Len osud ich zdolal... Cyklistický svet si spomenie na tragédiu, ktorá nemá obdoby

Primož Roglič v uliciach Ríma ako víťaz Giro d'Italia v roku 2022 Primož Roglič v uliciach Ríma ako víťaz Giro d'Italia v roku 2022 Zdroj: SITA/AP/Marco Alpozzi/LaPresse

TURÍN - Budúcoročné preteky Giro d'Italia odštartujú v sobotu 4. mája v Turíne. Úvodná etapa bude venovaná leteckej katastrofe Superga z roku 1949, počas ktorej zahynul celý káder futbalového klubu AC Turín.

Organizátori pretekov v pondelok zverejnili profil niekoľkých prvých etáp talianskej Grand Tour, ktorá sa začne 136-kilometrovou trasou z Venaria Reale na predmestí Turína do centra mesta.

Trasa povedie cez kopec Superga, kde sa zrútilo lietadlo a zomrelo všetkých 31 ľudí na palube, vrátane tímu vtedajšieho talianskeho šampióna. Takzvané "Grande Torino" triumfovalo v Serie A nepretržite od roku 1946 do 1949. Havária znamenala historický zlom vo vývoji klubu. Pred ňou získalo AC Turín šesť titulov, odvtedy iba jediný.

Etapa sa uskutoční pri príležitosti 75. výročia tragédie. Víťaz etapy zároveň získa špeciálnu "maglia rosa", ružový dres lídra, na ktorej bude z vnútornej strany goliera napísaný nápis "Solo il Fato li vinse", teda "Len osud ich zdolal", vo farbách Turína.

Od histórie do Álp

V nasledujúcich dvoch etapách zostanú preteky v Piemonte na severozápade Talianska. Na konci 150-kilometrovej druhej etapy so štartom v San Francesco al Campo bude 11-kilometrové stúpanie so sklonom 6,2% do Santuario di Oropa v talianskych Alpách.

Šprintéri dostanú prvú šancu v tretej etape, ktorá je prevažne rovinatá, 165-kilometrová z Novary do Fossana. Štvrtá sa začne v Acqui Terme a potom zavedie jazdcov z Piemontu do zatiaľ nepomenovaného cieľa v susednom prímorskom regióne Ligúria.

Obhajcom titulu je slovinský cyklista Primož Roglič, ktorý začiatkom tohto týždňa odišiel z tímu Jumbo-Visma do Bora-hansgrohe. Kompletnú trasu budúceho ročníka oznámia organizátori v piatok. Informovali agentúry AFP a AP.

Úvodné tri etapy Giro d'Italia 2024:

sobota 4. mája - 1. etapa: Venaria Reale - Turín (136 km)
nedeľa 5. mája - 2. etapa: San Francesco al Campo - Santuario di Oropa (150 km)
pondelok 6. mája - 3. etapa: 3. etapa - Novara - Fossano (165 km)

Viac o téme: Giro d'Italia Primož Roglič AC Turín Superga
  • Autor: © Zoznam/
  • Twitter/Giro d'Italia
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá