Pokazené oslavy Čechov po postupe na EURO: Keď sme to počuli, trochu nás zamrazilo

Českí futbalisti oslavujú gól, v strede kapitán Tomáš SoučekČeskí futbalisti oslavujú gól, v strede kapitán Tomáš Souček Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

OLOMOUC - Kapitán Tomáš Souček si veľmi vydýchol, že s českými futbalistami dokázal postúpiť na majstrovstvá Európy.

Dvadsaťosemročný stredopoliar West Hamu po domácom víťazstve 3:0 nad Moldavskom v závere kvalifikácie pripustil, že neúspech by si veľmi vyčítal. Novinárom tiež povedal, že je rád, že reprezentanti postupom zatienili negatívnu atmosféru, ktorá okolo mužstva v poslednej dobe panovala. Oslavy mu trochu pokazil koniec trénera Jaroslava Šilhavého.

"Postup pre mňa znamená veľa. Už pred kvalifikáciou to bola obrovská zodpovednosť, doviesť ako kapitán národák na Euro. Neúspech by som si bral o to viac na seba. Česko nikdy nechýbalo na Eure, tak by som si to neuveriteľne vyčítal," povedal Souček.

"O to viac som chcel na ihrisku umrieť, možno aj doslova. Takže som za to rád, že s tou páskou som mohol pomôcť chalanom sa na Euro dostať," doplnil Souček, ktorý nastúpil s náplasťou na hlave po tom, čo v piatok dohrával zápas v Poľsku (1:1) s krvavým zranením.

Tešíme sa do Nemecka

Ocenil, ako sa mužstvo zomklo po tom, čo v poslednej dobe čelilo veľkej kritike. V nedeľu boli navyše z tímu vyradení traja skúsení hráči Vladimír Coufal, Jakub Brabec a Ján Kuchta, ktorí v noci navštívili diskotéku v Olomouci.

"Boli nejaké negatívne veci, tie si chceme vyriešiť interne. Všetci chlapci odviedli za posledné roky skvelú prácu. O to viac sme radi, že sme takýto dôležitý zápas zvládli aj po psychickej stránke. Každý odviedol maximálny výkon, výsledok 3:0 hovorí za všetko. Sme radi, že sme aj tú negatívnu atmosféru z médií trochu prerušili na pozitívny postup. Tešíme sa všetci do Nemecka," uviedol Souček.

Český tím pred zápasom s Moldavskom potreboval uhrať aspoň bod, hosťom by prinieslo historický postup iba víťazstvo. "Od začiatku roka sme mali za cieľ postup. Bolo to také hore dole, ale cieľ sme splnili. Vedeli sme, že nemôžeme prehrať. Že každá chyba nás môže skoro stáť Euro. Takéto zápasy sú najťažšie. Videl som aj na niektorých hráčoch, že sú nervózni. Snažil som sa ich čo najviac povzbudiť. Veľmi nám pomohlo, že sme strelili rýchly gól," povedal Souček.

Radosť z postupu mu trochu pokazil koniec kouča Šilhavého. "Hovoril som celú dobu, že stojím za každým členom tímu - za každým hráčom, trénerom, členom realizačného tímu. Niekto to vzal pozitívne, niekto negatívne. Takže nás všetkých veľmi mrzelo, že tréner končí," uviedol Souček.

Tomáš Souček Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Hráči Šilhavého odmenili v kabíne dlhým potleskom. "Bol tu päť rokov, mali sme úspechy, teraz sme postúpili na Euro. To, že skončil, nás trochu zrazilo z tých osláv. Keď nám to hovoril po zápase, trochu nás zamrazilo. Všetci sme mu dali veľkú poklonu za to, čo odviedol. Splnil cieľ v podobe Eura. Chcel by som mu veľmi poďakovať za skvelých päť rokov, bol pre hráčov vždy nápomocný. Prajem mu len to najlepšie do budúcnosti," povedal Souček.

Pivo a spev

V kabíne hráči oslavovali postup pivom a spevom. "Najväčší hit bol od nášho maséra Eda Poustku, ktorý to hneď oslávil a zložil pesničku. Všetci jeho oslavy milujeme. Tým sa to začalo. Zaspievali sme si a poďakovali jeden druhému," pokračoval Souček.

V 90. minúte upravil na 3:0 a skóroval v treťom reprezentačnom zápase po sebe. Predtým zariadil remízu 1:1 v Poľsku a októbrové domáce víťazstvo 1:0 nad Faerskými ostrovmi.

"Som za to rád, že v tých najťažších chvíľach som mohol pomôcť tímu aj strelecky. Chlapcov som psychicky povzbudzoval od prvých momentov na ihrisku aj mimo neho. Myslím, že som vystrelil aj dôležité body. Aj vďaka tomu sme na Eure, o to viac som rád," dodal Souček.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10

Viac o téme: Česko Kvalifikácia Tomáš Souček EURO 2024 Jaroslav Šilhavý
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy