Kraľoval na zjazdovke, ženy po ňom šaleli: Skromný šampión, ktorého miluje celý svet
PARÍŽ - Kráľ Killy, Lietajúci Francúz, Superman – všetky tieto prezývky si vyslúžil legendárny francúzsky zjazdár Jean-Claude Killy, ktorý bol na sklonku milénia vyhlásený za najlepšieho športovca 20. storočia v kategórii zimných odvetví.
Po ukončení profesionálnej kariéry sa Killy s obdobným úspechom venoval podnikaniu. Trojnásobný olympijský šampión, šesťnásobný majster sveta a víťaz prvých dvoch ročníkov Svetového pohára oslavuje 30. augusta 80. narodeniny.
Killyho najslávnejšie chvíle nastali na olympijských hrách 1968 v Grenobli, kde k veľkému nadšeniu domáceho publika ovládol zjazd, slalom aj obrovský slalom. Stal sa tak iba druhým lyžiarom po Rakúšanovi Tonim Sailerovi, ktorý na jednej olympiáde dokázal vyhrať všetky tri disciplíny. Spolu s prvenstvom v kombinácii získal Killy v Grenobli zároveň aj štyri tituly majstra sveta, čím nadviazal na dva triumfy z MS 1966 v Portillu.
"Vždy budem chcieť byť lepší ako ostatní. Zbožňujem súťaženie," vysvetľoval francúzsky národný hrdina, ktorý krátko po hrách v Grenobli po úspešnej obhajobe celkového prvenstva vo Svetovom pohári ukončil v 25 rokoch svoju kariéru. "Nikdy zo seba nerobil hviezdu, hoci bol miláčikom davu a ženy z neho šaleli," dodal na jeho adresu bývalý čs. reprezentant a Killyho súputník Radim Koloušek.
Jean-Claude Killy's incredible performance at his home Olympics at Grenoble 1968:
— The Olympic Games (@Olympics) November 24, 2021
February 9: downhill
February 12: giant slalom
February 17: slalom
Clean sweep! #WinningWednesday pic.twitter.com/gRdzig3k3v
Rodák zo St. Cloud začínal s lyžovaním ako päťročný a rýchle dosky nakoniec dostali prednosť pred školou. Po čase mu začali byť tesné aj zjazdovky vo Val d'Isére, ako osemnásťročný sa "Toutoune" dostal do reprezentácie. Spočiatku ho v rozlete brzdili rôzne zdravotné problémy, ale nakoniec vystúpil až na zjazdársky trón. "Veľa som riskoval a často padal, ale práve táto škola mi dala cit pre správnu rýchlosť," komentoval svoje počiatočné neúspechy Killy.
Potom, čo zavesil lyže na klinec, sa víťaz 18 pretekov SP vrhol na biznis. Stal sa symbolom úspechu, pretože jeho tvár bola ideálnou reklamnou značkou. Spolupracoval s firmami ako General Motors, United Airlines, Rolex alebo Coca Cola, okrem toho založil svoju vlastnú športovú spoločnosť a v USA vybudoval množstvo lyžiarskych areálov.
Pestrý život šampióna
Popri podnikaní sa Killy pokúšal presadiť v automobilových pretekoch, okrem iného absolvoval slávnu dvadsaťštyrihodinovku v Le Mans. Zahral si aj v niekoľkých filmoch, medzitým sa v roku 1973 stal zjazdárskym majstrom sveta na profesionálnom okruhu.
Bol tiež predsedom cyklistickej Tour de France, pracoval aj pre výbor Rallye Paríž-Dakar a v roku 1992 stál na čele organizačného výboru ZOH v Albertville. Ako člen Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodnej lyžiarskej federácie sa po dve desaťročia podieľal na koordinácii nadchádzajúcich zimných olympiád i svetových šampionátov.
Po sedemdesiatke utlmil držiteľ Rádu čestnej légie obchodnej i funkcionárskej aktivity. S dlhoročnou priateľkou Sophiou, ktorá po Killyho boku nahradila zosnulú manželku Danielu, žijú pri Ženevskom jazere.
- Autor: © Zoznam
- Twitter/The Olympic Games
- Zdroj: ČTK