Sté výročie si žiadalo niečo špeciálne: Poznáme organizátora prestížneho podujatia

Plávanie - ilustračné fotoPlávanie - ilustračné foto Zdroj: Getty Images

PARÍŽ - Paríž bude v roku 2026 hostiť majstrovstvá Európy v plaveckých športoch. Uskutoční sa na športoviskách, kde sa bude tento rok v lete pretekať o olympijské medaily. Oznámila to európska federácia LEN.

Európsky šampionát bude o dva roky oslavovať storočné výročie, jeho prvý ročník bol v roku 1926 v Budapešti. Dejiskom súťaží v bazénovom plávaní, vodnom póle, skokoch do vody a synchronizovanom plávaní bude olympijské centrum plaveckých športov, čo je jediné úplne nové trvalé športovisko vybudované pre parížsku olympiádu.

Diaľkoví plavci by mali pretekať v Seine, aj keď o kvalite tamojšej vody panujú pol roka pred OH pochybnosti. Na brehu Seiny tiež vyrastie platforma pre extrémne skoky do vody.

Vo Francúzsku bude kontinentálny šampionát v plaveckých športoch tretíkrát. V roku 1931 ho hostil Paríž a potom v roku 1987 Štrasburg. Francúzske plávanie sa aktuálne pohybuje vysoko aj vo svetovej konkurencii. Dvadsaťjedenročný Léon Marchand získal na posledných dvoch MS päť individuálnych titulov, tri zlaté si z minuloročného MS vo Fukuoke odviezol Maxime Grousset.

Tohtoročné ME v plaveckých športoch bude od 10. do 23. júna hostiť Belehrad, ktorý nahradil pôvodne vybranú ruskú Kazaň. Termín parížskych ME 2026 zatiaľ nie je jasný, v neolympijskom roku sa európske šampionáty obvykle konajú v auguste.

Viac o téme: ME v plaveckých športoch LOH 2024 Leon Marchand Maxime Grousset
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy