Nikdy nehovoril, nikdy sa nesmial: Chudobný chlapec z Fínska potvrdil, že nič nie je nemožné

Fínsky vytrvalec Paavo Nurmi triumfuje v pretekoch na 5000 mFínsky vytrvalec Paavo Nurmi triumfuje v pretekoch na 5000 m Zdroj: Profimedia

TURKU - K najväčším osobnostiam fínskej histórie patrí fínsky vytrvalec Paavo Nurmi, ktorý zomrel 2. októbra 1973 vo veku 76 rokov.

Na troch olympijských hrách v rokoch 1920 až 1928 získal deväť zlatých a tri strieborné medaily, počas svojej kariéry prekonal 22 oficiálnych svetových rekordov a na tratiach od 800 metrov vyššie len zriedkakedy spoznal horkosť porážky. V roku 2012 jeho meno nechýbalo medzi prvými 12 atlétmi prijatými do novo vzniknutej Siene slávy medzinárodnej atletickej federácie IAAF.

"Moja atletická kariéra ma naučila jednu vec," povedal raz Nurmi. "Že žiadne rekordy nie sú neprekonateľné. Že ľudské telo nemá limity."

Chladný, ľadový a mlčanlivý

Tieto slová majú váhu o to väčšiu, že patria k nemnohým Nurmiho citátom. Povahou bol chladný, ľadový a mlčanlivý. "Nevenoval nikdy pozornosť žiadnemu súperovi. Ani pred pretekmi, ani v ich priebehu. Nikdy nehovoril, nikdy sa nesmial. Toto zlomilo množstvo jeho protivníkov," napísal britský denník Guardian.

Začalo sa to v roku 1920 v Antverpách. Nurmi oslavoval tri zlaté a jednu striebornú medailu. Tu, na prvej povojnovej olympiáde, chudobný chlapec z Fínska prvýkrát potvrdil svoje krédo, že nič nie je nemožné:

"Zredukoval olympiádu na sériu exhibícií. Nikdy sa nezastavil, ani keď ako víťaz preťal cieľovú pásku. Bežal ďalej aj za ňou, zobral z trávnika svoje oblečenie a zase bežal, tentoraz sa prezliecť do šatne, potom sme ho už nevideli - teda do tej chvíle, než sa vrátil k ďalšiemu masakru," tak opísal omámený reportér Guardianu spôsob, ktorým sa zrodila jedna z najväčších postáv histórie olympijských hier.

Lietajúci Fín

Na olympiáde v Paríži v roku 1924 pridal "Lietajúci Fín" neuveriteľných päť zlatých. A posledná, deviata, potom pribudla v Amsterdame v roku 1928, a k tomu dve striebra. Tesne pred nasledujúcimi hrami v Los Angeles bol Nurmi diskvalifikovaný kvôli spornému porušeniu amatérskych pravidiel (v jedných z pretekov prijal finančnú odmenu a bol vyhlásený za profesionála), a dva roky potom ukončil kariéru.

Nurmi sa narodil v roku 1897 v Turku a už ako malý si nakladal dávky, ktoré v chlapcovskom veku neboli ani náhodou bežné. Každý deň chodil pešo do školy, v zime absolvoval mnohokilometrovú trať na bežkách. Potom mu zomrel otec a on sa musel v 12 rokoch začať starať o rodinu. Nejedol mäso, nepil kávu, čaj ani alkohol. Odriekal si vo všetkom. A makal.

Vo Fínsku zostal až do smrti národným hrdinom, na OH 1952 v Helsinkách zapálil na obrovské nadšenie publika olympijský oheň. V roku 1999 ho vo Fínsku zvolili za športovca storočia. A objavil sa napríklad aj v seriáli Simpsonovci. "Viete, že toto auto kedysi bolo rýchlejšie ako lietajúci Fin Paavo Nurmi?" pýta sa v jednom dieli továrnik Burns.

Viac o téme: Paavo Nurmi
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy