Meno navždy vryté do hokejových pamätí: Slováci, tomuto mužovi by sme mali ďakovať naveky

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

TRAIL - Kanaďan Mike Buckna, ktorý sa narodil 5. septembra 1913 slovenským imigrantom, stál ako tréner za prvými veľkými úspechmi československej hokejovej reprezentácie.

V dvadsiatich dvoch rokoch sa vybral do krajiny svojich predkov a ako zámorskými klziskami zocelený hráč rýchlo získal angažmán v klube LTC Praha. V jeho farbách pôsobil až do roku 1939; počas štyroch rokov sa stal tvorcom hry a uznávali ho spoluhráči aj diváci.

Klub s hrajúcim koučom Bucknom, brankárom Bohumilom Modrým či najlepším strelcom celého ročníka Josefom Malečkom dominoval aj prvému ročníku čs. ligy v roku 1937, kedy počas siedmich zápasov inkasoval iba dva góly.

Športovec s prezývkou Matěj, ktorú mu dal legendárny rozhlasový komentátor Josef Laufer, v roku 1938 tiež viedol na pražských majstrovstvách sveta z trénerského postu československú reprezentáciu, ktorá získala bronzové medaily. V roku 1939 Buckna odišiel späť do Kanady, po vojne sa ale vrátil do LTC Praha ako hrajúci tréner a znova viedol aj čs. reprezentáciu.

V roku 1947 s ňou vybojoval dokonca historicky prvý titul majstra sveta a o rok neskôr striebro na zimných olympijských hrách. Po komunistickom prevrate vo februári 1948 sa Buckna aj s rodinou vrátil do rodnej Kanady, ale nezabúdal na svoje československé pôsobenie.

Za morom znovu obliekol dres tímu Trail Smoke Eaters a po ukončení hráčskej kariéry pri hokeji zostal ako tréner, okrem toho viedol rodinný hotel. Po politickom uvoľnení sa potom začal pravidelne do Československa vracať, zdržiaval sa v kúpeľoch a bol napríklad váženým hosťom na svetových šampionátoch v Prahe v rokoch 1978 a 1985. Zomrel 6. januára 1996 vo veku 82 rokov u syna v americkom Milwaukee. V roku 2004 ho uviedli do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie.

Viac o téme: Mike Buckna
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy