Slovan prerušil nepriaznivú sériu, smutným hrdinom Slovák

Samuel Slovák rozhodol duel na Tehelnom poliSamuel Slovák rozhodol duel na Tehelnom poli Zdroj: SITA

BRATISLAVA - V dohrávanom súboji 2. kola našej najvyššej futbalovej súťaže sa z cenného víťazstva tešil úradujúci majster Slovan Bratislava. Žilina tak odchádza z Bratislavy naprázdno.

Slovan Bratislava - MŠK Žilina 2:1 (0:0)
Góly: 61. Halenár, 82. Slovák - 67. Ľ. Guldan, ŽK: 34. Slovák, 48. Breznaník, 61. Halenár, 85. Bagayoko - 49. Šourek, 83. Ľ. Guldan, ČK: 90.+ Slovák (Slovan) po druhej ŽK - 51. Šourek (Žilina) po druhej ŽK, rozhodovali: Vlk - Balko, Hrčka, 3305 divákov

Slovan: Putnocký - P. Petráš (80. Valachovič), Dobrotka, Dosoudil, Breznaník (74. Bagayoko) - Saláta - Ivana (46. Masaryk), J. Kozák ml., Slovák - Halenár - Sylvestr

Žilina: Dúbravka - Adauto, Piaček, Šourek, Leitner - Pečalka - D. Kobylík (62. Rilke), Jež, Bello (54. Ľ. Guldan), Patrik Mráz (64. Vyskočil) - Lietava

V úvodnej desaťminútovke ako prvý podkúril obrane Žiliny Sylvestr, ale jeho technická strela padla na hornú sieť brány hostí. V 14. min sa v pokutovom území Žiliny nepresadil Slovák, ktorý v záverečnej fáze svojej akcie nemal komu prihrať. To isté sa v 19. min prihodilo aj hosťujúcemu Lietavovi. O päť minút neskôr dravý Sylvestr prehral osobný súboj s dôrazným Adautom. Neskôr centroval Ivana, no pred nabiehajúcim Kozákom zachránil Leitner. Keď sa ani jedno mužstvo nevedelo presadiť technickými akciami, skúšali to strelami z diaľky obrancovia domácich Petráš a Dobrotka. Žilinčania boli blízko k úspechu dve minúty pred koncom prvého polčasu, ale do strely Lietavu sa pohotovo vrhol Breznaník.

Zlomovým momentom bola 51. min, kedy bol po dvoch zbytočných kontaktoch s hráčmi Slovana (brankárom Putnockým a útočník Masarykom) vylúčený obranca Žiliny Šourek. Vyjadrením okamžitého náporu "belasých" bola nádherná strela Halenára z 25 m z priameho kopu, ktorá skončila v ľavom hornom rohu Dúbravkovej brány. Slovanisti sa však z vedenia dlho netešili, lebo po obetavej hlavičke Guldana v 67. min hostia vyrovnali. V 70. min Halenár našiel presným centrom Petráša, no ten loptu z výskoku poslal len do rúk Dúbravku. Biliardovú akciu Kozák - Halenár - Masaryk o tri minúty neskôr zastavil pozorný brankár Žiliny. V 77. min Bagayoko centrom našiel voľného Sylvestra a ten technickým lobom opäť poslal loptu na vrchnú sieť brány hostí. Najkrajšia akcia sa zrodila v 82. min, keď sa kapitán domácich Slovák odhodlal k odvážnemu sólu a svoju ukážkovú akciu zakončil presnou strelou do siete Žiliny. Hostia spod Dubňa boli veľmi blízko k vyrovnaniu v 88. min, no Putnockého na čiare zastúpil pohotový Dosoudil a aj preto sa toto stretnutie skončilo víťazstvom Slovana 2:1. Autor víťazného gólu Slovák stretnutie po druhej žltej karte v nadstavenom čase napokon nedohral.

Michal Hipp (tréner Slovana): "Toto stretnutie sme chceli vyhrať, pretože v poslednom čase sme mali veľmi zlú sériu a tú sme chceli konečne pretrhnúť. V predzápasovej príprave som hráčov zdôrazňoval, aby si dávali pozor, pretože hráme so Žilinou, ktorá je kvalitná najmä pri ovládaní lopty. Žilinčania sú veľmi silní aj pri zahrávaní štandardných situácií. Nástup do prvého polčasu nám vyšiel podľa predstáv, mali sme veľa rohov i štandardných situácií, ale nevyťažili sme z toho nič. Vydaril sa nám i nástup do druhého polčasu, keď sme si vypracovali viacero príležitostí, no paradoxom súboja bolo, že súper začal hrať dôraznejšie a bojovnejšie až po vylúčení jeho hráča. Ozdobou tohto stretnutia boli všetky góly."

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Ja v podstate na tomto stretnutí nemám čo hodnotiť. Nehrali sme futbal podľa našich predstáv, na čom má veľkú zásluhu nekvalitný a hrboľatý terén a iné okolnosti, ktoré diváci v televízii určite videli. Mrzí ma, že sme prehajdákali prvý polčas, v ktorom sme nehrali taký futbal, aký sme si predsavzali. V druhom dejstve moji hráči bojovali, nemôžem im za túto časť hry nič vytknúť, ale som presvedčený, že dnes by na Slovane nevyhral možno ani Real Madrid. Viac k tomu nemám čo povedať, nech si každý urobí na zápas názor sám."

• Zdroj: en, SITA