VIDEO Oblečte si dresy a fandite odušu: Slovenky chcú na MS vyrovnať svoje historické maximum

Na snímke uprostred tréner slovenskej ženskej florbalovej reprezentácie Michal Jedlička, vpravo kapitánka tímu Katarína Klapitová a vľavo slovenská florbalistka Michaela Šponiarová pózujú s novou kolekciou dresov pred odletom na decembrové MS vo florbaleNa snímke uprostred tréner slovenskej ženskej florbalovej reprezentácie Michal Jedlička, vpravo kapitánka tímu Katarína Klapitová a vľavo slovenská florbalistka Michaela Šponiarová pózujú s novou kolekciou dresov pred odletom na decembrové MS vo florbale Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Slovenské florbalistky chcú na decembrových MS v Singapure vyrovnať svoje historické maximum zo svetových šampionátov. Cieľ tímu pod vedením trénera Michala Jedličku je piate miesto, ktoré doposiaľ Slovenky dosiahli len na domácich MS v roku 2017.

Slovenské reprezentantky čaká siedmy svetový šampionát v histórii, nechýbali na ňom od roku 2011. Na tomto turnaji sa zúčastnila aj kapitánka Katarína Klapitová a odvtedy hrala na všetkých MS.

"Veľa zápasov sme vtedy prehrali, snažila som sa to nejako vytesniť. Zázemie nebolo zďaleka také ako dnes, mali sme len pár starších hráčok," zaspomínala Klapitová na svoju i slovenskú premiéru vo švajčiarskom St. Gallene, kde jej tím obsadil dvanáste miesto.

Momentálne mu však patrí 6. miesto v rebríčku Medzinárodnej florbalovej federácie. Na uplynulom šampionáte vo Švédsku v roku 2021 obsadil 6. priečku, keď prehral v súboji o piate miesto s Poľskom 3:4. Práve tento súper čaká Slovenky v základnej B-skupine spolu s Českom a Švédskom.

"Skupina je jedna z najsilnejších, ktorú sme mohli dostať. Budú to náročné zápasy a mrzí nás, že sme si nemohli vyskúšať Poľsko. Majú individuálnu kvalitu, hrajú tam legionárky. Sú aktívne, chcú hrať s loptou a byť nebezpečné ako aj my. Bude to náročný zápas a rozhodnú maličkosti," povedala Michaela Šponiarová, ktorá štartovala taktiež na všetkých svetových šampionátoch.

Cieľ je minimálne piate miesto

Poľky hrali na októbrovom Turnaji šiestich krajín v Banskej Bystrici, pre rozsiahlu virózu sa však z podujatia odhlásili. V konkurencii Nórska, Lotyšska, Nemecka, Dánska a spomínaného Poľska skončili domáce hráčky prvé so stopercentnou bilanciou.

Doposiaľ najväčší úspech na svetovom šampionáte dosiahli Slovenky práve pod vedením Jedličku, ktorý je na lavičke od roku 2016. "Náš cieľ je minimálne piate miesto. Je náš dlhodobý sen byť ešte lepší. Podmienky na prípravu aj klubová úroveň sa zlepšuje, máme všetko, čo potrebujeme, možno ešte trocha viac.

Problém je, že staršie hráčky nám končia a mladšie ešte neodišli do zahraničia. To trocha bráni, aby išiel slovenský florbal hore," zhodnotil situáciu tréner SR na utorňajšej tlačovej konferencii.

Uplynulé sústredenie hodnotil pozitívne: "Prebehlo podľa predstáv, sem tam prišla nejaká ospravedlnenka pre školu alebo prácu, pretože náš šport stále nie je profesionálny. Pracovali sme na rozvoji hráčok a našej hry, presilovkách a oslabeniach. Ďalšie detaily prídu až po základnej skupine a čo sa týka kádra, dievčatá majú výbornú kondíciu."

V nominácii trénera Michala Jedličku figuruje 18 hráčok a dve brankárky, deväť z nich pôsobí mimo Slovenska (Česko, Švajčiarsko, Švédsko). Debut na vrcholnom ženskom šampionáte zažijú Daniela Hrabovská, Zuzana Mrázová, Dominique Schnetzerová a Sophia Sabolová.

"Nominácia sa už tvorila ľahko, hráčky sledujeme a poznáme veľa rokov. Boli tam aj nejaké zranenia - Miriam Buková má roztrhnutý väz. Nikol Drábeková, ktorá hrá druhú švajčiarsku ligu, to zas má ďaleko, nemohla ísť na sústredenie a nie je v nominácii."

Na úvod proti favoritkám zo Švédska

Tréner i hráčky si opakovane pochvaľovali zázemie, ktoré im Slovenský zväz florbalu poskytuje. Prišlo aj k porovnaniu podmienok medzi premiérovým a nadchádzajúcim šampionátom.

"Keď sme nastupovali, uvedomili sme si, že zastrešujeme amatérsky šport, za ktorý nedostávajú hráči ani hráčky žiadny plat. Povedal som si, že ich nasadenie si vyžaduje profesionálnu starostlivosť. Myslím si, že dnes je jasne vidieť skupinu ľudí, ktorá poskytuje túto starostlivosť," zhodnotil prezident SZFB Martin Kopejtko.

Na snímke tréner slovenskej Galéria fotiek (6) Na snímke tréner slovenskej ženskej florbalovej reprezentácie Michal Jedlička počas tlačovej konferencie v Bratislave Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Šampionát v Singapure začnú Slovenky v sobotu 2. decembra duelom proti favorizovaným Švédkam, ktoré obhajujú titul z domáceho turnaja v Uppsale. Po dni voľna ich bude v pondelok (4.12.) čakať Poľsko a základnú skupinu uzavrú v utorok (5.12.) federálnym derby proti Česku.

Do ďalšej fázy postúpia všetky štyri tímy, prvé dva z výkonnostne silnejších skupín A a B majú istú účasť vo štvrťfinále, družstvá na tretej a štvrtej priečke budú oň bojovať v play off proti tímom na 1. a 2. mieste z výkonnostne slabších skupín C a D. Umiestnenie v najlepšej päťke bude znamenať istotu miestenky na Svetové hry 2025 v Číne.

Slovenky odcestujú do Singapuru 29. novembra, ich zápasy odvysiela v priamom prenose televízia Arena Sport.

Nominácia ženskej reprezentácie na majstrovstvá sveta v Singapure (2.-10. decembra):
      
brankárky: Radka Mládenková (ŠK Harvard Partizánske), Karolína Krištofová (Bulldogs Brno)

hráčky: Klára Grossová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Katarína Klapitová (Unihockey Berner Oberland/Švajč.), Alexandra Faktorová (MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto), Michaela Šponiarová (1. SC Vítkovice), Kristína Hudáková (FBC Ostrava), Paulína Hudáková (FBC Ostrava), Barbora Kocúrová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Tamara Dobošová (ŠK Harvard Partizánske), Daniela Hrabovská (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Zuzana Mrázová (NTS FK-ZŠ Nemšová), Kristína Belicová (Florbal Chodov), Lenka Červená (ŠK Harvard Partizánske), Linda Pudišová (FBC Ostrava), Laura Chúpeková (MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto), Dominique Schnetzerová (Red Ants Winterthur/Švajč.), Alžbeta Ďuríková (FBC Kalmarsund/Švéd.), Sophia Sabolová (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Jana Trošková (ŠK 98 Pruské)
       
Program SR na MS v Singapure - B-skupina /časy sú uvedené v SEČ/:
SLOVENSKO - Švédsko (2. decembra o 12.00 h)
Poľsko - SLOVENSKO (4. decembra o 9.00 h)
SLOVENSKO - Česko  (5. decembra o 12.00 h)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6

Viac o téme: Slovensko MS vo florbale Michaela Šponiarová Michal Jedlička Katarína Klapitová
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Jakub Popelka
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy