Alcaraza, ktorého sužovalo pravé koleno. Zdravotné problémy boli na jeho výkone badať, za stavu 1:1 prehral päť hier za sebou a set stratil jasne 1:6. Následne odišiel do šatne a na kurt sa vrátil až po dlhšej prestávke. Po nej sa snažil pokračovať vo svojej trpezlivej hre, v ktorej chcel prekvapovať súpera "kraťasmi" od základnej čiary, ale zdravotné obmedzenia ho zjavne limitovali.

Španielsky tenista Carlos Alcaraz Galéria fotiek (38) Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

Djokovič sa dostal do tempa, dvakrát brejkol súpera a napokon doviedol zápas až do víťazného konca, keď v siedmom geme premenil svoj druhý mečbal. Alcarazovi tak vrátil vlaňajšiu prehru z Madridu, kde domáci hráč vtedy v napínavom dueli pokoril Srba 6:7 (5), 7:5 a 7:6 (5).

"Pri podávaní rúk som mu povedal, že je stále mladý a má ešte všetko pred sebou. Som si istý, že tento turnaj ešte veľakrát vyhrá. Je neuveriteľný hráč, neskutočný bojovník. Muselo byť pre neho veľmi ťažké rozhodnúť sa, či zápas skrečovať, alebo ho dokončiť.

Klobúk dolu ako bojoval až do poslednej loptičky. Má môj rešpekt. Pravdupovediac, obaja sme išli fyzicky až na samý limit. Ani ja som sa na konci druhého setu necítil najlepšie. Bol to vyrovnaný zápas, no potom prišli Carlosove kŕče a tie o všetkom rozhodli," dodal Djokovič.

Alcaraz si bude musieť na premiérovú účasť v parížskom finále ešte počkať. "Prvý a druhý set boli veľmi intenzívne. Veľa dlhých výmien, drop shotov, šprintov. Tŕpla mi ruka a potom každú časť môjho tela postihli kŕče. V treťom sete už bolo pre mňa veľmi náročné pohybovať sa na kurte. Vo štvrtom som mal možno jednopercentnú šancu, že to ešte zvrátim. Veľmi by ma však mrzelo, ak by som skrečoval. Veď som hral semifinále na grandslamovom turnaji," citovala agentúra AFP víťaza US Open 2022.

Španielsky tenista Carlos Alcaraz Galéria fotiek (38) Zdroj: SITA/AP/Jean-Francois Badias

"Novak je legenda nášho športu. Ak niekto povie, že ide proti nemu hrať bez akýchkoľvek nervov, tak klame. Hrať grandslamové semifinále je samo o sebe psychicky náročné, a keď v ňom ešte čelíte Novakovi, tak to platí dvojnásobne. Veľmi ma mrzia tie kŕče. Verím, že nabudúce keď proti nemu nastúpim, bude to úplne iný zápas."