Jej príbeh je ich veľká bolesť: Ruská trénerka prelomila mlčanie o dopingovej kauze tínedžerky

Eteri TutberidzeováEteri Tutberidzeová Zdroj: SITA/AP/Mindaugas Kulbis

MOSKVA - Trénerka Eteri Tutberidzeová chce naďalej podporovať ruskú krasokorčuliarku Kamilu Valijevovú.

Tá dostala štvorročný trest za pozitívny dopingový test z decembra 2021 a bola diskvalifikovaná zo všetkých súťaží od tohto dátumu vrátane OH 2022 v Pekingu a majstrovstiev Európy v rovnakom roku.

Tutberidzeová odmieta, že by mala čokoľvek spoločné s tým, že jej vtedy 15-ročná zverenkyňa užila zakázanú látku. Naopak si povzdychla, že ani pondelňajší verdikt športovej arbitráže CAS nevniesol jasno do toho, čo sa na inkriminovanom ruskom šampionáte prihodilo. Úspešná, ale aj kontroverzná trénerka povestná tvrdými metódami to uviedla na svojich sociálnych sieťach, z ktorých citoval server championat.com.

Vzhľadom na vyšetrovanie sa Tutberidzeová nemohla ku kauze svojej hviezdnej zverenkyne vyjadriť skôr. "Dva roky som nijako nekomentovala situáciu okolo dopingu Kamily Valijevovej z ruského šampionátu 2021, hoci som čelila nezaslúženej nenávisti a útokom. Celý náš tím mal prísny zákaz akokoľvek komentovať alebo odhadovať, čo sa stalo, pretože by to mohlo ovplyvniť a narušiť vyšetrovanie," uviedla.

Trvá na tom, že krasokorčuliarky a krasokorčuliari, ktorých trénuje, nedopujú. "Som za čistý šport, inak to byť nemôže. Naši zverenci pretekajú na medzinárodných súťažiach od roku 2010 a pravdepodobne sa nedá spočítať, koľko dopingových kontrol za ten čas absolvovali. Vzorky boli vždy v poriadku," povedala.

Vo vzorke Valijevovej analýza odhalila zakázaný trimetazidín. Krasokorčuliarka sa prostredníctvom svojich právnikov obhajovala, že sa táto látka do jej tela dostala nedopatrením z dedkových liekov na srdce.

Ruský tribunál začiatkom minulého roka uviedol, že pretekárka nenesie za svoj pozitívny test žiadnu vinu, ale arbitri boli iného názoru. Valijevová podľa nich nepreukázala, že priestupok proti dopingovým pravidlám nespáchala vedome. Tutberidzeovej odôvodnenie CAS nestačí.

"Zrejme viac ako hocikto iný som chcela, aby bol tento prípad zovrubne vyšetrený a aby pre mňa nezostali žiadne otázky, či už to bolo prehliadnutie, chyba alebo zločin na niektorej strane. A teraz, po dvoch rokoch, nie je jasné nič. Zdroj tejto látky sa nevyšetroval a veľa otázok zostáva," uviedla.

Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová Galéria fotiek (2) Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová a jej trénerka Eteri Tutberidzeová Zdroj: SITA/AP/Alexander Zemlianichenko

Na zimných olympijských hrách v Pekingu, kde Valijevová po zverejnení dopingu mohla podmienečne nastúpiť do individuálnej súťaže, bojovali o zlato tri zverenkyne Tutberidzeovej. Keď Valijevová pokazila voľnú jazdu a prepadla sa na štvrtú priečku, dočkala sa od trénerky chladného prijatia. Teraz sa za ňu Tutberidzeová postavila.

"Nemám žiadne otázky voči Kamile, je to dieťa, a budem ju naďalej podporovať všetkými možnými spôsobmi. Pri všetkej úcte k mojim predchádzajúcim zverenkyniam - Kamila je tá najtalentovanejšia z nich. Pokiaľ ide o ten verdikt, tak mám jednu hlavnú otázku, či Kamilu niekto pri tom vypočutí obhajoval, pretože to rozhodnutie nemohlo byť horšie. Kamilin príbeh je naša bolesť,dodala Tutberidzeová.

Viac o téme: Kamila Valijevová Eteri Tutberidzeová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy