Kauza zosnulého Romana Čechmánka (†52): Najvyšší súd podľa zákona musel rozhodnúť

Bývalý český brankár Roman ČechmánekBývalý český brankár Roman Čechmánek Zdroj: Profimedia

BRNO - Rozsudok nad bývalým úspešným českým hokejistom Romanom Čechmánkom obstál pred Najvyšším súdom. Čechmánek dostal podmienku za podvod

Dovolanie podal vlani v októbri, v novembri však zomrel. Najvyšší súd podľa zákona musel rozhodnúť aj za týchto okolností. Dovolanie odmietol, povedala ČTK hovorkyňa Krajského súdu v Brne Klára Belkovová.

Trestný poriadok stanovuje, že pokiaľ bolo podané dovolanie iba v prospech obvineného, neprekáža jeho smrť dokončeniu dovolacieho konania. "Trestné stíhanie tu nemožno zastaviť preto, že obvinený zomrel," stojí v zákone.

Podľa právoplatného rozsudku si Čechmánek pri podnikaní požičiaval peniaze a objednával služby, hoci vedel, že svoje záväzky nebude schopný splatiť. Dostal za to tri roky väzenia s podmienečným odkladom na päť rokov. Vinu popieral.

Prípad olympijského víťaza z Nagana

Zlínska pobočka brnenského krajského súdu Čechmánka postupne trikrát oslobodila spod obžaloby. Rozhodnutie ale zakaždým zrušil vrchný súd, tretíkrát tiež nariadil zmenu v zložení senátu. Potom krajský súd rozhodol, že Čechmánek je v časti obžaloby vinný. V dovolaní sa preto sťažoval napríklad na porušenie ústavne zaručeného práva na súdnu ochranu v spojení s právom na zákonného sudcu. Plné odôvodnenie Najvyššieho súdu zatiaľ nie je verejne dostupné.

Olympijský víťaz z Nagana a trojnásobný majster sveta si podľa rozsudku požičiaval peniaze a objednával práce od marca 2013 u 16 poškodených, škoda bola vyčíslená na 7,2 milióna korún. Prípad súvisí predovšetkým so stavbou minipivovaru v Zlíne a prestavbou bytového domu v Holešove.

Minipivovar s reštauráciou v Zlíne po roku fungovania zavrel, prestavbu domu v Holešove nedokončil. Kúpil aj bývalý domov dôchodcov v Prostějove, investoval do developerského projektu v Chorvátsku, vlastnil byty v Zlíne a Čeladnej. Od roku 2013 sa ocitol v insolvencii, o rok neskôr vyhlásil súd konkurz na jeho majetok.

Obhajoba v minulosti argumentovala tým, že Čechmánek disponoval nehnuteľným majetkom, ktorého hodnota značne prevyšovala všetky jeho záväzky. Dôvodne sa tak domnieval, že je schopný svoje záväzky splatiť. Celá jeho finančná situácia sa vraj zhoršila až potom, čo naň traja veritelia podali návrh na insolvenciu.

Čechmánek zomrel vo veku 52 rokov. Pitva podľa polície preukázala, že nespáchal samovraždu, na jeho smrti sa nepodieľal ani žiadny ďalší človek. Presnú príčinu úmrtia polícia neuviedla.

Viac o téme: Roman Čechmánek
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy