Futbal sa môže očistiť iba takto: Špekulantom a podvodníkom v najvyššej súťaži odzvonilo

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - Českí futbaloví rozhodcovia budú v jarnej časti ligovej sezóny dôraznejšie trestať zdržovanie hry a nešportové správanie.

Rozhodcovia a videorozhodcovia taktiež nebudú pískať jemné dotyky lopty rukou v pokutovom území vedúce k penaltám. Uviedol to predseda komisie rozhodcov Futbalovej asociácie ČR Libor Kovařík na tlačovej konferencii.

Komisia po arbitroch žiada, aby boli prestoje počas zápasov čo najmenšie, čo ale môžu ovplyvniť iba čiastočne. "Ak mužstvá nechcú hrať, je veľa faulov v stretnutí, tak sa, samozrejme, hrá menej. Ale rozhodcovia to môžu ovplyvniť svojím manažmentom, že napríklad postavenie múru netrvá minútu. Chceme, aby rozhodcovia boli dôslednejší pri zdržiavaní hráčov," doplnil bývalý ligový rozhodca.

Veľkou témou je pre komisiu nešportové a často urážlivé správanie hráčov i osôb na lavičkách smerom k mužom s píšťaľkou. Tí by mali byť na jar prísnejší. "Je to o osobnosti rozhodcu. Niekedy si nechávajú prechádzať to, čo by si nemali nechať. Klubom sme poslali aj videá. Rozhodcovia majú od nás pokyn to trestať. Chceme chrániť obraz súťaže," vyhlásil Kovařík.

Rozhodcovia budú na jar citlivejšie posudzovať hru rukou v šestnástke. "VAR nebude hľadať jemné dotyky ruky s loptou, keď to nemá žiadny vplyv na hru," poznamenal Kovařík. "Predtým bol pokyn, že rozhodca to má hľadať, a keď to našiel, mal byť pokutový kop. Dnes to nechceme a myslím, že je to dobre pre futbal," dodal 47-ročný funkcionár.

Komisia rozhodcov v zime prišla o dvoch náhradných rozhodcov. Josef Krejsa, ktorý pískal v druhej lige, ukončil kariéru a bude sa naplno venovať advokácii. Tomáš Klíma si pretrhol väzy v kolene a na jar do zápasov nezasiahne.

Viac o téme: Fortuna:Liga
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy