VIDEO Manchester City to dokázal! Po krásnom góle vyhral Ligu majstrov a získal treble

Manchester City ovládol Ligu majstrovManchester City ovládol Ligu majstrov Zdroj: Profimedia

ISTANBUL - Futbalisti Manchestru City triumfovali v Lige majstrov. V sobotnom finále na Atatürkovom olympijskom štadióne v Istanbule zdolali Inter Miláno 1:0 a najcennejšiu klubovú trofej na kontinente získali prvýkrát v histórii. Víťazný gól strelil Rodri v 68. minúte.

Hráči City tak po prvenstve v Premier League a domácom FA Cupe skompletizovali tohtosezónne treble.

Prvý polčas nepriniesol veľa akcie a ofenzívne aktívnejšie bolo City. Dostalo sa k prvej strele i prvému pokusu medzi tri žrde, v oboch prípadoch bol ich strojca Erling Haaland. V 36. minúte musel pre problémy s pravým stehnom striedať ťahúň Kevin De Bruyne, nahradil ho Phil Foden.

Zranený Kevin De Bruyne Galéria fotiek (32) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Belgičan si tak zopakoval scenár spred dvoch rokov, keď išiel dole z rovnakého dôvodu v 60. minúte finále LM proti Chelsea (0:1). Druhé dejstvo sa začalo opatrne, City však zužitkovalo svoju aktivitu po prudkej strele Rodriho.

Inter mal obrovskú šancu vyrovnať o chvíľu neskôr, no opakovaný pokus Federica Dimarca nešťastne zblokoval jeho spoluhráč Romelu Lukaku. Ten mal ďalšiu veľkú šancu v závere, prudkú hlavičku však zastavil na čiare brankár Ederson. Citizens už dokázali ustáť aj záverečný nápor súpera.

City je po United druhý anglický klub s treble

City získalo historicky prvý triumf v Lige majstrov, z európskej scény malo doposiaľ na konte len triumf v už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov z roku 1970. V tejto sezóne dosiahlo cenné treble - triumfovalo aj v Premier League a v Pohári FA. Je tak len druhý anglický klub, ktorému sa to podarilo.

Premiérovo zaknihoval tento počin Manchester United pod vedením legendárneho kormidelníka Sira Alexa Fergusona v sezóne 1998/99. Tím postúpil do osemfinále suverénne ako víťaz G-skupiny, ktorú vyhral v konkurencii FC Sevilla, Borussie Dortmund a FC Kodaň. Na ceste do finále vyradil RB Lipsko, Bayern Mníchov i rekordného 14-násobného víťaza súťaže Real Madrid, pričom v trinástich zápasoch nenašiel premožiteľa.

Škriniar presedel zápas na striedačke

Inter ukončil ligovú sezónu na treťom mieste, no v prípade triumfu mohol v tejto sezóne zaknihovať druhú trofej. V máji zdolal vo finále Talianskeho pohára Fiorentinu. Za taliansky tím nenastúpil slovenský obranca Milan Škriniar, ktorý sa vrátil na súpisku po niekoľkomesačnom zranení.

Milan Škriniar počas rozcvičky Galéria fotiek (32) Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco

V prípade triumfu by bol prvým Slovákom, ktorý získal "ušatú trofej". Inter vyhral Európsky pohár majstrov, resp. LM trikrát, naposledy uspel v roku 2010 pod taktovkou Joseho Mourinha. Odvtedy sa žiadnemu tímu z Apeninského polostrova nepodarilo postúpiť do finále LM, až Inter ukončil 13-ročné vlastné i národné čakanie.

Kanonier víťazného tímu Haaland sa vo finále strelecky nepresadil, ale s 12 gólmi sa stal najlepším strelcom Ligy majstrov v tejto sezóne. O štyri menej dosiahol Mohamed Salah z Liverpoolu a tretí najlepší bol sedemgólový Kylian Mbappe (PSG). Najviac presných zásahov v LM z Interu zaznamenal Edin Džeko (4).

Finále Ligy majstrov UEFA 2022/2023 - Atatürkov olympijský štadión, Istanbul
Manchester City - Inter Miláno 1:0 (0:0)
Gól: 68. Rodri. Rozhodovali:  Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všetci Poľ.), ŽK: Haaland, Ederson - Barella, Lukaku, Onana, 71.412 divákov

Man City: Ederson - Akanji, Dias, Ake - Stones, Rodri - Silva, De Bruyne (36. Foden), Gündogan, Grealish - Haaland

Inter: Onana - Darmian (84. D'Ambrosio), Acerbi, Bastoni (76. Gosens) - Dumfries (77. Bellanova), Barella, Brozovič, Calhanoglu (84. Mchitarjan), Dimarco - Martinez, Džeko (57. Lukaku)

Hráči City začali aktívne, Haaland dostal pas za obranu už v tretej minúte, bol však v ofsajde. Už o chvíľu prešiel Silva poľahky do šestnástky Interu, no jeho lob na zadnú žrď bol privysoký. Zápas pokračoval vo vysokom tempe, no z hry mal viac anglický tím - jeho súper si pomáhal faulami a napádal najmä rozohrávku City. Po pár nepresných rozohrávkach ManCity mali loptu chvíľu na kopačkách Nerazzurri, v ofenzíve však nič nevymysleli.

Z malej domov bol takmer kuriózny gól

Z diaľky to skúsili Martinez a Brozovič, chýbala im však presnosť. Stretnutie sprevádzala nervozita, najmä na strane favorita. Ten zazmätkoval na vlastnej polovici a z malej domov dal takmer kuriózny gól do prázdnej brány Barella. Citizens následne založili útok, z ktorého bola prvá strela na bránu - Onana ustál Haalandov prudký pokus z ľavej strany.

Francesco Acerbi a Jack Galéria fotiek (32) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

O chvíľu to skúsil spoza šestnátsky De Bruyne a následne ho postihli problémy. Stredopoliar to ešte skúsil po ošetrení, no po jednom zo šprintov ho vystriedal Foden. Zranenie kľúčového hráča nevyviedlo City z miery, súpera naďalej napádali a aktívny v zakladaní akcií bol aj Foden. Ten rozohrával štandardku po faule na Grealisha na ľavom krídle, no prestrelil pokutové územie.

Finále rozhodol gól Rodriho

Začiatok druhého dejstva nepriniesol výraznejšiu akciu, no k útočnej aktivite sa mali naďalej viac Citizens. Inter sa pokúsil o brejk, ktorý rázne a čisto zastavil Gundogan a nasledoval protiútok jeho tímu. Ten sa skončil opäť faulom na Grealisha, ktorý City nepotrestalo. Z chyby Akanjiho ťažil na druhej strane Martinez - obranca prenechával loptu brankárovi, no nevšimol si súpera.

Jeho pokus zneškodnil ďaleko od brány Ederson. Švajčiar takmer urobil o chvíľu rovnaký kiks znova, jeho tím medzitým nepremenil priamy kop z hranice šestnástky. Ofenzívny tlak sa im vyplatil v 68. minúte, keď Silva posielal spätnú prihrávku do ohňa. Tá síce adresáta nenašla, no obrana Interu nechala loptu v šestnástke a po gól si prišiel Rodri.

Futbalista Manchestru City Rodrigo Galéria fotiek (32) Zdroj: TASR/AP/Emrah Gurel

Už o chvíľu mohlo byť 1:1, Dimarco najprv hlavičkoval do brvna a jeho opakovaný pokus do odkrytej brány nešťastne zablokoval spoluhráč Lukaku. Ten to neskôr skúsil zo strednej vzdialenosti, no triumf City mohol už v 78. minúte spečatiť Foden. V úniku zneškodnil jeho prudký a kvalitný pokus Onana. V 88. minúte vytiahol ďalší elitný zákrok Ederson, keď zabránil prudkej hlavičke Lukakua z bezprostrednej blízkosti. Jeho tím ustál ešte veľký tlak v nadstavení a mohol sa tešiť z historického úspechu.

hlasy po zápase:
Pep Guardiola, tréner City: "Je ťažké vyhrať túto trofej. Jeho hráči boli naozaj veľmi dobrí. Svojim som cez polčas hovoril, aby boli trpezliví. A musíte mať aj šťastie. Nebyť Edersona a toho, že netrafili, tak by sa to skončilo remízou. Ale naše víťazstvo bolo zapísané vo hviezdach a teraz budeme oslavovať."

Jack Grealish, krídelník City: "Pre toto pracujete celý život, som nesmierne šťastný. Dnes som bol hrozný, ale to je jedno. Vyhrať treble s týmito hráčmi a realizačným tímom je niečo špeciálne. Guardiola je génius, chcem sa mu poďakovať, že mi dal dôveru."

Kyle Walker, obranca City: "Je to splnený sen. Moja mama a otec sú tu na tribúne. Zo Sheffieldu som sa dostal až sem a nebolo to ľahké. Pamätám si, keď mama nemala ani libru na zmrzlinu, takže zažiť toto s ňou, boh ju opatruj, je neskutočné. Som za to vďačný."

Ilkay Gundogan, kapitán City: "Každý v tomto klube môže byť hrdý. Každý deň sme pracovali veľmi tvrdo a túto trofej sme chceli získať veľmi dlho. Liga majstrov je nádherná súťaž a my sme nesmierne šťastní, že sme ju vyhrali. A navyše treble, to je vrcholný cieľ pre každý klub a nám sa to podarilo."

Rodri, strelec víťazného gólu City: "Lomcujú so mnou emócie, je to splnený sen. Všetci fanúšikovia na to čakali veľa rokov, zaslúžia si to. Chcem sa všetkým poďakovať, čelili sme tímu, ktorý skvele bránil a išiel do protiútokov. V prvom polčase som nehral dobre, ale také sú finále. Sprevádzajú ich emócie a nervy. Toto víťazstvo je pre všetkých hráčov, ktorí postavili tento veľký klub."

Federico Dimarco, obranca Interu: "Sme sklamaní, že sme prehrali najdôležitejší zápas. Tiež sme sklamaní, že sme stáli proti tímu, ktorý je stavaný na triumf v tejto súťaži. Bohužiaľ sme neskórovali. Toto finále musí byť nový začiatok, nie koniec."

Robin Gosens, obranca Interu: "Odohrali sme výborný zápas, ale bolí to. Skončil sa detský sen. Boli sme minimálne vyrovnaný tím a asi sme mali aj lepšie šance. No keď ich nepremeníte, tak prehráte. Mali sme štyri šance na vyrovnanie."