Nebál sa nikoho a ničoho: Odvážny lyžiarsky inovátor odišiel na večný odpočinok

Zdroj: Getty Images

ZÜRICH - V 96 rokoch zomrel bývalý švajčiarsky skokan na lyžiach Andreas Däscher.

V 50. rokoch minulého storočia bol priekopníkom štýlu s paralelným vedením lyží a rukami pozdĺž tela, ktorý potom pretekári používali desiatky rokov. Až v polovici 80. rokov začal ustupovať „véčku“, s ktorým prišiel Švéd Ján Boklöv. O Däscherovom úmrtí informoval švajčiarsky denník Tages-Anzeiger.

Pred Däscherom sa na lyžiach skákalo s rukami pred telom. Odvážny Švajčiar začal používať vtedy revolučnú techniku, a aj keď mu rozhodcovia za neortodoxný štýl zrážali body, nevzdal sa jej. "Bol odvážny v boji s lyžiarskou federáciou rovnako ako na mostíku a priniesol revolúciu do svojho športu, čím si zaslúžil miesto v historických análoch Švajčiarska," komentoval jeho prínos Tages-Anzeiger.

Däscher spolupracoval so švajčiarskym leteckým inžinierom Reinhardom Straumannom, s ktorého pomocou vo veternom tuneli dokázal efektivitu svojej techniky. Medzinárodná lyžiarska federácia na základe toho v roku 1958 zmenila pravidlá.

Däscher štartoval na štyroch zimných olympijských hrách, jeho najlepším výsledkom pod piatimi kruhmi je šieste miesto z roku 1956. Zrejme najväčší úspech dosiahol v roku 1950, keď v Oberstdorfe vylepšil vtedajší svetový rekord v rokoch na 130 metrov.

Viac o téme: Andreas Däscher
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy