Čierne na bielom, ide sa kandidovať: Hotovo, máme na svete potvrdeného záujemcu o olympiádu

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

PARÍŽ - Francúzsko potvrdilo, že chce organizovať zimné olympijské hry v roku 2030, uviedla agentúra AFP.

Projekt počíta s centrom v prímorskom letovisku Nice a využitím existujúcich stredísk vo francúzskych Alpách, čo podobne ako pri konkurenčných kandidatúrach Švajčiarska a Švédska znamená veľkú roztrieštenosť. Zároveň to ale umožňuje využiť existujúce športoviská z 95 percent.

V Nice by mala byť olympijská dedina a športy na ľade, ako je hokej, krasokorčuľovanie, shorttrack alebo curling. Na snehu by sa malo pretekať v niekoľkých strediskách. Méribel a Courchevel, ktoré organizovali tohtoročné MS v alpskom lyžovaní, by hostili zjazd, super-G, kombináciu a obrovské slalomy. Slalomy ale lyžiari išli vo Val d'Isere.

V bežeckom lyžovaní by sa pretekalo v La Clusaz. Najvzdialenejšou destináciou od Nice by malo byť biatlonové centrum Grand-Bornand, kam je to z Nice vyše 500 kilometrov.

Predbežne Francúzi počítajú s rozpočtom 1,5 miliardy eur. "Ale upresníme náklady na túto olympiádu pri cielenom rokovaní (s MOV)," uviedol francúzsky člen Medzinárodného olympijského výboru David Lappartient, ktorý je predsedom Medzinárodnej cyklistickej únie. 

Kandidatúru podporil aj Fourcade

Kandidatúru podporil aj legendárny biatlonista Martin Fourcade. "Sme v meniacom sa svete a táto olympiáda je súčasťou tejto zmeny. Olympijské hry zajtrajška nemôžu byť rovnaké ako olympijské hry včerajška. Nesmieme stavať 'biele slony', týchto démonov minulosti nechceme napodobňovať," pripomenul súčasný trend nebudovať športoviská výlučne pre olympijské hry.

Znižuje to náklady a je to vľúdnejšie k životnému prostrediu, ale najmä pri zimných športoch to znamená, že sú od seba jednotlivé športy pomerne vzdialené.

Francúzsko, ktoré bude budúce leto hostiť olympijské hry v Paríži, organizovalo ZOH trikrát - v Chamonix 1924, v Grenobli 1968 a v Albertville 1992. Vedenie MOV na prelome novembra a decembra rozhodne, s ktorými záujemcami povedie cielené rokovania.

Usporiadateľa ZOH 2030 chce rovnako ako dejisko ďalšej zimnej olympiády v roku 2034 vybrať na kongrese v lete 2024. Ten je naplánovaný tesne pred hrami v Paríži, ale ak by bol francúzsky projekt ešte v hre, nesmelo by sa o ňom hlasovať vo Francúzsku. Potom by sa musel konať mimoriadny kongres inde.

Viac o téme: Martin Fourcade Francúzsko ZOH 2030
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy