Fantázia v pohybe, radujte sa všetci: Slovensko sa prebudilo do dvojnásobného zlatého rána

Slovenská chodkyňa Mária Katerinka CzakováSlovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

DUBLIN - Slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková sa stala víťazkou mítingu v Dubline na trati 20 km v druhom najlepšom výkone kariéry 1:31:42 h.

Na podujatí s bronzovým štatútom tak získala v nedeľu cenné body do olympijskej kvalifikácie. Tridsaťpäťročná zverenkyňa trénera Mateja Spišiaka zaostala za svojím osobným rekordom z roku 2018 o 39 sekúnd, za limitom na budúcoročné ME v Ríme iba o dve sekundy.

"Túžila som po výkone okolo 1:33 h, naň som si trúfala, ale že to až takto vypáli, to som nečakala. Takmer celé preteky som si odtiahla sama. Trochu pofukovalo, ale to mi až tak neprekážalo. Som veľmi šťastná a spokojná, aj keď mi limit na ME tesne ušiel," povedala Czaková podľa atletika.sk.

Dvojitý zlatý zásah

Slovenské chodecké duo Hana Burzalová, Dominik Černý zvíťazilo na mítingu v Dubline v pretekoch miešaných štafiet na maratónskej trati (42,195 km). V novej olympijskej disciplíne, ktorá sa pôjde už v Paríži 2024, stanovilo základný slovenský rekord 3:11:17 h. V Európe zatiaľ nik lepší výkon nedosiahol.

V pretekoch štyroch štafiet začal Černý, prvých 12,195 km absolvoval za 52:06 min, potom ukrojila Burzalová 10 km (medzičas na 22,195 km 1:42:08 h), nasledoval znova Černý (32,195 km – 2:24:25 h) a finišovala Burzalová.

"Dominik s Hankou podali veľmi dobrý taktický výkon, za čo ich musím pochváliť. Všetku réžiu pretekov si vymysleli sami po skúsenostiach zo simulovaného tréningu, ktorý nedávno absolvovali na sústredení v Málage. Všetko im vyšlo na sto percent," povedal podľa atletika.sk šéftréner chodeckej reprezentácie Roman Benčík.

Na OH 2024 v Paríži sa kvalifikuje 22 miešaných dvojíc z MS družstiev, ktoré sa budú konať 21. apríla 2024 v tureckej Antalyi. Zvyšné tri miestenky pripadnú trom krajinám podľa postavenia vo svetových tabuľkách na základe výkonov dosiahnutých od 31. decembra 2022 do 30. júna 2024.

Viac o téme: Mária Katerinka Czaková Hana Burzalová Dominik Černý Míting v Dubline
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy