Škandál v Česku: Razia u tenistov, rušno u lyžiarov! Padli obvinenia, problém majú aj známe tváre

Prezident českého tenisového zväzu Ivo KaderkaPrezident českého tenisového zväzu Ivo Kaderka Zdroj: Profimedia

PRAHA - Polícia dnes obvinila päť ľudí a rovnaký počet právnických osôb kvôli zneužívaniu dotácií, ktoré štát poskytol Českému tenisovému zväzu na podporu športu.

Podľa denníka N je medzi nimi aj šéf zväzu Ivo Kaderka. Rádiožurnál ako prvý upozornil, že v sídle ČTS zasahuje Národná centrála proti organizovanému zločinu, ktorá preveruje hospodárenie a využívanie štátnych dotácií. Zásah sa podľa Seznamu Zprávy týka aj Národnej športovej agentúry a Zväzu lyžiarov Českej republiky.

Hovorca lyžiarskeho zväzu Tomáš Haisl policajný zásah potvrdil. "Polícii ČR sme poskytli maximálnu súčinnosť. Nikto nebol obvinený ani zadržaný. Viac informácií v tejto chvíli nemáme, preto v súčasnosti ďalší komentár k tomuto dávať nemôžeme," uviedol pre ČTK.

Všetkých obvinených polícia stíha za dotačný podvod a za dojednanie výhody pri zadaní verejnej zákazky. Na webe Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe to uviedol dozorujúci štátny zástupca Ondřej Trčka. Pôvodne boli obvinení štyria ľudia a štyri právnické osoby, večer Trčka informoval, že polícia trestné stíhanie ešte rozšírila o ďalšiu fyzickú aj právnickú osobu.

Podľa Radiožurnálu sa prípad týka Vojtěcha Flégla, blízkeho spolupracovníka Kaderku a člena dozornej rady ČTS.

Polícia stíha okrem Kaderku a Flégla aj tajomníka zväzu Jakuba Fastra a šéfku ekonomického oddelenia zväzu Hanu Baierovú. Denník N o tom informoval na platforme X.

"V rámci vyšetrovania vykonáva policajný orgán domové prehliadky a prehliadky iných priestorov na mnohých miestach v Prahe aj v ďalších mestách. S ohľadom na prebiehajúce úkony trestného konania nebudú v súčasnej dobe poskytované bližšie informácie," napísal Trčka.

Zo zverejnenej právnej kvalifikácie vyplýva, že obvinení sa podľa polície dopustili dotačného podvodu so škodou veľkého rozsahu, a to tak, že použili prostriedky z dotácie na iný ako určený účel. Pri zadaní verejnej zákazky potom zaistili niektorému zo záujemcov prednosť alebo výhodnejšie podmienky, a to napríklad ako členovia hodnotiacej komisie. "Právna kvalifikácia nie je u všetkých obvinených osôb identická," zmienil štátny zástupca.

Polícia začala trestné stíhanie

Za dotačný podvod hrozí päť až desať rokov väzenia, za dojednanie výhody dva až osem rokov.

NCOZ preveruje v sídle tenisového zväzu hospodárenie a využívanie štátnych dotácií. Detektívi zasahujú aj v ďalších mestách, kde sídlia tenisové kluby, a tiež v Národnej športovej agentúre, napísal server Zoznam Správy. Zástupcovia tenisového zväzu pre ČTK nereagovali.

Tenisový zväz podľa informácií Rádiožurnálu vyplatil desiatky miliónov korún zo štátnej dotácie spolku Orel Jednota Praha - Balkán, ktorý vedie tenisový funkcionár Flégl. Len za rok 2021 išlo podľa Radiožurnálu o viac ako 40 miliónov korún, čo bola takmer tretina celkovej dotácie, ktorú zväz dostal na podporu svojho športu v Česku.

Časť peňazí určená na organizovanie turnajov pritom údajne skončila na účtoch Fléglových firiem alebo firiem jeho rodinných príslušníkov. Flégl patrí k členom dozornej rady a Rady ČTS.

Štátny zástupca Trčka dozoruje aj ďalší medializovaný prípad športových dotácií – kauzu niekdajšieho šéfa českého futbalu Miroslava Peltu a šéfa Českej únie športu Miroslava Janstu. V prípade čelí stíhaniu aj Futbalová asociácia ČR a ČUS. Zatiaľ nepravomocný verdikt oslobodil obe organizácie aj Janstu viny, zatiaľ čo Peltovi uložil za zmanipulovanie dotácií šesť rokov väzenia, peňažný trest päť miliónov korún a päťročný zákaz činnosti v štatutárnych orgánoch spolkov.

Viac o téme: Český tenisový zväz Vojtěch Flégl
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy