Kanaďania i Rusi trvajú na svojom: Rozhodne sa o zisku bronzu za zeleným stolom?

Krasokorčuliarka Ruského olympijského výboru (ROC) Kamila ValijevováKrasokorčuliarka Ruského olympijského výboru (ROC) Kamila Valijevová Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

LAUSANNE - Proti výsledkom súťaže krasokorčuliarskych družstiev na olympijských hrách v Pekingu 2022 upravenými po diskvalifikácii Rusky Kamily Valievovej sa odvolalo ako Rusko, tak Kanada, ktorá sa usiluje pri "zelenom stole" o zisk bronzu.

Oznámil to Športový arbitrážny súd v Lausanne s tým, že sa v tejto fáze nedá odhadnúť, kedy, a ak vôbec, sa bude konať vypočutie.

CAS potrestal v januári Valievovú štvorročným zákazom štartov a diskvalifikáciou od decembra 2021, kedy mala pozitívny dopingový nález na ruskom šampionáte. ISU následne zverejnila nové poradie súťaže družstiev na ZOH, ktorú vyhralo Rusko s Valievovou, ktorej dopingový prehrešok vyšiel najavo práve počas hier.

Na prvé miesto v olympijskej súťaži družstiev sa posunuli Američania a druhá priečka pripadla pôvodne tretím Japoncom. Ruský tím však diskvalifikovaný nebol. Medzinárodná korčuliarska únia mu iba odpočítala body za výsledky Valievovej, nepričítala ale body ostatným družstvám. Rusko tak kleslo z prvej na tretiu pozíciu, ktorú uhájilo o bod pred Kanadou.

Proti rozhodnutiu ISU sa Kanada ohradila a požaduje pripočítanie dvoch bodov, vďaka ktorým by sa dostala na tretie miesto pred Rusko. CAS dnes oznámil, že odvolanie proti verdiktu ISU podali naraz členovia kanadského družstva, organizácie Skate Canada a Kanadský olympijský výbor.

Za Rusko, ktoré požaduje ponechanie zlata ich tímu, podali národný olympijský výbor, krasokorčuliarska federácia a tím tri rôzne odvolania.

Viac o téme: Kanada Peking 2022 Kamila Valievová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy