Nemá pekného slova a je nasrdený: Putin sa nekompromisne pustil do olympijského výboru

Vladimir Putin, prezident Ruskej FederácieVladimir Putin, prezident Ruskej Federácie Zdroj: SITA/AP/Kremlin Pool/Sputnik/Sergey Guneev

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Medzinárodný olympijský výbor z diskriminácie.

Ako dôvod podľa agentúry AFP uviedol zámer MOV nechať štartovať ruských športovcov na hrách v Paríži kvôli invázii na Ukrajinu v obmedzenom počte a pod neutrálnou vlajkou.

"Vďaka niektorým lídrom olympijského hnutia sme zistili, že hry môžu byť použité ako nástroj politického nátlaku proti ľuďom, ktorí nemajú s politikou nič spoločné," uviedol Putin pri príhovore v Perme.

"Olympijské hry sa tak stávajú tupým nástrojom rasovej a etnickej diskriminácie. Kvôli MOV nie sú na hry pozvaní výhradne tí najlepší športovci, ale v podstate len tí vyvolení," povedal Putin.

MOV odmieta Putinove tvrdenia

Medzinárodný olympijský výbor v piatok dôrazne odmietol obvinenia ruského prezidenta Vladimira Putina. "Účasť na OH v žiadnom prípade nie je ľudským právom a nedávna zmena Olympijskej charty s ňou nesúvisí. Dôrazne odmietame vznesené obvinenia, podľa ktorých majú byť tieto opatrenia etnickou diskrimináciou," cituje z vyhlásenia MOV agentúra AFP.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Laurent Gillieron/Keystone

"Vďaka niektorým čelným predstaviteľom novodobého MOV sme zistili, že pozvanie na hry nie je pre najlepších športovcov bezpodmienečné právo, ale akési privilégium. To získate nie na základe športových výsledkov, ale nejakými politickými gestami," povedal Putin podľa AFP na športovej konferencii v uralskom meste Perm.

MOV sa usiluje aspoň o čiastočnú účasť Rusov

MOV po invázii Ruska na Ukrajinu vlani vo februári vyzval na vylúčenie Rusov a Bielorusov zo všetkých súťaží a väčšina športových organizácií tak urobila. Tento rok v marci ale odporučil, aby bol jednotlivcom umožnený štart na hrách ako neutrálnym športovcom.

MOV sa usiluje aspoň o čiastočnú účasť Rusov na olympiáde. Zatiaľ však o ich návrate nerozhodol ani neuviedol, kedy tak chce urobiť. Hry odštartujú budúci rok 26. júla. Medzinárodný paralympijský výbor už schválil participáciu ruských aj bieloruských reprezentantov v Paríži. Štartovať môžu pod neutrálnou vlajkou a navyše musia splniť ďalšie podmienky vrátane zákazu podpory a propagácie vojny na Ukrajine.

Pred týždňom MOV do odvolania suspendoval Ruský olympijský výbor kvôli začleneniu športových zväzov z anektovaných ukrajinských území. Okrem iného to znamená, že Rusi prídu o peniaze od MOV. ROV prijal 5. októbra do svojich radov ako regionálne organizácie výbory v Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej oblasti, ktoré Rusko formálne pripojilo k svojmu územiu v roku 2022.

Viac o téme: Rusko Vladimír Putin MOV
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy