Spečatené, potvrdené a podpísané: Olympijské hry čakajú zmeny, fanúšikovia sa majú na čo tešiť

Olympijské kruhyOlympijské kruhy Zdroj: TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko

BOMBAJ - Medzinárodný olympijský výbor schválil v pondelok na 141. zasadnutí svojho pléna päť nových športov na OH 2028 v Los Angeles. Do programu pribudnú kriket, squash, lakros, flag futbal a bejzbal/softbal.

Všetkých päť športov bolo odhlasovaných ako jeden balík s dvoma hlasmi proti od približne 90 členov MOV. Pred hlasovaním v indickom Bombaji im zdôraznili význam tímových športov v americkej kultúre a budovanie silnejších väzieb na profesionálne ligy.

Znepokojenie nad tým, že pridané športy sa nehrajú na ich africkom kontinente vyjadrila dvojica Tidjane Thiam (Pobrežie Slonoviny) a William Blick (Uganda). "Chceme, aby Los Angeles 2028 malo rovnaký odrazový mostík pre našich päť športov," povedal členom MOV predseda organizačného výboru Casey Wasserman.

Kriket sa tak vráti do programu po 128 rokoch, naposledy bol pod piatimi kruhmi na OH 1900 v Paríži. Domáci tím vtedy zdolala vo finále Veľká Británia. Medzinárodná kriketová federácia chce na olympiádu presadiť najkratšiu medzinárodne hranú verziu kriketu twenty20, na turnaji by sa zúčastnilo šesť krajín.

Sme nadšení

Správa prišla počas majstrovstiev sveta v krikete, ktoré sa konajú práve v Indii. V tamojšej lige pôsobia najlepší hráči na svete, ktorí pomohli krajine vytvoriť silnú pozíciu v športovo-ekonomickej oblasti.

"Sme nadšení, že na dnešnom zasadnutí MOV bolo potvrdené pridanie kriketu do programu OH 2028. Možnosť prezentovať náš skvelý šport na hrách, a dúfame, že na mnohých ďalších, bude skvelá pre hráčov aj fanúšikov," uviedol pre oficiálnu webovú stránku Medzinárodnej kriketovej rady jej predseda Greg Barclay.

Kriket je populárny v Spojenom kráľovstve a štátoch Commonwealthu. Obrovský športovo-ekonomický trh však má aj v Indii či Pakistane, a práve tieto krajiny predstavujú dosah na viac ako 1,6 miliardy obyvateľov.

Očakáva sa, že zaradenie kriketu do olympijského programu zvýši hodnotu vysielacích práv Indie pre MOV o viac ako 100 miliónov dolárov. Na olympijských turnajoch mužov a žien by sa malo zúčastniť po šesť tímov.

Návrat lakrosu na olympijské hry bol označený za obrovský a prelomový. Hra, ktorú hrali na americkom kontinente jeho pôvodní obyvatelia, vypadla zo zoznamu športov po dvoch účastiach (1904, 1908). V Los Angeles sa bude hrať vo formáte šiestich hráčov.

Predseda Britského lakrosu Leslie Rance opísal zaradenie do olympijského programu ako prelomový moment pre tento šport a koniec dlhého čakania na návrat na OH: "Vieme, že v najbližších rokoch nás čaká veľa práce, predovšetkým, aby sme sa kvalifikovali a zabezpečili, aby sme boli pripravení bojovať o medaily. Viem však, že náš tím trénerov, podporného personálu a hráčov je pripravený na vzrušujúce výzvy, ktoré nás čakajú."

Squash bude mať premiéru

Squash bude mať svoju premiéru pod piatimi kruhmi po tom, ako niekoľko predchádzajúcich žiadostí o získanie olympijského štatútu neuspelo. Naopak, voľné miesto sa neušlo breakdancu, ktorý sa po svojej budúcoročnej olympijskej premiére v Paríži o ďalšie štyri roky nepredstaví v kalifornskej metropole.

Vlajkový futbal a bejzbal so softbalom by mohli o päť rokov priniesť na olympijskú scénu hráčov z najprestížnejšej súťaže amerického futbalu NFL a bejzbalovej MLB. Flag futbal je bezkontaktná verzia amerického futbalu a je populárny najmä v USA. Športový riaditeľ organizačného výboru 2028 a bývalý zamestnanec MOV Niccolo Campriani povedal, že vlajkový futbal je budúcnosťou a je dôležitý pre medzinárodný rast amerického futbalu.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Laurent Gillieron/Keystone

V otázke vstupu do USA boli predstavitelia Los Angeles požiadaní, aby poskytli záruky, že na podujatie budú môcť pricestovať športovci so všetkými pasmi a národnosťami. "To je náš záväzok. Sme hrdí na to, že dokážeme zabezpečiť, aby bola naša krajina prístupná každému športovcovi na svete," dodal Wasserman.

MOV pozdržal zaradenie boxu do programu OH 2028 v Los Angeles

Medzinárodný olympijský výbor na pondelkovom zasadnutí v indickom Bombaji potvrdil, že pozdržal zaradenie boxu do programu OH 2028 v Los Angeles. MOV uviedol, že box má ako olympijský šport neistú budúcnosť.

Box bol súčasťou všetkých OH od roku 1920 a bude v programe aj na budúcoročných hrách v Paríži. MOV oficiálne neuznal nový medzinárodný riadiaci orgán tohto športu po tom, ako v roku 2019 pozastavil činnosť Medzinárodnej boxerskej asociácie a v tomto roku ju zo svojich radov vylúčil. Dôvodom bolo netransparentné rozhodovanie, porušovanie etických pravidiel či pochybné financovanie. Na OH 2024 v Paríži bude box pod kuratelou špeciálnej pracovnej skupiny MOV.

Na pondelkovom zasadnutí v Bombaji MOV rozhodol, že odkladá akékoľvek rozhodnutia týkajúce sa zaradenia boxu do športového programu v Los Angeles. Predseda organizačného výboru hier Casey Wasserman v pondelok v rozhovore s novinármi uviedol: "Box má veľkú históriu na OH, v Amerike ako v rodisku boxerských šampiónov. Takže radi by sme videli box v programe. Je však zrejmé, že je to rozhodnutie, ktoré prijme členská základňa MOV. Jediné, čo môžeme urobiť, je čakať na odpoveď."

Wassermanova reakcia nasledovala po vyjadrení prezidenta MOV Thomasa Bacha, ktorý minulý týždeň povedal: "Chceme, aby bol box v programe. Nemáme žiadny problém so športom ani s boxermi, máme problém s riadiacim orgánom."

Viac o téme: Squash Bejzbal Kriket Softbal Lakros Flag futbal LOH 2028
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy