Parádne športoviská a desaťhviezdičková úroveň: Kampaň Švajčiarov na ZOH snáď ani nemôže prehrať

Švajčiarska vlajka - ilustračné fotoŠvajčiarska vlajka - ilustračné foto Zdroj: Getty Images

BERN - Švajčiarsko sa chce uchádzať o zimné olympijské hry v roku 2030, prípadne 2034 s projektom, ktorý počíta s využitím existujúcich športovísk po celej krajine.

Vyplýva to zo štúdie uskutočniteľnosti, ktorú zverejnil tamojší olympijský výbor. Plánovaný koncept by znížil náklady, ktoré by podľa autorov štúdie mohli byť pokryté čisto zo súkromných zdrojov.

Pre otvárací ceremoniál sa počíta s Lausanne, kde sídli Medzinárodný olympijský výbor, záverečný ceremoniál by mal byť v Berne. Krajina helvétskeho kríža opustila doterajšiu prax hostiteľských miest. "Švajčiarsko sa môže stať prvou olympijskou hostiteľskou krajinou v histórii. Štúdia ukazuje, že zimné hry vo Švajčiarsku by sa mohli vďaka decentralizačnému konceptu uskutočniť výhradne na súčasnej infraštruktúre," uviedol Švajčiarsky olympijský výbor, ktorý štúdiu analyzoval.

Zodpovedá to novej filozofii MOV. "Olympijské hnutie je na začiatku novej éry s hrami organizovanými čo najudržateľnejšie, z ktorých by mohli mať prospech viaceré spoločenské oblasti," uviedla viceprezidentka Švajčiarskeho olympijského výboru Ruth Wipfliová Steineggerová.

Štúdia by mala byť podkladom pre ďalšie rokovania s MOV, ktorý teraz rokuje so záujemcami o olympijské hry priamo. "Pošleme návrh športovému parlamentu, aby sme MOV na jeho zasadnutí 24. novembra oznámili, že chceme vstúpiť do ďalšej fázy dialógu o olympijských a paralympijských hrách vo Švajčiarsku," povedal prezident tamojšieho olympijského výboru Jürg Stahl.

Na rozdiel od predchádzajúcich projektov, ktoré Švajčiari v referende odmietli, má teraz olympijská myšlienka v krajine podporu. Pre sú zhruba dve tretiny ľudí, uviedla štúdia. Jej autori prepočítali, že by organizovanie olympijských a paralympijských hier mohlo do švajčiarskej ekonomiky priniesť až 1,5 miliardy eur.

Chýba len rýchlokorčuliarsky ovál

Do roku 2027 sa vo Švajčiarsku uskutoční deväť až desať svetových šampionátov v zimných olympijských športoch. Okrem športovísk disponuje táto krajina tiež dostatočnou kapacitou ubytovania a dopravnou sieťou. Jediným zásadným športoviskom, ktoré vo Švajčiarsku chýba, je rýchlokorčuliarsky ovál. Pre tieto súťaže preto štúdia navrhuje využiť nejaký areál v zahraničí.

Švajčiari sa primárne zaujímajú o rok 2030, ale alternatívou je pre nich termín o štyri roky neskôr. O usporiadateľoch oboch týchto zimných olympiád by mal MOV rozhodnúť budúci rok v júli. Ďalší uchádzači sú zo Švédska a Francúzska. Švajčiarsko hostilo zimné hry dvakrát: v roku 1928 a 1948 sa uskutočnili vo Svätom Morici.

Viac o téme: Švajčiarsko ZOH 2030
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy