VIDEO Atletický zázrak v ráži: U iných životný výkon, pre lietajúceho Švéda bežný deň

Armand Duplantis vylepšil svetový rekord na 623 cmArmand Duplantis vylepšil svetový rekord na 623 cm Zdroj: SITA/AP/Chris Pietsch/The Register-Guard

EUGENE - Švédsky skokan o žrdi Armand Duplantis chce skákať ešte vyššie, než je jeho čerstvý svetový rekord 623 centimetrov.

Páči sa mu zrekonštruovaný štadión v Eugene, kde posunul rekord už druhýkrát, aj formát finále Diamantovej ligy. Oboje mu pomohlo k tomu, aby v nedeľu pri treťom triumfe v elitnom seriáli siedmykrát vylepšil svetový rekord.

A zďaleka to nemusí byť konečná. "Limit je veľmi vysoko a dúfam, že budem ďalej skákať dobre a ešte vyššie, než som dokázal dnes. Ale teraz nemyslím na nič iné ako na to, aby som si užil tento okamih a to, čo som práve dokázal," povedal na webe mítingu bezprostredne po nedeľnom finále.

Toho sa zúčastnilo len sedem pretekárov, takže súťaž bola svižnejšia ako na iných mítingoch. "Myslím si, že je oveľa jednoduchšie byť na výške svetového rekordu čerstvý," poznamenal Duplantis, ktorý sa o prekonanie latky vo výške 623 centimetrov pokúšal v tejto sezóne niekoľkokrát.

Americký rodák reprezentujúci Švédsko nakoniec uspel na štadióne Hayward Field, kde prekonal svetový rekord aj na minuloročných majstrovstvách sveta. Historickým zápisom tak skončili oba jeho štarty na zrekonštruovanom štadióne. "Myslím si, že je to kombinácia všetkého. Má absolútne všetko, má históriu aj moderný nádych, dráha je naozaj rýchla, publikum a energia sú fantastické," ocenil Duplantis.

Životná láska

Je olympijským šampiónom a dvojnásobným majstrom sveta, aktuálne zrejme najväčšou globálnou atletickou hviezdou. Lietať o tyči do viac ako šesťmetrových výšok ho baví.

"Skok o žrdi strašne milujem. Miloval som ho, už keď som bol malé dieťa. Ak dokážem posunúť súťaž na novú úroveň a pritiahnuť čo najväčšiu pozornosť vďaka tomu, že skáčem naozaj vysoko a robím niečo zaujímavé, potom som odviedol dobrú prácu," dodal Duplantis, ktorý si svoju osudovú atletickú disciplínu vyskúšal už ako trojročný doma v Louisiane.

Jeho otec je bývalý americký tyčkár Greg Duplantis, švédske občianstvo má svetový rekordman po matke Helene.

Viac o téme: Diamantová liga Armand Duplantis Eugene
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/José Manuel Amorós
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy