Kvôli sporom so zväzom zmenil reprezentačné farby: To, čo nasledovalo, nečakal ani vo sne

Marc Girardelli v roku 2014Marc Girardelli v roku 2014 Zdroj: marc-girardelli.com

LUXEMBURSKO - Luxemburský lyžiar Mark Girardelli, ktorý sa narodil 18. júla 1963, sa preslávil ako fenomenálny zjazdár. Dnes oslavuje jubilejné 60. narodeniny.

Počas kariéry získal päťkrát veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári, čo ho radí na druhé miesto za Rakúšana Marcela Hirschera, ktorý má celkových triumfov osem.

Girardelli, špecialista na točivé disciplíny, ktorý dokázal zvíťaziť aj v zjazde, sa síce narodil v rakúskom Lustenau, ale pre spory s tamojším lyžiarskym zväzom pretekal už od trinástich rokov za Luxembursko.

Z celkového víťazstva vo SP sa prvýkrát radoval v roku 1985, vtedy rekordné piate prvenstvo vybojoval o osem rokov neskôr. Celkovo vyhral 46 pretekov Svetového pohára, viac triumfov ako on majú na konte len Švéd Ingemar Stenmark (86), Rakúšania Hirscher (67) a Hermann Maier (54) a Talian Alberto Tomba (50). Zo svetových šampionátov si priviezol dokopy jedenásť medailí - štyri zlaté, štyri strieborné a tri bronzové.

Girardellimu sa nedarilo len na olympijských hrách, kde nikdy nedosiahol na zlato a kde získal "len" dve strieborné medaily. Obe - v obrovskom a v superobrovskom slalome - v roku 1992 v Albertville.

S profesionálnou kariérou sa pre pretrvávajúce zdravotné problémy rozlúčil v roku 1997 a odvtedy sa venuje obchodovaniu.

Viac o téme: Mark Girardelli
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy