Slová, ktoré sa nebudú čítať ľahko: Pini priblížil detaily zranenia Petry Vlhovej

Petra Vlhová pri prevoze na saniach a jej tréner Mauro Pini na tlačovom brífinguPetra Vlhová pri prevoze na saniach a jej tréner Mauro Pini na tlačovom brífingu Zdroj: Športky - TASR/Martin Baumann

JASNÁ - Tréner Mauro Pini zatiaľ nemal dostatok času na analýzu situácie, pri ktorej Petra Vlhová spadla, poranila si väzy v pravom kolene a sezóna sa pre ňu skončila.

Najúspešnejšia slovenská lyžiarka spadla na domácom svahu v Jasnej v obrovskom slalome ešte v prvom úseku trate a zo zjazdovky ju zviezli na záchranných saniach a následne transportovali vrtuľníkom na vyšetrenie do nemocnice v Ružomberku. Švajčiarsky kouč uviedol, že majú niekoľko možností liečby, no ešte sa nerozhodli.

Tréner slovenskej lyžiarky Petry Galéria fotiek (15) Tréner slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej Mauro Pini počas brífingu s médiami o jej zdravotnom stave Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Veľmi ma mrzí, čo sa stalo v dnešných pretekoch. Zatiaľ som nemal dostatok času na analýzu, čo presne sa stalo. Na prvý pohľad to nevyzeralo ako veľký pád. Bola naklonená vzadu a tlak na koleno bol obrovský a nebolo možné z toho vyjsť bez zranenia," povedal zjavne sklamaný Pini.

Vlhová spadla ešte v úvode prvého kola, na výjazde z deviatej brány vyšla z ideálnej stopy, v snahe o korekciu zatlačila na vnútornú lyžu a stratila kontrolu. Pri nekontrolovanom páde si okrem kolena poranila aj hlavu a rameno. Po nehode slovenskej hviezdy na svahu pod Chopkom ostalo hrobové ticho.

"Potvrdilo sa však, že lyžovanie je nevyspytateľný šport. Videl som to len na veľkej obrazovke. Samozrejme, mám už skúsenosti so zranením pretekárky. Nie je to prvýkrát, no je to bolestivé. Ale aj to patrí k našej práci, zvládať tieto situácie," dodal kouč Vlhovej.

Na krátkom brífingu so smutnou atmosférou priznal, že s Petrou už komunikoval: "Dvaja členovia tímu išli s Petrou do nemocnice. Ja som s ňou komunikoval krátko po telefóne. Nebol to najlepší moment s ňou hovoriť, bola v šoku z toho, čo sa stalo. Petra je však silná."

Toto nebol dôvod, prečo Petra spadla

Švajčiarsky kormidelník sa vyjadril aj k trati, ktorú si vyskúšal aj Andreas Žampa a označil ju skôr za mužskú: "Na to nemôžem odpovedať, pretože som tréner žien. Nie je to prvýkrát, čo sa jazdilo v takýchto podmienkach vo Svetovom pohári, toto je prvá liga. Podľa mňa to nebol dôvod, prečo Petra spadla.

V Kranjskej Gore sme mali rovnaké podmienky, ale z obráteného pohľadu. Pršalo, bolo teplo a hmlisto. Tiež tam boli veľmi ťažké podmienky. Myslím si však, že trať bola dnes skvelo pripravená a víťazné pretekárky nám ukázali, ako sa dá na takom snehu jazdiť," povedal jasne Pini.

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (15) Petra Vlhová počas prevozu na záchranných saniach po páde počas prvého kola Zdroj: SITA/AP/Pier Marco Tacca

Vlhová doteraz nemala takéto vážne zranenie a všetci fanúšikovia čakajú, ako bude prebiehať jej návrat na súťažné zjazdovky. "Teraz bude dôležitý čas a rekonvalescencia. Bude to trvať dlhšie, no celý tím bude stopercentne podporovať Petru," povedal Pini.

Zatiaľ neuviedol, čo Petru čaká v najbližšej dobe. "Interne sme komunikovali o liečbe. Máme niekoľko možností, v blízkej budúcnosti sa o tom rozhodneme a budeme o tom informovať," zakončil na brífingu s novinármi v Jasnej. 

Koleno je opuchnuté, úpony v ňom sú poškodené

Manažér tímu Richard Galovič uviedol, že detailnejší rozsah jej zranení určia až ďalšie vyšetrenia, no verí, že vďaka dobrej stavbe tela sa 28-ročná lyžiarka čoskoro vráti na lyže.

"Rozsah poškodení v kolene sa nie vždy dá objektívne určiť magnetickou rezonanciou. Na presnejšiu diagnózu pôjdeme do invazívnejšej metódy. Aj v zmysle nášho plánu a konzultácií to máme dohodnuté s najšpičkovejšími lekármi, ktorí sa venujú takýmto zraneniam. V tejto chvíli neviem povedať viac. Koleno je opuchnuté, úpony v ňom sú poškodené, ale miera poškodenia nie je jasná," povedal Galovič

"Chcem poďakovať lekárom za prácu, ktorú urobili, vážime si to. Je mi ľúto, že pre nás toto dôležité podujatie dopadlo takto a nebudeme môcť ukázať, čo Petra natrénovala a čo si priala ukázať. Verím, že bude na lyžiach čo najrýchlejšie, ako sa bude dať a že fanúšikom vráti to, čo jej dali," dodal manažér.

Tréner slovenskej lyžiarky Petry Galéria fotiek (15) Tréner slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej Mauro Pini a manažér tímu Richard Galovič počas brífingu s médiami o jej zdravotnom stave Zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa jeho slov Vlhová komunikovala až v nemocnici: "Pri odlete z Jasnej veľmi nie, bola trochu podchladená a ubolená. Ale z nemocnice už áno. Je stabilizovaná a vyšetrenia išli podľa plánu. Verím, že budeme môcť čoskoro začať s naplánovaným programom."

Otec Igor mal slzy v očiach

V čase brífingu, na ktorom Vlhovej tím oznámil jej stav, sa lyžiarka nachádzala ešte v nemocnici: "Viem, že dokončovali posledné testy, lebo pád bol dosť nebezpečný, i keď to nebolo v najvyššej rýchlosti. Ale aj v tejto rýchlosti bývajú pády devastačné. Aj my sme boli vyľakaní. Petra je veľmi silná, stavbu tela má skvelú, doteraz nemala vážnejšie zranenie. Vďaka pozitívnym vlastnostiam prekoná aj toto náročné obdobie. Verím, že sa vráti silnejšia, ako doteraz bola."

Smutná správa zasiahla fanúšikov, ktorí sa tešili na jej nedeľné vystúpenie v slalome, udalosti emotívne prežívali aj jej rodičia. "Otec Igor mal slzy v očiach a to nevidíte často. Nechcete vidieť svoje dieťa v tejto pozícii," uzavrel Galovič.

Vlhová si v tomto ročníku pripísala na konto tri slalomové triumfy v Levi, Courcheveli a v Kranjskej Gore. Na domácom svahu obhajovala víťazstvo v obráku z roku 2021. V tejto sezóne, žiaľ, už ďalší triumf nepridá. 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 15

Viac o téme: Petra Vlhová Jasná Svetový pohár Svetový pohár v Jasnej Mauro Pini
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR, Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy