Fantastický úspech slovenskej bežkyne: Gajanová sa v Paríži dostala pod magickú hranicu

Slovenská reprezentantka v behu na 800m Gabriela GajanováSlovenská reprezentantka v behu na 800m Gabriela Gajanová Zdroj: TASR/Martin Baumann

PARÍŽ - Slovenská bežkyňa Gabriela Gajanová sa prvýkrát v kariére dostala na trati 800 metrov pod dve minúty. Na piatkovom atletickom mítingu Diamantovej ligy v Paríži obsadila 9. miesto výkonom 1:59,86 min.

Svoje maximum prekonala v silnej konkurencii výrazne, jej doterajší osobný rekord mal hodnotu 2:00,55 min a dosiahla ho iba nedávno 28. mája v nemeckom Rehlingene.

Gajanová dostala pozvánku na preteky do Paríža premiérovo. V najprestížnejšom atletickom seriáli doteraz štartovala iba na podujatí vo švajčiarskom Lausanne a to trikrát - v rokoch 2019, 2021 a 2022. Pred vypredaným štadiónom Charléty s kapacitou 18.000 divákov "napálila" tempo úradujúca majsterka Európy Keely Hodgkinsonová, dokázala ho udržať a napokon vylepšila britský rekord na 1:55,77.

Zapísala si aj svetový výkon roka. Druhá skončila Američanka Ajee Wilsonová časom 1:58,16 a tretia bola Natoya Gouleová z Jamajky (1:58,23). Gajanová sa v rýchlom behu dokázala priblížiť slovenskému rekordu, ktorý ešte od roku 1987 drží Gabriela Sedláková a má hodnotu 1:58,37.

"Som veľmi šťastná, že som mohla pretekať v takej silnej konkurencii a dostať sa pod dve minúty. Atmosféra na štadióne bola úžasná," povedala pre RTVS Gajanová.