Pistorius zastrelil na Valentína svoju priateľku: Atletická legenda dostane druhú šancu

Juhoafrický hendikepovaný atlét Oscar PistoriusJuhoafrický hendikepovaný atlét Oscar Pistorius Zdroj: TASR/AP/Themba Hadebe, File

KAPSKÉ MESTO - Šesťnásobný paralympijský víťaz Oscar Pistorius dostane v piatok druhú šancu na podmienečné prepustenie z väzenia, kde si odpykáva 13-ročný trest za vraždu priateľky.

Na podmienku mal juhoafrický atlét nárok už v marci. Kvôli chybne určenému dátumu, keď si začal trest odpykávať, ale súd jeho žiadosť zamietol so zdôvodnením, že nestrávil vo väzení minimálnu požadovanú dobu.

Podľa agentúry AP uviedla väzenská služba vo vyhlásení, že komisia sa bude žiadosťou o podmienku zaoberať tento týždeň. Rozhodnutie, či "väzeň je, alebo nie je spôsobilý na návrat do spoločnosti", padne v piatok.

Pistorius, ktorý tento týždeň oslávi 37. narodeniny, zabil Reevu Steekampovú na Valentína v roku 2013 doma. Údajne v domnení, že ide o zlodejov, vystrelil niekoľkokrát cez dvere kúpeľne. Pôvodne bol v roku 2014 odsúdený na päť rokov za zabitie z nedbanlivosti, ale odvolací súd čin prekvalifikoval na vraždu a poslal atléta za mreže na šesť rokov. Na nátlak prokuratúry mu v novembri 2017 odvolací súd trest zvýšil na 13 rokov a päť mesiacov.

Práve pre sériu odvolaní nebolo v jeho prípade jasné, kedy by mal mať nárok na podmienečné prepustenie. Páchatelia odsúdení na viac ako dva roky väzenia v JAR si musia odpykať polovicu trestu, aby mali nárok na podmienečné prepustenie.

Viac o téme: Oscar Pistorius Reeva Steekampová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy