Veselé svetielko v spleti negativity a škandálov: Konečne dobrá správa zo španielskeho futbalu

Radujúce sa španielske futbalistkyRadujúce sa španielske futbalistky Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

MADRID - Španielske futbalistky po týždni ukončili štrajk za vyššie platy pre hráčky v najvyššej ligovej súťaži.

Zástupcovia hráčskej asociácie FPF a španielskeho futbalového zväzu v spoločnom vyhlásení oznámili, že sa dohodli na kompromise a v tejto sezóne ženy dostanú minimálny ročný plat 21-tisíc eur. Futbalistky požadovali navýšenie mzdy zo súčasných 16-tisíc eur na 23-tisíc, zväz ponúkal 20-tisíc.

V závislosti od vývoja príjmov ligy môže v tejto sezóne minimálna mzda stúpnuť až na 23-tisíc. Na budúcu sezónu bolo minimum stanovené na 22 500 eur, v ročníku 2025/26 bude predstavovať 23 000 eur. V najvyššej španielskej mužskej súťaži pritom činí garantovaná minimálna ročná mzda 182-tisíc eur.

Zástupcovia hráčskej asociácie však zdôraznili, že dohoda o platoch žien je len prvým krokom. Ďalej sa chcú zamerať na otázky materstva, opatrenia proti sexuálnemu obťažovaniu, náhrady výdavkov a ďalšie požiadavky.

Futbalistky vstúpili do štrajku 8. septembra, kedy sa malo odohrať prvé kolo nového ročníka. Sezónu najvyššej ženskej súťaže v krajine novopečených majsteriek sveta tak začnú až cez víkend zápasy druhého kola.

Štrajk sa týkal výhradne finančných podmienok futbalistiek a nijako nesúvisel s aférou, ktorú v Španielsku rozpútal predseda zväzu Luis Rubiales po tom, čo po augustovom triumfe žien na svetovom šampionáte počas ceremoniálu pobozkal na ústa záložníčku Jenni Hermosovú. Kvôli škandálu nakoniec po troch týždňoch odstúpil, navyše teraz čelí obvineniu zo sexuálneho napadnutia.

Viac o téme: Španielsko RFEF FPF
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy