Šilhavý na záverečnej tlačovke spomenul aj Slovákov: Hovorili, že Čechúni zase majú šťastie

Tréner českej reprezentácie Jaroslav ŠilhavýTréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý Zdroj: Profimedia

OLOMOUC - Tréner českej futbalovej reprezentácie Jaroslav Šilhavý pripustil, že nechápal zlobu a agresiu, ktorej musel v poslednej dobe čeliť.

Kvôli rastúcemu tlaku na svoju osobu sa preto rozhodol už pred záverečným zápasom kvalifikačnej skupiny o majstrovstvá Európy proti Moldavsku skončiť. Keď to po výhre 3:0 a postupu na šampionát oznamoval v Olomouci mužstvu, bol dojatý.

Na tlačovej konferencii uviedol, že viac ako päťročné pôsobenie pri reprezentácii celkovo považuje za úspešné. Ďalšie kroky v kariére zatiaľ nerieši, teraz si chce hlavne oddýchnuť.

"Už sme tu nejaký piatok a situácia eskalovala. Tlak aj na moju osobu posledné dni a týždne bol enormný, tak som to cítil," povedal Šilhavý. "Pri nároďáku sa zídete na 10 dní, ale v tom čase nominácia, zostava, výsledok...

Celá republika vie, ako by to malo byť. Keď to potom nevyjde, je zle. Teraz to narastalo, už od posledného zrazu som nechápal tú zlosť, agresiu alebo ako by som to nazval. Tieto všetky veci k môjmu rozhodnutiu napomohli," doplnil šesťdesiatdvaročný kouč.

Pripustil, že je zvláštne, že tréner končí po úspešnej kvalifikácii a postupe na Euro. Hráči mu v kabíne poďakovali dlhým potleskom. "Keď som im to hovoril, bol som namäkko. Ale život ide ďalej, chlapci sú zvyknutí na to, že tréneri prichádzajú a odchádzajú. Myslím, že nejaké väzby na niektorých hráčov mám, budem na nich rád spomínať. Prebehla rozlúčka a popriali sme im veľa šťastia na Eure," uviedol Šilhavý.

"Nebolo to jednoduché (rozhodovanie). Zvlášť teraz po zápase, veľká radosť v kabíne, fanúšikovia a tak ďalej. Je to zvláštne, ale rozhodnutie padlo už pred zápasom. Mám veľkú radosť, že sa to podarilo, že zase na Eure nebudeme chýbať, akurát to bude bez nás. Ja však tvrdím, že tím je na prvom mieste. Česko postúpilo na Euro v Nemecku, nie je to o Šilhavom," vyhlásil bývalý kouč Liberca či pražskej Slavie.

Víkendová aféra

Pripustil, že k jeho rozhodnutiu čiastočne prispel aj incident z noci zo soboty na nedeľu, keď traja skúsení hráči Jakub Brabec, Vladimír Coufal a Ján Kuchta navštívili v Olomouci diskotéku a kvôli porušeniu tímových pravidiel boli vyradení z mužstva.

"Nechcem hovoriť, že je to kvôli tomu, určite to tak nebolo. Už to v nás zrelo nejaký čas, ale prispelo to k tomu rozhodnutiu," uviedol Šilhavý. "Veľmi ma to ranilo. Nečakal som, že by urobili takú obrovskú chybu. Im to určite je teraz tiež ľúto. Ale nemyslím si, že by to urobili kvôli mne, aby som skončil," mienil tréner.

Potešilo ho, ako mužstvo ťažkú situáciu ustálo. Vyšla mu stávka na útočníka Tomáša Chorého, ktorý pri premiére v reprezentačnom "áčku" zaznamenal gól a asistenciu. "Nebolo to jednoduché, narýchlo sme sa rozhodli o skladbe tímu. Myslím, že sme vybrali správne a trafili sa do zostavy. Vyšlo nám aj striedanie," uviedol Šilhavý.

Tréner českej futbalovej reprezentácie Galéria fotiek (2) Jaroslav Šilhavý Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Svoju éru v národnom mužstve celkovo považuje za vydarenú. S tímom dvakrát postúpil na majstrovstvá Európy, na tých minulých potom s mužstvom dokráčal až do štvrťfinále. Zo svetovej kvalifikácie naopak na záverečný turnaj neprešiel.

"Je otázka, čo si praje a ako to vidí český národ, na čo máme. Či je to dosť alebo málo. Z môjho pohľadu si myslím, že za nami bol kus práce. Dostali sme sa do skupiny A Ligy národov, úplne sme tam neprepadli. Dvakrát postup na majstrovstvá Európy, tam štvrťfinále. Za mňa úspešné pôsobenie. Nehovorím ale len za seba, aj za kolegov. (Asistenti) Jirka Chytrý, Milan Veselý, Galas (Tomáš Galásek). Bez nich by som to nedokázal," povedal Šilhavý.

Cení si skalpy niekoľkých elitných reprezentácií. "Keď porazíte Anglicko alebo postúpite do štvrťfinále na majstrovstvách Európy s ťažkým súperom (Holandskom), to sú krásne spomienky. Na to budem veľmi rád spomínať," uviedol Šilhavý.

Spomenul aj Slovákov

Súčasný postup si cení aj vzhľadom na tlak, ktorý okolo reprezentácie panoval. "Keď sa táto skupina kvalifikácie vyžrebovala, všetci hovorili, že je to jasné. Keď sme sedeli vedľa Slovákov, hovorili, že Čechúni zase majú šťastie. Nakoniec sa ukázalo, že to nebola úplne jednoduchá skupina. Moldavsko do posledného zápasu bojovalo o postup na majstrovstvá Európy," povedal Šilhavý.

Na ďalšie kroky v kariére teraz nemyslí. "Teraz potrebujem v prvom rade poriadny odpočinok. Hoci je zraz na ten týždeň, kedy sa hrajú stretnutia, je to veľmi náročné, možno ešte viac ako na klubovej úrovni. Ešte keď na tom človeku tak záleží a je to za celú krajinu. Všetci sme zrazu tréneri. Nebolo to jednoduché," uviedol Šilhavý a pri odchode z tlačovej konferencie sa od novinárov dočkal dlhého potlesku.

Viac o téme: Česko Kvalifikácia EURO 2024 Jaroslav Šilhavý
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy