Proti športovcom z Izraela nebudú chcieť súťažiť: MOV pred OH v Paríži dvíha varovný prst

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Laurent Gillieron/Keystone

BERLÍN - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v súvislosti s prebiehajúcou vojnou v Gaze varoval športovcov pred budúcoročnými OH v Paríži, aby nediskriminovali ostatných, inak budú čeliť sankciám.

"MOV sa hlási ku koncepcii individuálnej zodpovednosti a športovci nemôžu byť zodpovední za činy svojich vlád. Ak dôjde k diskriminačnému správaniu zo strany športovca alebo funkcionára, MOV spolupracuje s Národným olympijským výborom a Medzinárodnou federáciou, aby sa zabezpečilo rýchle prijatie opatrení, ako tomu bolo počas OH v Tokiu," uviedol hovorca MOV pre agentúru DPA.

Palestínska zápasníčka Rabbia Khalilová, ktorá trénuje v Nemecku, sa chce zúčastniť na OH v Paríži, no priznáva, že by nesúťažila proti športovcom z Izraela: "Nie z náboženských dôvodov, ale preto, že medzi oboma národmi bola vždy vojna. Očakávam, že viac arabských alebo propalestínskych športovcov bude bojkotovať súťaže, ak budú musieť súperiť proti športovcom z Izraela."

Na predošlých OH v Tokiu sa táto téma týkala alžírskeho džudistu Fethiho Nourineho, ktorý spolu s jeho trénerom dostal od svetového riadiaceho orgánu tohto športu zákaz činnosti na 10 rokov po tom, ako odstúpil v Tokiu po žrebe, aby sa vyhol možnému stretnutiu s Izraelčanom Toharom Butbuom.

Viac o téme: Medzinárodný olympijský výbor Rabbia Khalilová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy